17 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

17 Haftalık gebelik dönemi hamileliğinizin fark edilebildiği ve daha hareketli bir dönemin başlangıcı kabul edilebilir. Bu dönem karnınızın daha fazla büyümesi ve sizden uzaklaşması ile ağırlık merkeziniz değişir ve denge sorunları yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte bacaklarınızda titremeler de hissedeceksiniz. Bu durum büyük ihtimalle karnınızın büyümesi ile alakalı olacaktır.

Düşme riskinin yüksek olduğu ani hareketlerden kaçınmalısınız. Bu durum merdiven çıkarken veya inerken ya da yokuş tırmanırken ve tümseklerden geçerken de geçerlidir ve daha dikkatli hareket etmeniz önerilir. Bu aşamadaki en önemli şey, düşme riskini artırabilecek yüksek topuklu ayakkabılar giymemektir. Bu aşamada düşerseniz hem bebek hem de sizin için son derece tehlikeli durumlar oluşabilir.

17 Haftalık Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinizi merak ettiğinizi biliyoruz ve fetal gelişimde büyük değişikliklerin meydana geldiğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz ve bebeğiniz artık ortalama avuç içi boyutunda ve Ortalama olarak13 cm uzunluğunda ve 140 gr ağırlığında ölçülecektir.

Küçük sıska, büyüyen bebeğinizin vücut yağı, 17. gebelik haftasında oluşmaya başlar ve önümüzdeki haftalarda devam eder. On yedi haftalık hamile bir anne olarak, artık bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz şimdi daha koordineli kalp atışları ile doğuma hazırlığını devam ettirmektedir.Kulakları oluşumunu geliştirdiği ve çıkıntı halini aldığı için sesleri de algılayabilir.

Bebeğiniz ayrıca midenizin homurdanan gürültüsüne, damarlarınızdan akan kan sesine ve güçlü kalp atışınıza alışkındır. 17 haftalık hamileyken, rahim dışından gelen güçlü sesleri (trafik gürültüsü, inşaat makinası sesleri gibi) ve sizin sesinizi de duyabilir.

Hızlı büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için vücudunuzda oldukça fazla değişiklik meydana gelir. Cildiniz gerildikçe karnınız ve göğüsleriniz kaşınmaya başlayabilir. Sırt ağrısı hissedebilir ve karnınızın şekli değişmeye devam eder.

Midenizde kramp oluşması: şişkinlik, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca 17 Haftalık gebelik ile birlikte anne adaylarında: sinirlilik, değişen ruh halleri gibi hormonaltetikli ruhsal dalgalanmalar yaşanabilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığına Dikkat Edin!

Hamilelik hormonlarının yanı sıra kan hacmindeki artış nedeniyle diş etlerinde kanama yaygındır. Hamilelik hormonlarından dolayı muhtemelen dişeti diğer mukoza zarları gibi şişebilir ve kolayca kanar. Bu nedenle hamilelik sırasında dikkatinizin tamamen vücudunuzun her yerine odaklanması gerekir.

Bir tavsiye olarak, dişlerinizi daima temiz tutun, ağız sağlığını görmezden gelmeyin ve hamileyken diş hekimine kontrol için mutlaka gidin ve 9 aylık hamileliğiniz sırasında diş hekiminizi en az bir kez görmeye çalışın.

Kilo Alımı Gayet Normal

17 haftalık hamileyken kilo almaya devam edersiniz. Kadınlar bu sıkıntıyı yaşasalar da büyüyen bebek için kilo alımı gereklidir. Ekstra ağırlık bebeğinizin, dokuların ve amniyotik gibi ekstra sıvıların ağırlığını içerir. Doğumdan sonra ekstra kilo verdiğinizden emin olmak için düzenli olarak egzersiz yapmaya ve makul bir diyet tüketmeye devam etmelisiniz.

Bu aşamada, karın kasları büyüyen uterusu barındırmak için gerildikçe, lineanigra adı verilen koyu bir çizgi göbek deliğinden vajinaya doğru uzanmaya başlar. Bu çizgi doğumdan sonra kaybolur. 17 haftalık hamileyken karşılaşabileceğiniz diğer belirtiler arasında cilt lekeleri, şişme ve çatlaklar bulunur.

17 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Testler

Kan şekeri düzeyiniz 17 haftalık hamileyken ölçülür. Aslında, doktorunuzu her ziyaret ettiğinizde idrar şeridi testi yapılır. Pekibu test neden bu kadar sık ​​yapılmaktadır?

Kadınların yüzde 2’si gestasyonel diyabet adı verilen bir durum geliştirir.Bu nedenle, bu durumun sizi etkilememesini sağlamak için düzenli aralıklarla kan şekeri testleri yapılır. Şeker seviyeleri anormal ise, hamileliğinizin normal şekilde geçmesini sağlamak için gerekli ilaç veya kontrollü diyet önerilebilir.

Bu hafta, fetaldeformiteleri veya anormallikleri taramak için bir ultrason yapmanız gerekecektir. 17. hafta kadar erken bir zamanda, ultrason teknisyeniniz de bebeğinizin cinsiyetini söyleyebilecektir. Bununla birlikte, bazı bebekler kendi başlarına süptildir ve genital organlarının görselleştirilebileceği şekilde konumlandırılacak kadar iş birliği yapamayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir