23 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

23 haftalık gebelik dönemi ile birlikte, hızla yaklaşan doğum günü ile ilgili endişeleriniz olabilir.Kilo alma, kaşıntılı cilt, hazımsızlık, sırt ağrısı, kas krampları gibi fiziksel semptomlardan kaynaklanan sinirlilik gibi çeşitli duygusal ve fiziksel semptomlar yaşıyor olmalısınız. Fakat tüm bunlar yakında sona erecek ve birçok semptom hafifleyecek.

23 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık gündüz daha aktifve enerjik, geceleri daha sessiz. Tamamen olgun olmasa da şu anda tüm iç organlar tamamen oluşmasına rağmen büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. İşitme keskinliğinin yanı sıra bebeğin vestibüler sistemi de olgunlaşmış durumda.

Neredeyse yarım kilo ve 22 cm uzunluğundave 455 gr ölçülen bebeğiniz, akciğerlerde kan damarları geliştirerek nefes almaya ve yağ depolamaya hazırlanırken, pankreas insülin seviyelerini daha etkili bir şekilde düzenlemek için de gelişir.

23 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Önümüzdeki haftalarda, ayaklarınız ve ayak bilekleriniz özellikle yaz aylarında ve günün sonunda şişmeye başlayabilir. Kan kimyası değişiklikleri ile birlikte, bacaklarda dolaşımın azalması da şişmeye neden olan suyun tutulmasını ifade eden bir durum olan ödemlere yol açabilir.

23 haftalık hamileyken bu durumdan mustaripseniz, ayaklarınızı yukarıda tutun ve solunuzda yatın. Uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının ve oturmanız gerekiyorsa bacaklarınızı gerin. Geliştirilmiş dolaşım düzenli egzersizle de elde edilebilir. Son olarak, rahat ayakkabılar giymeyi ve çorapları desteklemeyi unutmayın.

Çok fazla sıvı içmek, sıvı tutulmasını azaltmaya ve sizi nemli tutmaya yardımcı olur. Bir dereceye kadar ödem, hamilelik sırasında endişelenecek bir şey değildir.

Bununla birlikte, ayaklarınızda ve gözlerinizin etrafında şişlik bulursanız, bu ciddi bir durum olan preeklampsiyi gösterebilir ve sağlık uzmanınıza başvurmanız gerekecektir.

23. Haftada Düzenli Egzersiz Yapın

Hiçbir şey, duygusal ve fiziksel gebelik semptomlarını yönetmek için düzenli egzersizin yerini alamaz. Hamilelik, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişikliklere neden olma eğilimindedir.

Bir dakika depresyonun derinliğinde bir kaygı krizi geçirirken, diğer dakika sevinç ve mutlulukla dolu olabilir. Sırt ağrısı ile birlikte, bu ruh hali değişimleri uykusuzluğa dönüşebilir.

Böyle bir durum hakkında yapabileceğiniz çok az şey var, ancak özellikle eşinizle konuşabilir, duygusallığın hamilelik gerçeklerinin bir parçası olduğunu kabul edebilirsiniz.

Yirmi üç haftalık hamileyken enerjiniz hızlı bir şekilde düşebilir, ancak egzersize mümkün olduğu kadar devam edin, çünkü bu kesinlikle günlerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Hayatınızda hiç egzersiz yapmamış olsanız bile, bir hamilelik egzersiz programına katılabilir veya evde egzersiz yapabilirsiniz.

23 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Test ve Fizik Muayeneler

23 haftalık hamileyken, doktorunuz rutin olarak bir iç muayene planlayacaktır. Bu muayene, diğerleri arasında erken doğum riskini ortadan kaldırmak için yapılır.

Ayrıca 23 ila 28 hafta arasında, özellikle yaşlı veya obez anneler, aile veya gebelik diyabet öyküsü olanlar gibi gestasyonel diyabet için daha yüksek risk altında olduğu varsayılanlar için bir GCT veya glikoz tarama testi yapmanız istenebilir. Bu test, yüksek kan şekeri durumunu veya gebeliğe bağlı gestasyonel diyabeti teşhis etmek ve ekarte etmek için yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir