20 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

20 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte hamilelik yolculuğunuzun yarısına gelmiş bulunmaktasınız. Doğuma 20 hafta daha kaldı. Peki, bebeğiniz şimdiye kadar ne kadar gelişti ve bundan sonraki dönemler için ne beklemelisiniz?

20 Haftalık Bebek Gelişimi

20 haftada, fetus255 ila 300 gr ağırlıkları arasında ve taçtan ayağa yaklaşık 16 cm ölçülmektedir. Midenizden gelen sesleri, kalbinizin kan pompalamasını ve konuştuğunuzda sesinizi duyabilir. Ayrıca dışarıdan gelen güçlü sesleri de duyabilir.

Aslında, bebeğiniz dışarıdan gelen herhangi bir gürültüyle ürkebilir. Küçük olan gürültüden korkarsa, kulaklarını elleriyle kaplayabilir. 20 haftalık hamileyken, bebeğiniz şimdi tekmeleme, yumruklama, dönme ve bükme hareketlerine devam etmektedir, özellikle de şu anda bebeğiniz için rahim içinde dar bir alan var.

Lanugo olarak bilinen ince, yumuşak saçlar bebeğinizin kafasında, alnında, sırtında ve omuzlarında büyümeye başladı. Bu ince saç bebeğinizi korur ve doğumdan sonraki ilk haftaya kadar kaybolur.

Daha da önemlisi, vücudunuz 20. gebelik haftasında birçok değişikliğe uğrar. Streç izleri genişleyen karnınızla daha belirgin hale gelir.

Çatlaklardan kaçınmak pek mümkün olmayabilir. Eşinizden size bir kakao yağı masajı yapmasını isteyerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Yine de herhangi bir dış müdahalede bulunmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Ayrıca dermatoloğunuzun doğumdan sonra çatlaklarınızın kaybolmasını kesinlikle sağlayabileceğini unutmayın. Yani, rahatlayın ve bu izleri unutun. 20 haftalık hamileyken, döküntü ve akne gibi diğer cilt değişikliklerini de fark edebilirsiniz.

Yine, bu yaygındır ve hamilelikten sonra kaybolacaktır. Çıkıntılı göbeğiniz ve kaybolan beliniz de mesane enfeksiyonları gibi diğer semptomlara yol açabilir. Bu, düz idrar yolu kaslarının gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Tiroid beziniz de aşırı terlemeye neden olabilir.

Sırt ağrısını hafifletmek için düz oturmayı ve doğru duruşu korumayı unutmayın. Çok uzun süre ayakta durmayın ve oturmak için rahat bir sandalye kullanın. Uyurken sırtınızı ve belinizi desteklemek için yastıklar kullanın. Bir şeyleri kaldırmak zorundaysanız, sırtınızla değil bacaklarınızla yapın ama mümkünse kaldırmayın ve mutlaka birinden yardım isteyin.

20 Haftalık Gebelikte Doğum Sınıfları

20. gebelik haftasında, doğum eğitimi derslerine başlamanız için henüz erken değil. Bu sınıflar size doğumun en iyi nasıl olabileceğini öğretecektir.

Bu sınıflar, ilk birkaç ay boyunca ebeveynlikle nasıl başa çıkacağınızı öğretecek. İlişkili stres, yorgunluk ve doğum sonrası diğer sorunlarla başa çıkma konusunda önemli ipuçları ve püf noktaları öğreneceksiniz.

20 Haftalık Gebelik Dönemi Test ve Muayene

20 haftalık hamileyken, doktorunuz muhtemelen ikinci trimester ultrasonu önerebilir. Bu ultrason size şayet isterseniz bebeğinizin cinsiyetini, bulma fırsatı sunar.

Çoğu çift, bir kızı mı yoksa erkek mi olduğunu bilmek ister, çünkü bu çok heyecan vericidir ve küçük çocuklarının yaşam alanlarını önceden dekore etmelerini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir