12 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

12 haftalık gebelik dönemi, düşük noktasını geçtiğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir dönemdir. İlk üç aylık dönemin son haftasındasınız ve bu haftanın sonunda ikinci üç aylık döneme gireceksiniz. Şu anda olabileceklerle ilgili bilgi toplamak, istenmeyen endişeleri önlemenize yardımcı olabilir.

12 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

12 haftalık hamilelik döneminde, olgunlaşan bebeğinizde heyecan verici bir gelişme gerçekleşir. Emme hareketini ağzıyla yapmaya başlar. Ağzını açar ve kapatır. Bebeğinizin kolları ve bacakları tamamen şekillendirilmiş ve uzamış durumdadır.Bebeğinizin boyu da oldukça uzadı ve bu dönemle birlikte yaklaşık 6,1 cm civarlarında ölçülmektedir. Ayrıca 8 ila 14 gr ağırlığa sahip.

Genital organlar gelişim aşamasında olacaktır. Bebeğinizin sistemlerinin çoğu yerinde. Fetal sindirim sistemi, kasılma hareketlerini, yiyecek tüketmek için gerekli hale getirmeye başlar. Kemik iliği beyaz kan hücreleri yapmaya başlar. Hipofiz bezi 12 haftalık gebelik dönemi ile birlikte hormon üretmeye başlar.

On iki haftalık hamileyken bebeğinizin kulakları neredeyse normal pozisyondadır. Birkaç hafta önce başın kenarlarında geniş ayrılan gözleri birbirine daha çok yaklaşmış durumdadır.

Göbek kordonunda büyük bir şişlik olarak başlayan bağırsakları şimdi karın boşluğuna doğru hareket genişlemeye devam etmektedir. Böbrekler idrar süzmeye ve karaciğer safra üretmeye başlayacaktır.

12 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Birçok hamile anne, bu dönemde, genellikle kan damarlarını rahatlatarak bebeğe kan akışının artmasına neden olan progesteronhormonu nedeniyle baş dönmesi yaşar. Vücudunuza ve beyninize kan akışı azaldıkça, ara sıra baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

12 haftalık hamileyken meme uçlarının ve areolaların çevresindeki cildin koyulaştığını fark edebilirsiniz. Deride sivilce veya lekeler gelişebilir. Artmış progesteron hormon seviyeleri kuru cilt problemine de neden olabilir.

Mide ekşimesi, 12 haftalık gebelik döneminde beklenebilecek yaygın bir semptomdur. Bebeğiniz büyüdükçe uterusunuz boyutunu artırır ve sonuç olarak gastrointestinal organlarınız üzerinde daha fazla baskı uygular. On iki haftalık hamileyken 5 kilo civarında kilo alabilirsiniz.

12 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Sağlıklı, dengeli bir diyet yemek, 12 haftalık hamileyken ortaya çıkabilecek beslenme eksikliklerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bol miktarda taze meyve ve sebze almak, bağışıklığı artırmanıza ve soğuk algınlığı ve öksürük gibi enfeksiyonlardan uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Vücut sıcaklığını normal tutmak ve kuru cilt problemini önlemek için bol su ve sıvı alın. Bu süre boyunca bir doz kalsiyum almak ve mide ekşimesinden kurtulmak için her gün bir bardak süt içebilirsiniz.

Daha küçük öğünleri sık sık yemek, şişkinlik, mide yanması ve gaz problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için yağlı, baharatlı ve şekerli yiyeceklerden kaçının.

12 Haftalık Hamilelik Testleri

Doktorunuz 12 haftalık hamileyken genetik fetal kusurları tespit etmek için kronik villus örneklemesi gibi prenatal bir test yapmanızı önerebilir. Bu haftaki doğum öncesi ziyaretinizde, muhtemelen bir Doppler ile bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Kandaki hemoglobin seviyesini tespit etmek için kan testi de önerilir. Hamile annelerin çoğu bu süre zarfında ilk ultrason taramasına sahiptir. Ultrason taraması, bebeğinizin büyümesini ve doğum tarihini tahmin etmek için gerekli olabilecek gelecekteki taramaların da izlenmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir