12 adım İle Sağlıklı Bir Gebelik Geçirin

Sağlıklı bir gebelik her anne adayının hayalidir ve bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Bazı noktalara dikkat ederek ve kendinizi önemseyerek sağlık bir gebelik geçirmeniz oldukça kolaydır. 12 adımda sağlıklı bir gebelik geçirmek için uygulanması gereken noktalara da dikkat etmek gerekir. Bu sayede hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı gebelik süresince yerinde olur.

Bu adımlar sadece fiziksel olarak değildir. Anne adaylarının psikolojik olarak da kendini iyi hissetmesi sağlıklı bir gebelik için olmazsa olmazdır. Bu nedenle anne adaylarının stresten uzak ve mutlu bir gebelik geçirmesi gerekir. Doğum başlayana kadarki zamanı içeren bu süreç, son ana kadar önemsenmelidir.

Sağlıklı Gebeliğin İpuçları

 1. Öncelikle kontrollerinizi zamanında olmanız son derece önemlidir. Her gebelik kendine özgürüdür ve bu süreçte yaşanacak sorunların önlenmesi için doktor kontrolü gerekir. Oluşabilecek küçük sorunlar da bu kontroller ile engellenebilir.
 2. Fiziksel aktivite sağlıklı bir gebelik için en önemli noktalardan bir tanesidir. Bu aktiviteler hem anneyi doğuma hazırlamakta hem de annenin stresini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gebeliği sağlıklı giden anne adayları uygun görülen aktiviteleri yapmalı ve hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumalıdır.
 3. Gebelik sürecinde beslenme atlanmaması gereken konular arasındadır. Sağlıklı beslenme anne adayının her istediğini yemesi anlamına gelmez. Bu nedenle anne adayı beslenmesini kontrol etmeli ve bebeğin sağlığını da düşünmelidir. BU dönemde beslenmeye bağlı sağlık sorunları da yaşanabilir, bu durumu engellemek için düzenli ve dengeli beslenme şarttır.
 4. Gebelik döneminde annenin ihtiyaç duyduğu besin ögeleri de değişir. Bu besin ögelerinin bazıları besinler yolu ile alınırken  bazıları için takviye gerekir. Bu nedenle doktor önerisi ile verilen takviyelerin alınması oldukça önemlidir.
 5. Annenin kendini iyi hissetmesi sağlıklı bir gebeliğin en önemli noktasıdır. Annenin kendini rahatlatması için bazı aktivitelere katılması ve hobiler edinmesi son derece önemlidir. Bu sayede bebek de annenin mutluluğundan etkilenecek ve iletişim de artacaktır.
 6. Anne ve baba arasındaki iletişim de bebeğin pozitif yönde etkilenmesini sağlar. Belli saatlerde anne ve babanın baş başa kalması sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir.
 7. Sigara ve alkol kullanımı gebeler için en yanlış alışkanlıklar arasında yer alır. Bebeğin gelişiminin negatif etkilenmemesi adına bu zararlı alışkanlıklara veda etmek gerekir. Bu dönemde doktor önerisi ile rahatlatıcı bitki çayları kullanılabilir.
 8. Gebelik döneminde insanların söylediklerini de önemsememek gerekir. Her gebelik kendine özgüdür ve başka gebelerde olumlu durumlar yaşatan uygulamalar sizin gebeliğinizde sorun yaşatabilir. Bu nedenle doktor önerisi olmayan uygulamalardan uzak durmak gerekir.
 9. Müzik dinlemek sağlıklı bir gebelik sürecinin geçmesine yardımcı olur. Özellikle klasik müzikler annenin gerginliğini alır ve rahatlatır. Bu sayede karın bölgesinde gerginliğe bağlı oluşacak kasılmaların da önüne geçilir. Anne adayının kendine bu şekilde zaman ayırması çok önemlidir.
 10. Çay ve kahve tüketimi sağlıklı bir gebelik sürecinde sınırlandırılmalıdır, çünkü fazla kafein tüketimi gebelikte sorunlar yaratabilir. Çay ise demir eksikliğine neden olabileceği için bu dönemde günlük alım miktarına dikkat edilmelidir.
 11. Diş problemleri için zamanında doktora gitmeye özen gösterin. Çünkü gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bazı diş uygulamaları uygun görülmeyebilir.
 12. Siz kendinizi iyi hissederseniz bebeğiniz de iyi hissedecektir. Bu durumu unutmadan dinlenmeye özen gösterin ve sessizlikte kendinizle kalın. Gün içerisinde bazı saatlerde bunu yapmak ve bebeğinizle konuşmak gebelik sürecinizin daha da sağlıklı geçmesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir