13 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

13 haftalık gebelik dönemi ile birlikte ikinci üç aylık sürece girmiş bulunuyorsunuz. Gebeliğinizin ilk haftalarında kaybettiğiniz enerjiyi geri alabilirsiniz. Çoğu anne için, ikinci üç aylık dönem genellikle en yumuşak dönemdir.

13 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye ve olgunlaşmaya devam etmektedir, son 4 haftada boyut olarak iki katına çıkmış durumda.13 haftalık hamileyken bebeğiniz tam bir şekil alır. Yaklaşık 7,6 cm uzunluğunda ve yaklaşık 20 gr ağırlığında bir şeftali büyüklüğündedir. Bebeğinizin vücudu daha hızlı büyürken başının büyüme hızı vücudun geri kalanına göre yavaşlamıştır.

Bebeğinizin bağırsakları çalışıyor ve pankreas insülin üretmeye başlıyor. Bu, bebeğinizin kan şekeri seviyelerini düzenlemesine yardımcı olacaktır. Minik parmaklarında artık parmak izi bulunmaktadır. Bebeğiniz bir kızsa, yumurtalıklarında yaklaşık iki milyon yumurta bulunur ve bu doğum sırasında yaklaşık bir milyona düşer.

Bebeğinizin göz kapakları, gelişmekte olan gözlerini korumak için birbirine bağlanır. Minik kaburga şimdi görülebilir. Bebeğiniz zaten hareket etmeye başladı. 13 haftalık hamileyken, bebeğiniz vücudunu sarsıntılı hareketlerle hareket ettirmeye başlar.

Vokal akorları bu aşamada gelişir. Bebeğinizin dolaşım sistemi çalışmaya başlar, böylece vücuttaki toksinleri ortadan kaldırabilir. Burun, kulaklar ve çene de daha belirgin hale gelir.

13 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

13 haftalık gebelik dönemi ile birlikte düşük yapma riskiniz önemli ölçüde azalır. Fiziksel rahatsızlıklarınız önceki haftalara göre çok daha düşüktür. Göğüsleriniz bu dönemde kolostrum yapmaya başlayabilir.

Kolostrum, doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca bebeğinizi besleyeceğiniz besin açısından zengin bir sıvıdır. Göğsünüzdeki damarlar gittikçe daha belirgin hale gelir ve hatta göğsünüzde büyük şişlikler bile olabilir.

Bulantı, yorgunluk ve diğer semptomlar azalabilirken, artan enerji seviyelerini hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu dönemde mide ekşimesi, şişme ve sırt ağrısı gibi bazı rahatsızlıklar yaşanabilir.

Rahiminizin boyutu arttıkça, özellikle yatakta pozisyonunuzu değiştirmek üzereyken, karın ağrıları hissedebilirsiniz. On üç haftalık hamileyken ve belinizi kaybetmeye başladığınızda karnınızın büyüdüğünü fark edeceksiniz. Rahiminizin büyüdüğünü bel ve sırt bölgelerinden hissedebilirsiniz. Unutmayın, gevşek kıyafetler giymeye başlamalısınız.

13 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Hamilelikte iki kişilik yemek için ihtiyaç duyduğunuz popüler hamilelik maksimasını duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, 13 haftalık hamilelik döneminde günde sadece 300 kalori daha almanız yeterlidir.

Kızarmış atıştırmalıklar ve gazlı içecekler yerine taze meyve ve meyve suları alın. Sağlıklı yiyecek seçimleri yaptığınız sürece, kilo alımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Daha fazla porsiyon meyve ve sebze almak vücudunuza sindirime yardımcı olan ve kabızlığı önleyen yeterli lif verebilir.

13 haftalık hamileyken hafif egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz.

Gebelikte Cinsel İlişki

Bebeğiniz amniyotik torbaya güvenli bir şekilde girdiği için bu dönemde cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bununla birlikte, vajinal kanama veya başka bir komplikasyon yaşarsanız, sağlık uzmanınızı ziyaret etmeniz gerekir.

13 Haftalık Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Muhtemelen 13. gebelik haftasında Maternal Serum Alpha Fetoprotein tarama testinden geçmeniz gerekebilir. Bu test kandaki alfa fetoprotein seviyesini kontrol eder. Bu, bebeğin Spinabifida gibi herhangi bir doğum kusuruna sahip olup olmadığını bulmaya yardımcı olan çok güvenli bir testtir.

Kilonuz çok yavaş artarsa, protein alımınızı arttırmanız gerekir. 13 haftalık hamileliğinizden itibaren 340 gram protein almaya başlamanız gerekir. Bununla birlikte, her alanda tavsiye almak için sağlık uzmanınıza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir