22 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

22 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte yarı dönemi geride bıraktınız.  Bu aşamadan itibaren neler olacak? Bebeğiniz nasıl büyüyor ve gelişiyor? Hangi fiziksel, duygusal ve yaşam tarzı değişikliklerini beklemelisiniz? 22 haftalık bebek gelişimi hangi aşamada? Gebelik belirtileri anne adaylarında ne gibi değişikliklere yol açar? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını hafta hafta gebelik makale dizimizde bulabilirsiniz.

22 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

22 haftalıkhamilelik döneminde bebek boyu ortalama 19 cm ve ortalama 350 gr ağırlığında ölçülmektedir. Cildin saydamlığı, yağ cildinin altında birikmeye devam etse bile haftalar geçtikçe azalacaktır. Yağ hücreleri, küçük çocuğunuzun sinir ve beyningelişimi ve diğer tüm fonksiyonları için gereklidir.

22 haftalık hamileyken bebeğinizin yüz özellikleri artık daha fazla belirginleşiyor. Burun henüz oluşmamışken kaşlar, göz kapakları ve dudaklar ayırt edilebilir durumdadır.

Yirmi iki haftalık hamileyken, lanugo adlı tüylü, ince ve yumuşak bir saç vücudunu kaplar. Lanugo’nun bebeği doğru sıcaklıkta tutmaya yardımcı olduğuna ve karşılığında bebeğin cildindeki kremsi beyaz bir madde olan vernixcaseosa’nıncilde yapışık durmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Vernix yardımıyla çevredeki amniyotik sıvı nedeniyle bebeğinizin cildinin rahim içinde çok fazla kırışması önlenmektedir.

Bebeğinizin kemik iliği şimdi tüm kemiklerde bulunur ve kırmızı kan hücreleri üretmeye başlamıştır. Parmak tırnakları görünür ve rahim içindeki herhangi bir şeyi parmakları ile kavramaya çalışabilir.

22 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Karnınız büyümeye devam ederken bu hafta ağırlık merkezinde bir değişim göreceksiniz. Bu dönemle birlikte uterusunuz göbek deliğinin üzerinde birkaç santim mesafede yer almaktadır.

Herhangi bir 22 haftalık gebe kadının mide ekşimesi gibi gastrointestinal sorunları olabilir. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu sık sık daha küçük öğünler yemektir. Sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerinizi yavaşça çiğneyerek tüketmeye özen gösterin.

Artan kan hacmi dolaşımı nedeniyle yanaklarınız kızarır ve yüzünüz daha dolgun olur. Bu, yaygın olarak hamilelik parıltısı olarak adlandırılan şeye yol açar.

22 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

22 haftalık hamile olan bazı kadınlar akne, kuru cilt veya yağlı cilt gibi cilt problemlerinden mustarip olabilir.

Yağlı cilt ve sivilce kırılmalarından mustarip bir anne iseniz, dermatologlar yüzünüzü sık sık gün boyunca hafif bir temizleyici ile yıkamanızı ve yağ içermeyen makyaj kullanmanızı önerir.

Öte yandan, kuru ciltle ilgili sorunlardan mustaripseniz, cildinizi nemlendirmelisiniz.

Bazı anne adaylarıbu dönemlerde unutmaya eğilimlidirler; eksik görevler ve randevularla boğuşabilirler.Bu hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir ve genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Önemli bir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için tarihleri ​​ve randevuları not edebilir veya bir telefon uyarısı ayarlayabilirsiniz.

22 Haftalık Hamilelik Dönemi Testler ve Kontroller

Erken doğum riskini belirlemek için artık güvenilir bir test yaptırabilirsiniz. Buna Fetalfibronektin (fFN) testi denir. Erken doğum riskini teşhis etmek için yapılan kanıtlanmış bu yöntem, fetalfibronektin olarak bilinen madde için servikal veya vajinal sekresyonları incelemektir.

Bu proteinli madde ayrıca amniyotik kese ve fetalmembranlarda da bulunabilir, ancak sadece hamilelik haftasında 22 veya 38. haftaya kadar görülecektir. Bu yüzden yirmi iki hafta yüksek risk altında olduğundan şüphelenilen kişiler için fFN testi yapmak için idealdir. Bu invaziv olmayan fFN testi, vajinanızın servikal bölgesinden vajinal sekresyonsürüntüsü toplanmasını içerir.

FFN pozitif olarak test edilen kadınların testin 1-2 haftası içinde erken doğum yapma eğiliminde oldukları çalışmalarla kanıtlanmıştır. FFN tespit edildiğinde, sağlık uzmanınız erken doğum yapma riskinizi azaltmak için size reçete verecektir. Erken doğum eylemi riskini ortadan kaldırmak için fFN tanı testi bazen transvajinal tarama ile birleştirilebilir.

Servikal muayene genellikle 22 haftalık hamileyken yapılır. Özellikle servikal uzunluğunuzu incelemek ve ölçmek için ultrason yoluyla yapılan bir tarama testidir. Herhangi bir servikal kısalma veya açılma görülürse, sağlık uzmanınız erken doğum yapmayı önlemenize yardımcı olmak için gerekli adımları atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir