18 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

18 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte birkaç hafta önce rahim içinde sessiz olan aynı bebeğin artık hareket edebilecek kadar güçlü hale geldiğini fark edeceksiniz.

Bu aşama, bebeğinizin refahından emin olabileceğiniz için harika bir dönemdir. Bu aslında heyecan verici bir ay ve kasık kemiğinizin hemen üzerindeki yumuşak dokunuşu hissedebilirsiniz.

18 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda ve150 grveya biraz daha fazla ağırlığa sahip. Duyuları olgunlaşmaya devam eder ve şu anda kalp atışlarınız gibi dış ve iç sesleri duyabilir. Bebeğiniz sesinizi de duyabilir ve daha aktif hale gelir. Bu, artık bebeğinizin bükülme, tekme, yuvarlanma veya genleşme hareketlerinden daha fazla hissedebileceğiniz anlamına gelir.

Çoğu 18 hafta hamile kadınlar bebeğin içeride kıpır kıpır olduğu hissine girmeye başlar ve hamilelik rahatsızlıklarını unutur. Cildiniz kaşınabilir ve çatlaklar belirginleşebilir. Bu zamana kadar ortalama 12 kilo almış olmalısınız; bu oran biraz daha az ya da biraz daha çok olabilir.

Bununla birlikte, kilo alımınızı izin verilen bantlar içinde tutmanız ve kilo alımınız aşırı ise yardım için sağlık uzmanınıza danışmanız gerekir.

18 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Vücudunuz büyüyen bebeğe göre genişlemeye devam ettikçe sırt ağrısı semptomları kötüleşebilir. Olumlu bir gelişme olarak, bulantı tamamen ortadan kalkacaktır. Vücudunuzla birlikte, ayaklarınız şişebilir ve yeni ayakkabılarınızı almanız gerekebilir. Şimdi de büyüyen bedeninizi barındıran geniş kıyafetlerle rahat olmanın tam zamanı.

Aylık düzenli doğum öncesi ziyaretlerinizi kaçırmayın. Siz ve bebeğiniz için çok önemli kontroller ve testler yapılabilir.

18 haftalık hamile anneler arasında yaygın semptomlar

18. gebelik haftasında karşılaşabileceğiniz en önemli semptomlardan biri mide ekşimesi. Bu yaygın belirti, doğum yapana kadar devam edebilir.

Yemeğinizi iyi çiğnemeli ve yavaş yemelisiniz. Büyük öğünler yemekten ziyade, gün boyunca daha küçük öğünler tüketin ve yemekten sonra en az yarım saat boyunca dik duruşta kalın.

Varisli damarlar, 18 haftalık hamile olan kadınlarda nadir değildir. Onlardan biriyseniz, özellikle damarlar ağrımaya veya kaşınmaya başlarsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz bu durum için size gerekli tavsiyeleri verecek ve gerekirse ekipman önerecektir.

Bacaklardaki kramp, özellikle geceleri uğraşmanız gereken başka bir semptomdur. Bunu yönetmenin en iyi yolu yatmadan önce baldır kaslarınızı germektir.

18 haftalık hamileyken diğer belirtiler arasında ayak ve ayak bileklerinde hafif şişlik, çatlaklar, diş etlerindekanama ve tırnak, saç ve cilt değişiklikleri bulunur.

18 Haftalık Gebelik Dönemi Testleri

Düzenli Anomali Taraması: Bebeğinizin organlarını kontrol etmek için, doktorunuz muhtemelen normal anomali taramasını reçete edecektir. Bebeğinizin hareket etmesini, yuvarlanmasını veya içinde dolaşmasını izlemek kadar hareketli ve özel bir şey yoktur. Eşinizle bu eşsiz anın tadını çıkarın. Tarama herhangi bir sorun gösterirse, doktorunuz daha fazla tanı testi önerecektir.

Bebeğiniz için risk oluşturabilecek herhangi bir genetik problem olup olmadığını öğrenmek için, genellikle hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında bir dizi test yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir