11 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

11 haftalık gebelik dönemi, anneler için, bu hafta bebeğinizin olası doğuştan komplikasyonlar için tehlike bölgesinin dışında olduğu süreyi işaret eder.

11 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bacaklarını ve kollarını hareket ettirmekle meşgul. Şimdi vücut parçaları daha işlevsel hale geldiğinden hareketler daha sık görülür. Bebeğinizin gelişimi ve vücudunuzdaki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, bu dönemi rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz 11 haftalık hamilelik ile birlikte neredeyse tamamen şekillenmiştir. 4.4 ila 6 cm arasında uzunluğa sahip ve ortalama 8 gr ağırlığında. Küçük diş tomurcukları diş etlerinin altında görünmeye başlıyor. Bebeğinizin vücudundaki bazı kemikler sertleşme sürecini hızlandırmış durumda.

Bebeğin elleri ve ayakları parmaklara ayrılmış durumda. Burun ucundaki açık burun pasajları, ağızdaki dil ve tat tomurcukları ve görünür kulaklar, bebeğinizin amfibi benzeri görünümünü kaybetmesini sağlayarak daha çok insan gibi görünmesini sağlamaktadır.

11. haftada bebeğinizin cildi hala şeffaftır. Gebelik haftalarınız geçtikçe bebeğinizin cildi şeffaflığını kaybedecektir. Ciltte ve dişlerdefoliküller oluşur. Karaciğer, akciğerler ve kalp gibi temel organlar şu anda zaten gelişmiştir ve tamamen işlevseldir.

Diyafram bu haftaya kadar gelişimini tamamladı ve bebeğiniz ilk hıçkırıklarını atıyor olabilir. On bir haftalık hamileyken bebeğinizin genital organları gelişiyor. Sağlık uzmanınız bu hafta içinde bebeğinizin bir ultrason kullanarak erkek mi, kız mı olduğunu ayırt edebilir.

11 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

Bulantı ve kusma, 11 haftalık hamileyken azalmaya başlayabilir. Bununla birlikte, hormonal değişiklikler muhtemelen mide ekşimesine ve kabızlığa neden olabilir. Sadece tüm bu rahatsızlıkların iyi bir amaç için olduğunu unutmayın. Hormonlar vücudunuzu anneliğe hazırlamak için midenizle yemek borusu arasındaki valfı rahatlatır. Bu yavaş sindirime ve diğer rahatsızlıklara yol açabilir.

11 haftalık gebelikdöneminde hamile görünmeyebilirsiniz. Henüz göze çarpan bir yumru olmayabilir. Bununla birlikte, vücudunuz birçok değişim yaşamış durumda ve bu süreç son aylara kadar devam edecektir. Tırnaklarınız ve saçlarınız normalden daha hızlı uzar. Hormon seviyelerindeki artış saçınızın büyüme evresini hızlandırır.

Bazı kadınlar bu dönemde sık sık baş ağrısı yaşayabilir. Stres ve yorgunluk, hamileliğinizin on bir haftası civarında bu tür baş ağrısı semptomlarına katkıda bulunabilir.

Karışık duygulara sahip olmaya devam edebilirsiniz. On bir haftalık hamilelik ile birlikte üç veya dört kiloya kadar kilo almış olabilirsiniz. Göğüslerde ve kalçalarda da daha fazla ağırlık görebilirsiniz.

11 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Düzenli olarak yemek yemek, bol su ve sıvı içmek, yeterli uyku almak ve bazı rahatlama tekniklerini takip etmek, 11 haftalık hamileyken yaşadığınız rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamile kadının iki kişilik yemek yemesini duymuş olabilirsiniz. Ancak bu tam olarak doğru değildir. Sadece kalori tüketiminizi günde 300 ila 500 birim arttırmanız gerekir. Her gün basit bir tempolu yürüyüş de faydalı olacaktır.

Muhtemel Test ve Muayene

Ultrason taraması genellikle 11 haftalık hamilelik döneminde fetüsünüze bir göz atmak için yapılır. Tarama, bebeğinizin normal şekilde büyüyüp büyümediğini doğrulamaya yardımcı olur.

Nukal kat tarama testi gebeliğin 11 ila 13 haftası arasında yapılır. Bu test, 11 haftalık hamileyken bebekle ilgili herhangi bir potansiyel genetik riski tanımlamaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir