19 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

19 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte karnınızın hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve kilo alımınızı ölçtüğünüzde, toplam kilo alımınız ortalama 5 kg olmalıdır.

19 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

19. gebelik haftasında, bebeğiniz baştan ayaklara yaklaşık 15,30 cm uzunluğunda ve yaklaşık 200 ila 300 gr ağırlıkları arasında olmalıdır.

Bebeğinizin cildi şimdi vernix caseosa adı verilen yağlı beyaz bir koruyucu madde ile kaplanmıştır. Bu madde bebeğinizin hassas cildini amniyotik sıvıdan korumaya yardımcı olur.

19 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Kas krampları 19. gebelik haftasında artmış durumdadır. Uykuda olduğunuz sırada aniden baldır kaslarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Hamilelik sırasında bacak krampları, özellikle geceleri çok yaygındır.

Ayrıca parmaklarınızda uyuşma ve karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ve sinirlere baskı yapan dokuların şişmesi nedeniyle oluşur.

Ağrılarınız bu dönemde artabilir. Sırt ağrısı, ayak ve ayak bileklerinde şişme, bacak krampları, kabızlık, mide ekşimesi, baş dönmesi ve alt karın bölgesinde ağrı gibi çeşitli fiziksel semptomlar yaşayabilirsiniz.

Omuzlarınızda, yüzünüzde ve kollarınızda kırmızı lekeler fark ederseniz endişelenmeyin, bunlar kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan geçici işaretlerdir.

Ayrıca, 19 haftalık hamile annelerin yiyeceklerden uzak durması çok zor olabilir. Bu içgüdüye sahipseniz telaşlanmayın. Buzdolabınızdan uzak duramıyorsanız, evde yağlı, abur cubur bulundurmadığınızdan emin olun.

Düzenli besleyici ürünler bulundurun. Bununla birlikte, tat tomurcuklarınızı doyurmak ve ara sıra kendinizi şımartmaktanda zarar gelmez.

Nazal pasaj şişmesi nedeniyle bazen nefes almakta zorlanabilirsiniz. Bu kaçınılmazdır ve durum genellikle doğumdan sonra kaybolur. Burun kanamasına ve burun zarlarına zarar vermeden nazikçe burnunuzdan nefes vererek bu durumu kontrol edebilirsiniz.

On dokuz gebelik haftası, özellikle karnınızın yuvarlaklaşmaya başladığı zaman olduğu için bir dizi ergonomik hamile kıyafetleri alabilirsiniz.

Ancak bunun bir dezavantajı var. Muhtemelen gardırobunuzu sadece birkaç ay kullanacağınız kıyafetlerle stoklamanızın bir anlamı yoktur.

19 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Testler

19 haftalık bir gebe anne önceki haftalarda özellikle çoklu marker taraması yaptıysa ve test sonuçları yüksek risk komplikasyonu gösterdiğinde, Down sendromu riskini daha da ileri doğrulamak için ultrason, amniyosentez, inhibin A gibi başka testler önerilebilir.

Bu basit çoklu markör tarama kan testi için yaklaşık 2 ila 4 ml venöz kan kullanılır. On dokuz gebelik haftasında serum hCG ve estriol seviyelerinizin 4.060- 165.400 mIU / ml arasında olması beklenmektedir.

Bununla birlikte, çoklu markör tarama testleri Down sendromu için yüksek riskli olan bazı kadınların bebeklerinde bu kusur olmadan sonuçlandığı gözlenmiştir.

Partnerinizle bu hafta ultrason için gidebilir ve küçük çocuğunuza bir göz atabilirsiniz. Sonogramlar sağlıklı bir bebeği garanti edemeseler de sorunları tespit etmeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir