10 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

10 haftalık gebelik dönemi ile birlikte bebeğiniz kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye başlar. Bu, annelerin egzersiz yapmaya başlaması için doğru zamandır. Onuncu hafta, gelişmekte olan bebeğiniz için bir kilometre taşıdır. Bu zamana kadar bebeğinizin hayati organları oluşmuş durumdadır.

Bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanı boyunca büyümeye devam edecektir. Bu dönemde fetüsünüz ve vücudunuzdaki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz önerilir, böylece bu dönemi güvenle geçirebilirsiniz.

10 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 10 haftalık hamileyken yaklaşık 3 ila 4 cmarasında bir uzunluğa sahip ve yaklaşık 6 gr ağırlığında. Artık tamamen işlevsel organları bulunmaktadır. Minik tırnaklar ve ayak parmakları tamamen ayrılır. El ve ayak bilekleri ile bükülen uzuvlar bebeğinize daha insani bir görünüm kazandırır. Baş, vücudunun yaklaşık yarısı büyüklüğündedir. Şimdi başını sallayabilir veya hareket ettirebilir.

Omurga görülebilir ve tüm sinirler bu aşamada onunla birlikte gider. Diş tomurcukları mevcuttur. Bebeğin göz kapakları ve kemikleri gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin kemiği ultrasonda beyaz görünür. Beyni inanılmaz bir hızla büyümekte veher dakika 250.000 yeni nöron üretilmektedir.

Bebeğiniz bir erkekse, testisleri 10. haftada bir erkeklik hormonu olan testosteron üretmeye başlar. Bu süre zarfında bebeğinizin kalp atışını Doppler stetoskopuyla da duyabilirsiniz.

10 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

Onuncu gebelik haftasında, artan hormon seviyeleriniz çok sayıda fiziksel ve duygusal etkiye neden olur. Birçok hamile anne sıkıntı çeker ve bu aşamada sık sık ruh hali değişimleri yaşarken, bazı kadınlar depresyon eğilimindedir.

Kilo alımı önemli fiziksel değişikliklerden biridir. Bebeğiniz 3 cm’nin biraz üzerinde olmasına rağmen, rahminizin büyüklüğü gelişmekte olan bebeğinize yer sağlamak için hızlı bir şekilde büyümektedir.

10 haftalık hamileyken, normal kıyafetlerinizin oturduğunu fark edeceksiniz. Bulantı, yorgunluk ve artan idrara çıkma gece uykunuzu kaçırabilir ve sabahları yorgun ve uykusuz bir güne başlamanıza neden olabilir. Ayrıca bu dönemde meme büyüklüğünüz artmaya devam edecektir.

Kömür, tebeşir ve kil gibi olağandışı ve gıda dışı maddeler için istek, hamileliğinizin onuncu haftasında ortaya çıkabilir. Bu olağandışı tehlikeli özlem halk arasında “aşerme” olarak adlandırılır ve beslenme eksikliğinin bir işareti olabilir. Tuzlu yiyecekler ve şekerli yiyecekler için istek de yaygındır.

10 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

On haftalık hamileyken doktorunuza danıştıktan sonra bazı basit egzersizlere başlayabilirsiniz. Egzersizler stresinizi hafifletir ve bebeğinizi taşırken formda kalmanıza yardımcı olabilir.

Yürüyüş şu anda en iyi egzersizdir. Gelişen karnınızı germeden kendinizi formda tutmanıza yardımcı olur. Beslenme yetersizlikleri ve hormonal değişiklikler bazı gıdalara veya garip maddelere istek duymasına neden olabilir.

İsteklerden kurtulmak için doktorunuzdan yardım almanız gerekebilir. Bazı istek türleri sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlikeli olabilir. Doktorunuz 10. haftada bu tuhaf istekleri durdurmak için tedavi önerebilir.

Hormonal değişiklikler, 10 haftalık hamileyken diş etlerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Ağız hijyeninize daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

10 Haftalık Gebelik Dönemi Test ve Muayene

Hamileliğinizin 10 ila 13 haftası arasında tanışma taraması yapmanız tavsiye edilebilir. Bu tarama, bitiş tarihinizi tahmin etmenize ve doktorun bebeğinizin gelişimini kontrol etmesine yardımcı olur.Yine bu testler ile ikizleriniz, üçüzleriniz veya daha fazlasının olup olmadığını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir