16 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

16 haftalık gebelik dönemi çoğu anne genellikle bu hamilelik haftasında fiziksel ve zihinsel olarak kararlı hissederler.

15 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz, 10,50 ila 12,70 cm uzunluğunda ve yaklaşık 85 ila 150 gr ağırlığında ve hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Sırt kasları daha da güçlenmesini sağlamak için gelişimini sürdürmektedir. Bebeğinizin kulak kemikleri geliştikçe sesinizi duyabilecektir.

15 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bu erken aşamada, küçük çocuğunuz şimdi yüz kasları sıkılaştıkça gözlerini ve yüz kaslarını hareket ettirecektir. Göz kapakları hala kapalı olsa da gözleri bir dereceye kadar ışığı algılamasına izin veren yan hareketler yapar ve aynı zamanda bebeğiniz dokunmaya daha duyarlı hale gelir.

Bebeğinizin kolları ve bacakları da bu dönemle birlikte daha fazla hareket etmeye devam etmektedir.Hareketleri hissedebilmeniz pek olası olmasa da bazı anne adaylarında hareketler hissedilebilir durumdadır fakat ultrason muayenesi bu hareketleri ortaya çıkarabilir.

Bu erken hareket, kadınlar tarafından ilk hamileliklerinde hissedilmeyebilir, ancak muhtemelen ikinci veya sonraki hamilelikte erken gelebilir.

15 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

16 haftalık hamilebir anne olarak, sürekli kilo alacaksınız. Bebeğinizin kilosunun yanı sıra uterusunuzun, plasentanızın hızlı büyümesi ve bebeğinizin etrafındaki amniyotik sıvı miktarındaki artış kilo alımınıza katkıda bulunur.

Kilo alıyor olmanız bebeğinizin sağlıklı ve rahatının yerinde olduğunun göstergesidir. Bu yüzden üzülmenize gerek yok. Daha fazla besin açısından zengin yiyecekler tüketin ve abur cuburları azaltın. Düzenli olarak egzersiz yapın ve iyi olacaksınız.Hamilelik sırasında kazanılan ağırlık miktarı her anne adayında aynı olmayabilir.

16 Haftalık GebelikBelirtileri ve İpuçları

Vajinal akıntı

Hamileliğinizin 16. haftasında olduğunuzda, vajinal akıntıda bir artış olacaktır. Vajinal akıntı, doğum kanalını enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olduğu için belirli bir ölçüde iyi olsa da çok rahatsız hissedebilirsiniz. Kanamayı tahriş edebilecek ve enfeksiyona yol açabileceğinden vajinal mendil kullanmamayı veya duş almamayı unutmayın.

Kabızlık

Rahim genişledikçe, on altı haftalık hamileyken bağırsaklarınızda artan bir baskı olacaktır. Hormonların neden olduğu yavaş bir gastrointestinal sistem ile birleştiğinde bu kabızlığa neden olabilir. Sıvı alımınızı arttırarak bu sorunu büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Göğüslerde ağırlık

Annelerin göğüslerinde özellikle 16 haftalık hamilelik ile birlikte belirgin olabilecek ağırlık hissetmelerini beklemek doğaldır. Göğüsleriniz sütten kesildikten sonra tekrar şekilleneceği için endişelenecek bir durum yoktur.

Burunda tıkanıklık

16 haftalık hamileyken, mukoza zarının şişmesi nedeniyle tıkalı burun kanalından mustarip olmaya devam edeceksiniz. Bu şişmeye hamilelik hormonları neden olur ve tahrişe, burun tıkanıklığına ve burun kanamalarına neden olabilir. Bu, burun şeritleri ve tuzlu burun spreyleri ile kontrol altında tutulabilir.

Sırt ağrıları

Sırt ağrısı, hamileliğin başlıca semptomlarından biridir. Mideniz büyüdükçe bel kaslarınız gerilir ve doğum öncesi masajla veya ılık bir duşla rahatlatılabilir.

Varisli damarlar

16 haftalık hamileyken varisli damarlarınız olabilir. Bunlar genellikle bacaklarda veya vulvada meydana gelen, kanla dolu kan damarlarıdır. Bu semptom daha da kötüleşebilir, kan dolaşımını çoğunlukla vücut duruşunuz ile kısıtladığınızda rahatsızlığa neden olur.

Kilo alımınızı kontrol etmeniz, kan dolaşımını kısıtlamayan giysiler ve ayakkabılar giymemeniz, her zaman iyi ve rahat duruş pozisyonlarını tercih etmeniz ve doktorunuzun tavsiyesine bağlı kalmanız önerilir.

Dişeti kanaması

16 haftalık hamile olan bazı kadınlar fırça kullandıklarında diş etlerinde kanama olduğunu fark edebilir. Bu iltihaplanmaya hormonlar neden olur ve oldukça normaldir. Diş eti enfeksiyonlarından kaçınmak için diş hekiminizi en az bir kez ziyaret etmeniz ve düzenli fırçalama ve diş ipi alışkanlıklarını takip etmeniz önerilir.

16 Haftalık Gebelik Dönemi Testler

16. gebelik haftası spesifik testler için çok önemlidir. Doktorunuz muhtemelen 15. haftada yapmadıysanız AFP testini önerebilir. Spinabifida veya Down sendromu gibi anormallikler bu basit, invazif olmayan Üç Ekranlı Test ile tespit edilir.

Üçlü Tarama Testi ile nöral tüp defekti veya anormallik riski tespit edildiğinde, daha sonraki taramalarda, genellikle gebeliğin 16-18. Haftası civarında bir ultrason ve amniyosentez önerilebilir.

AFP tarama testi isteğe bağlıdır, ancak çoğu doktor bu gelişmekte olan fetus için herhangi bir risk oluşturmadığından bunu önerecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir