1 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri

1 haftalık gebelik döneminde, hamilelik belirtileri ve semptomları yaşamamanız normaldir. Gerçek şu ki, bu bozulmamış aşamada görünürde bebek veya embriyo yoktur. Yumurtalığınızdaki yumurtanın hamileliğin ilk haftasında henüz spermle tanışmadığına inanılmaktadır.

Bununla birlikte, doktorlar son tarihinizin son gününden veya aylık dönemden (LMP) son tarihinizi hesaplar, çünkü gebe kalma gerçekleştiğinde, yani sperm döllenmek için yumurtayla karşılaştığında gerçek noktayı belirlemek oldukça zordur. Gerçek şu ki, son döneminizin başladığı günden 14 gün sonra hamile kalabilirsiniz.

Bir kadın bir haftalık hamile olduğu zaman, bebek sadece yumurta şeklinde olacaktır. Son adet döneminizin ilk gününü belirlemek zor olmadığından, bu ilk hafta tahmini 40 haftalık hamileliğinizi hesaplamak için standart temel olarak kullanılır.

Gebe kalma sadece yumurtanın bir sperm ile bağlandığı ikinci haftanın sonunda gerçekleşir.

Gebe kalmayı planlıyorsanız, sağlıklı alışkanlıkları edinmeye başlamanız hem siz hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Sigarayı ve alkolü bırakmak hamilelik sırasında gereksiz riskleri önlemeye yardımcı olabilir.

1 Haftalık Gebelik Döneminde Anne

Şu anda herhangi bir fiziksel değişiklik yaşamayacaksınız. Bununla birlikte, hormonal değişiklikler kendinizi depresyonda hissetmenizi sağlayabilir. Göğüslerinizin boyutunda bir değişiklik fark edebilirsiniz ve yumurtlama sırasında hafif kramp hissedebilirsiniz.

Baş dönmesi ve yorgunluk bu dönemde bazı kadınlar için olası semptom ve işaretlerdir. Bununla birlikte, tüm kadınlar 1 haftalık hamileyken belirti göstermezler.

1 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bir haftalık hamileyken vücudunuz birçok değişikliğe uğrar. Eğer mukus akıntısı açık, esnek ve kaygan bir yapıya sahipse bu durum sizin döllenmenin zirvesinde olduğunuzu gösterir ve hamilelik olasıdır.

Bazal vücut sıcaklığınızı izlemek, en güvenilir verimli günlerinizi tespit etmenin bir başka kolay yoludur. Vücut sıcaklığınız normalden düşükse, günün döllenme için ideal olduğunu bilmelisiniz.

1 haftalık hamileyken uterus astarınız yumurtayı almak için kalınlaşır. Bir yumurta sperm ile birleştiğinde, döllenme gerçekleşir ve yumurta yerine yerleşir; yedi gün boyunca uterus kaplamasına eklenir.

1 Haftalık gebelik Dönemi İpuçları

1. gebelik haftasından itibaren vitamin takviyeleri veya doğum öncesi vitaminler, özellikle folik asit takviyeleri almaya başlayabilirsiniz. Gebe kalmayı planlamadan önce bile, iyi alışkanlıkları ve hamilelik dostu yaşam tarzlarını takip etmeye çalışın.

Kontrolsüz ilaç almaktan kaçının. Herhangi bir reçeteli ilaç alıyorsanız, doktorunuza hamilelik planlarınızdan bahsedin ve desteklemek için bunlarla devam edip edemeyeceğinizi sorun.

Taze meyveler, sebzeler, süt, baklagiller ve yağlı balıklar almak vücudunuzu sağlıklı bir hamilelik için hazırlamaya yardımcı olabilir. Bu tavsiye ipuçlarını izleyerek bebeğiniz için mümkün olan en iyi başlangıcı yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir hamilelik sizinle başlar; gebe kalmadan önce sağlığınız ve refahınız bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

Herhangi bir sağlık sorununuz veya özellikle anemi gibi yaygın hastalığınız varsa, gerekli tavsiye için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Sağlık uzmanınız, ciddi bir durum olup olmadığını tespit etmek ve sağlığınızı iyileştirebilecek ilaçlar önerebilmek için gerekli testleri ve muayeneleri planlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir