2 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişiklikler

2 haftalık gebelik ile birlikte, teknik olarak hamile değilsiniz ve henüz bir bebek yok, ama uterusunuz, mümkün olan en kısa sürede yumurtayı yumuşatmak için vücudunuzu harekete geçiren kan açısından zengin bir astar olan endometriyum oluşturmaya hazır olacaktır.

2 Haftalık Gebelik Dönemi ve Yumurtlama Döllenme Gelişimi

Bebeğiniz oluşmadan önce bile hamileliği düşünmek kafa karıştırıcı olsa da yumurtlama genellikle 28 günlük bir adet döngüsünün 14. günü civarında olur. Ancak, herkesin 28 günlük rutin dönemi olmaz, bu nedenle tam zamanlama değişebilir.

Genel olarak yumurtlama, döngünüzün orta noktasından dört gün önce veya dört gün sonra gerçekleşir.

Yumurtanın yolculuğu 2 haftalık hamileyken başlar. Gebe kalma bu haftanın sonunda gerçekleşir. Yumurta fallop tüpündeki spermle birleştikten sonra, tek hücreli bir varlık olan bir zigot haline gelir.

Eğer yumurtalığınız birden fazla yumurta bırakırsa ve döllenirse, birden fazla zigot olma şansı vardır. Bu çoklu yumurta gübrelemesi ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu döllenmiş yumurta oluşumu anlamına gelir.

2 haftalık hamileyken oluşan zigotta yarısı dişi ve yarısı erkek olmak üzere 46 kromozom bulunur. Bu kromozomlarda bulunan genetik materyaller bebeğin cinsiyetini, boyunu, yüz özelliklerini, göz rengini, saç rengini ve zekasını belirler.

Yumurtalarda X cinsiyet kromozomu vardır ve spermde x veya y kromozomu vardır. Yumurta X kromozomu olan bir spermle buluşursa, bebeğiniz bir kız olacaktır. Spermin Y kromozomu varsa, erkek bir bebeğe hamile kalacaksınız.

Döllenmeden sonra, zigot fallop tüpünden geçer ve uterusa ulaşır. Bu arada, küçük bir ahududu gibi görünen bir hücre kümesi oluşturmak için hızla bölünür. Hücreler her 12 saatte bir iki katına çıkar. Embriyo hücre iç grubunda oluşur.

Dış hücre grubu, embriyoyu besleyen ve koruyan zarlar haline gelir. 2 haftalık gebelik dönemi içerisinde olduğunuzda, gelişmekte olan bebek pirinç tanesinden daha küçüktür.

2 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Rahim astarınız 2 haftalık hamileyken gelişecektir. Vücudunuz folikül uyarıcı hormon üretir. Vücudunuz döllenme için bir yumurta bırakmaya hazırlanırken, bazı belirtiler yaşayabilirsiniz. Yorgunluk ve meme hassasiyeti, iki haftalık hamileyken sık görülen semptomlardır. Diğer bazı değişiklikler şunları içerir:

  • Berrak ve sulu servikal mukus
  • Meme büyümesi
  • Duygudurum dalgalanmaları

Bu süre zarfında normalden daha uykulu hissedebilirsiniz. Etrafınızda meydana gelen sese, ışığa ve olaylara karşı hassas olabilirsiniz.

2 Haftalık gebelik döneminde yumurta implantasyonundan dolayı kanama yaşayabilirsiniz. Küçük pembemsi kahverengi renk akıntı yaygındır. Bununla birlikte, herhangi bir ağrı hissederseniz, doktorunuza danışmanız gerekir. Bu problem doğru önlemlerle kolayca aşılabilir.

2 Haftalık Hamile Anne için Tavsiye ve İpuçları

Sağlıklı bir hamilelik ve bebek için sizi destekleyebilecek yaşam tarzı ve alışkanlıklar hakkında tavsiye almak için 2. gebelik haftasında sağlık uzmanınıza başvurmanız önerilir.

Bu aşamada 400 miligram folik asit almaya başlamanız gerekir. Ayrıca, yeşil yapraklı sebzeler, portakal, çilek, baklagiller, tahıllar ve makarna gibi folik asitle takviye edilmiş gıdalar da dahil olmak üzere folik asit açısından zengin yiyecekler alabilirsiniz. Hap formunda bulunan folik asit, folik alımınız için alternatif bir tercih olabilir.

Ayrıca 2 haftalık hamileyken yeterli kalsiyum almak da çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir