21 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

21 haftalık gebelik dönemi, anne adaylarının çoğunun duygusal ve fiziksel olarak stabilize edilmesi gereken, gebeliğin zorlu talepleriyle başa çıkmak için zorlanacağı bir sürecin başlangıcıdır.

21 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz şimdi ortalama olarak 17 ila 18 cm uzunluğunda ve ortalama 300 gr ağırlığındadır. Bu dönemde bebeğin büyümesinde hafif bir yavaşlama olmasına rağmen, organlar, cilt ve merkezi sinir sistemi gelişmeye ve olgunlaşmaya devam etmektedir.

Bağırsaklar sindirim sistemi olgunlaşmaya ve çalışmaya başladıkça yavaş yavaş gevşemeye ve büzülmeye de başlayacaktır. Bu sürece amniyotik sıvının yutulması da yardımcı olmaktadır.

Bebeğiniz, sindirim sistemini desteklemek, nemlendirmek ve beslenmek için az miktarda amniyotik sıvıyı yutmaya başlarken, az miktarda idrarı da tekrar sıvıya geçirir. Daha sonraki haftalarda bebeğiniz, amonyum adı verilen emilmemiş gıda maddesini amniyotik sıvıya geri gönderir.

21 haftalık gebelik döneminde, bebeğinizin sinir yolları da hızlı olgunlaşır. Yirmi bir haftalık gebelik döneminde el ve ayak parmakları büyümeye devam eder. İkizlere hamile iseniz, bu aşamada birbirlerinin farkına varırlar ve hatta rahim içinde tekmelemeye veya birbirlerini kavramaya çalışırlar.

21 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve İpuçları

21. gebelik haftasında uterusunuz pubik simfizden yaklaşık 20 cm uzakta büyümeye devam eder. Ancak karnınız hala oldukça yönetilebilir ve daha fazla hareket özgürlüğünüz bulunmaktadır.

Bu dönemle birlikte bebeğinizin çok daha koordineli bir şekilde içeride tekme attığını hissedebilmelisiniz.Önceki ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini öğrendiyseniz, yaşam alanını süslemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Düzenli yürüyüşünüze veya yoga veya Pilates gibi diğer hamilelik egzersizlerine devam edin. Yüzme, anne adayları için en iyi egzersizlerden biridir. Ağırlıksız hissettiğiniz için havuzda olduğunuzda ağrılarınızın çoğu rahatlar. Formda kalarak kaslarınızı güçlendirmek iyi bir fikirdir, çünkü bu sizi ilerideki doğum süreci için hazırlayacaktır.

Karnınız büyüdükçe, midenizde morumsu veya pembe girintili çizgiler göreceksiniz. 21 haftalık hamileyken, cildin gerilmesi, hormonal değişiklikler ve genetik özellik nedeniyle çatlaklar gelişir.

21 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Karşılaşabileceğiniz bir diğer yaygın semptom sırt ağrısıdır. Bu yine zayıf duruş, hormonal değişiklikler ve büyüyen uterusun ağırlığından kaynaklanabilir. Sırt ağrısından rahatlama elde etmek için doğum öncesi masajı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ağrıyan sırt için soğuk veya sıcak kompres uygulanması yardımcı olabilir.

21. gebelik haftasında, uyumakta zorlanabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem huzursuz bacak sendromu, sırt ağrısı, bacak krampları ve sıcak basması gibi rahatsızlıklarla doludur. Bu, göbeğinizin oldukça büyük olması ve rahat bir uyku pozisyonu bulamamanız dışında gecelerin çoğunu uyanık geçirmenize neden olabilir.

Vücudunuzu desteklemek için hamilelik yastığı kullanabilirsiniz. Daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, rahatlık için sırtınıza veya bacaklarınızın arasına düzenli bir yastık da yerleştirebilirsiniz. Karnınız büyümeye devam ederken uyku pozisyonunuzu ayarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir