24 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

24 Haftalık gebelik ile birlikte bebeğinizin hareketlerini açıkça hissedebilirsiniz ve karnınız şekil alır. Bebeğinizin refleksleri daha fazla iyileşmiş durumda ve yüz tamamen oluşmuş olacak. Şimdi ikinci döneme giriyorsunuz ve yaklaşık 16 hafta içinde bebeğinizi doğuracaksınız.

24 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

24 haftalık hamileyken bebeğinizin istikrarlı büyümesini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz vücudunu sürekli olarak geliştirmeye başlar ve dolgun ve yuvarlak hale gelir.

Akciğerleri 24. gebelik haftasında dallar geliştirmeye başladı. Cilt hala ince ve çok saydam. Küçük çocuğunuz kulaklar, tırnaklar geliştirir ve amniyotik sıvıda nefes almaya devam eder.

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 21 cm, 540 gr’dan biraz daha ağır ve haftada yaklaşık 170 gr kazanıyor. Gözleri hala kapalı olmasına rağmen, yüzü titizlikle geliştirilmiş göz kirpikleri ile neredeyse tamamlandı.

Saçları kafa derisi üzerinde büyümeye başladı. 24 haftalık hamileyken gelişen bebeğin özellikleri, doğum anında olduğu gibi görünecektir.

24 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Aynı şekilde, yirmi dört haftalık hamileyken vücudunuz da göze çarpan bazı değişiklikler geçiriyor. Uterusun üst kısmı göbek deliğinin çok üzerinde büyüdü. Aslında, uterus şimdi göbek deliğinizin neredeyse 4 ila 5 cm üzerindedir.

24 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Bir anne 24 haftalık hamileyken, bebeğinin hareketlerini hissedebilir. Küçük çocuğunuzun tekme attığını ve dönme hareketleri yaptığını olduğunu hissedeceksiniz. Bu aşamada, dengeli bir diyet uygulayarak ve orta derecede egzersiz yaparak bebeğinize iyi bakmanız önemlidir.

Şu anda kilo alabilirsiniz ve ağrılı ayaklarınız olabilir. 24 haftalık gebelikdöneminde yaygın olarak görülen bazı semptomlar arasında yorgunluk, sırt ağrısı ve mesane sorunları bulunur. Ancak bunların kesinlikle normal olduğunu ve panik yapmaya gerek olmadığını unutmayın. Semptomlar şiddetli ve dayanılmaz hale gelirse, ağrıyı hafifletmek adına gerekli yardım için sağlık uzmanınızla konuşabilirsiniz.

Örneğin, ayaklarınıza uygulayacağınız soğuk ve sıcak kompres yardımıyla sırt ağrılarından ve kramplardan büyük rahatlama elde edebilirsiniz. Sadece vücut sinyallerinizi dinleyin ve dolaylı olarak bebeğinizi beslemeye yardımcı olacağından vücudunuzun beslenmesine her zaman önem verin.

Yüzme mükemmel bir seçenektir. Su vücudunuzu hafif hissettirir ve havuzda olduğunuzda sırt ve bacak ağrısından büyük ölçüde rahatlamış olursunuz. Ayrıca her gün en az yarım saat yürümeye devam edin.

Doğum sürecini kolaylaştırmak için, hafif egzersizler yapmaya ve güveninizi arttırmak için doğum dersleri almaya devam edebilirsiniz. Gevşek, rahat kıyafetler ve ayakkabılar giymeyi unutmayın.

24. Haftadaki Olası Testler

Erken doğum riski yüksek olan anneleri belirlemek için gebelik haftasında Fetal fibronektin (fFN) testi önerilebilir. İdeal olarak Fetal fibronektin normal olarak yirmi iki haftadan sonra 38. haftaya kadar mevcut değildir.

22. haftadan sonra servikal veya vajinal sekresyonda Fetal fibronektin tespit edildiğinde, erken doğum için artmış risklerin açık bir göstergesidir. Pap smear gibi yapılan bu test, erken preterm doğum riski için daha ileri tanı ve taramada bu hafta yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir