15 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

15 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte giysilerinizin biraz sıkılaştığını fark edeceksiniz. Alt karnınızdaki değişikliklerin kıyafetlerinize göre değişmesi ile hamile olduğunuz kolayca fark edilecektir.

Kafanızın karmaşık olduğunu, olumsuz düşünceler hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu semptomlar, 15. gebelik haftasına girdiğinizin açık bir göstergesidir. Hamile bir kadın olarak, hamileliğinizin bu aşamasında büyüyen bebeğiniz ve kendiniz hakkında çok daha fazla şey anlamanız önemli ve yararlıdır.

15 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin bu hafta ne yaptığını mı merak ediyorsunuz? On beşinci hamilelik haftasında bebeğiniz tekmelemeye başlayacaktır fakat bu olmazsa endişelenmeyin her anne adayında belirtiler aynı olmayabilir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde hareketlerini açıkça hissetmelisiniz. Yine de endişeniz varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Geniş olarak ayrılmış gözler yüzün önüne doğru hareket ettikçe ve kulaklar başın yanlarına orantılı olarak yerleştiğinden bebeğinizin yüz özellikleri daha iyi görülebilmektedir. Bebeğiniz daha koordine olduktan sonra, özellikle ultrason muayenesinde başparmağını emdiğini bile görebilirsiniz.

Bebeğiniz şimdi 10 ila 9.3 ila 10.3 cmarasında değişen boy uzunluğu ve yaklaşık 56,50 gr veya daha fazla olan bir portakal büyüklüğündedir. Bebeğiniz ayrıca nefes hareketleri ile dışarıdaki yaşama hazırlanmaya başlamış durumdadır.

Hormonlar vücudunuzu tahrip etmeye devam ettikçe, dişlerinizde garip hissetmeye başlarsınız. Diş etleriniz ve dişleriniz bakteri ve plaklara karşı giderek daha hassas hale gelir ve ayrıca kanamalar olabilir. Progesteron seviyelerinin artması da burun kanaması ile sonuçlanabilir. Tüm bunlar geçici olduğundan ve kesinlikle geçeceğinden endişelenecek bir şey yok.

İkinci üç aylık dönem, bebeğinizin gerçekten büyümeye başladığı ve doğal olarak kilo almaya başladığınız zamandır.Ortalama olarak, şu anda haftada 450 gr kazanacaksınız. Kilo alımınızı düzenli olarak evde kendi başınıza veya aylık doğum öncesi ziyaretlerinizde sağlık uzmanınızın yardımıyla takip etmeniz önerilir.

On beşinci hamilelik haftasında, şiddetli bulantı ve mide bulantısından tamamen kurtulmuş olacaksınız. Bununla birlikte, diğer bazı semptomların başlangıcını yaşayabilirsiniz.

Şişkinlik ve Hazımsızlık

Şişkinlik, hormonların gastrointestinal sistemin gevşemesine yol açması nedeniyle artan gaz üretimi nedeniyle 15. gebelik haftasında yaygın bir semptomdur. Bu, tüm hamile kadınlar arasında yaygın bir deneyimdir ve bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.Aslında, gerginlik sadece şişkinliğin artmasına neden olacaktır.

Şişkinlik ayrıca hamilelik hormonlarının bir sonucu olarak artan kas gevşemesinden kaynaklanır. Bu da gaz çıkarmaların artmasına katkıda bulunur ve bu durumu lahana, brokoli, fasulye ve kızarmış yiyecekler gibi gaza neden olan gıdalardan kaçınarak onu kontrol altında tutabilirsiniz.

Hazımsızlık, 15 haftalık hamile olan bazı kadınların deneyimlediği başka bir semptomdur. Bunun nedeni, muhtemelen aç hissetme ve her zamankinden daha fazla yemek yemenizdir. Sindirim sisteminin sürekli çalışmasını sağlamak ve herhangi bir gastrointestinal rahatsızlıktan kaçınmak için gün boyunca daha küçük öğünler tüketmek iyi bir fikirdir.

Ağrılar ve Yeni Semptomlar

15 haftalık hamileyken, alt karın bölgesinde ara sıra ağrı da yaşayabilirsiniz. Bu tamamen normaldir ve alt karın bölgesindeki bağların ve kasların gerilmesi nedeniyle oluşur. Ağrı dayanılmazsa, doktorunuza danışın.

15 haftalık hamileyken karşılaşabileceğiniz diğer belirgin semptomlar arasında baş dönmesi veya baygınlık, baş ağrısı ve varisli damarlar bulunur. Tüm bu belirtiler normal ve geçicidir ve bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur.

İleride, sadece on beşinci haftanın değil, her hamilelik haftasının en iyisinin tadını çıkarmak için her deneyimi iyi bir ruh hali ve olumlu düşüncelerle güçlendirmelisiniz.

15 Haftalık Gebelik Dönemi Testler ve Taramalar

15 haftalık hamileyken, sağlık uzmanınız, annenin kan taramasıyla nöral tüp kusurlarını test etmeyi önerebilir. Dörtlü veya Üçlü Ekranlı AFP veya Alfa-fetoprotein Testi olarak da adlandırılan bu tarama, 15 ila 17 hafta arasında daha yaygın ve net sonuçlar vermektedir.

Doğum kusurları öykünüz varsa veya 35 yaşın üzerindeyseniz, doktorunuz Down sendromunu veya başka bir kusuru dışlamak için amniyosentez önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir