14 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

14 haftalık gebelik dönemi ile birlikte bebek daha fazla motor fonksiyon ile donatılmış durumda. Kaşlarını çatabilir, şaşırmış gibi mimikler yapabilir ve hatta başparmağını bile emebilir. Eğer şanslıysanız, bebeğinizi ultrasonda parmağını emerken yakalayabilirsiniz. Yüz kaslarına egzersiz yaparken yüzünü buruşturur. Özellikler artık daha keskinleşiyor. Tipik 14 haftalık bir bebek, amniyotik sıvıya idrar yapabilir.

14 Haftalık Bebek Gelişimi

14. gebelik haftasında bebeğiniz gerilme hareketleri yapmaya başlayacaktır. 14 haftalık hamilelik dönemi ile birlikte bebek boyu, baştan ayağa yaklaşık olarak 8,50 cm ve Kilosu 50 gr Ölçülmektedir.

On dördüncü haftanın sonunda, bebeğinizin kolları vücudun geri kalanıyla daha orantılı olacaktır. Ancak kafa vücuttan daha küçüktür ve boynunun üzerinde duruşu şimdi açıkça görülebilir.

14. gebelik haftası ile birlikte, kırmızı kan hücreleri üretmeye başlayan dalak ve safra üretmeye başlayan karaciğer gibi bebeğin vücudunun diğer bölümleri aktive olur. Bebeğinizin artık her yerinde ince bir saç örtüsü var. Aktif olmaya ve yaklaşık 1,20 cm boyutundaki el ve ayakların etrafını sarmaya başlayacaklar.

14 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

14 haftalık hamilelik ile birlikte, ilk üç aylık dönemdeki rahatsızlıkların çoğu ortadan kalktığından ikinci üç aylık dönem daha rahat geçecektir.

Sabah bulantılarınız ve mide bulantılarınız (en azından çoğu anne adayı için) ve göğüslerinizdeki hassasiyet azalacaktır. Daha enerjik ve aktif hissetmeye başlayacaksınız.

14 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Bebeğinizin erkek mi, kız mı olduğunu öğrenme kararı tamamen size ve eşinize bırakılır. Her ne kadar öğrenmeniz hazırlık yapmak için avantajlı olsa da son dakikaya kadar beklemenin sevinci ve heyecanı ile karşılaştırılamaz. Bunu gizli tutmaya karar verirseniz, ultrason teknisyeninizi ve sağlık uzmanınızı önceden bilgilendirmeniz önemlidir.

14 haftalık hamileyken bebeğinizin cinsiyetini bulmak kendi avantajlarına sahiptir. Küçük bir kızı veya erkeği resmedebilir ve derin bir bağ geliştirebilirsiniz. Uygun bebek kıyafetleri seçebilir veya odasını önceden organize edebilirsiniz. Daha büyük bir kardeş varsa, onu zihinsel olarak bebeğin gelişine hazırlayabilirsiniz.

Bu haftayapmanız gerekenler: 14. hamilelik haftasına girerken egzersiz yapmaya ve eklemlerinizi germeye başlayabilirsiniz. Birçok doğum öncesi egzersiz sınıfından birini seçebilirsiniz. Bir tanesine katılın ve düzenli egzersizinize başlayın. Çevrimiçi rehberlerin yardımıyla evde de egzersiz yapabilirsiniz.

Ancak, fiziksel bir sınıfa katılmak sizi motive edecektir. Özellikle 14 hafta hamile kadınlar için doğum öncesi yoga, su egzersizi, Pilates ve dans gibi seçenekler sunan çeşitli farklı doğum öncesi egzersiz dersleri bulabilirsiniz.

14 Haftalık Hamilelik Dönemi Test ve Ultrason Taramaları

14 haftalık hamile bir annenin üçlü test veya maternal serum taraması yapması gerekebilir. Bu test, olası Down sendromu için hormonal göstergeler de dahil olmak üzere alfa-fetoprotein seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olur.

On dördüncü haftada bebeğinizin erkek mi, kız mı olduğunu bulmaya karar verirseniz, bunu Ultrason taramasıyla öğrenebilirsiniz. Ek olarak, ultrason ayrıca üçlü ekran testi ile herhangi bir anormal sonucu doğrulamak ve taramak için de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir