25 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

25 Haftalık gebelik döneminde, muhtemelen bebeğinizin oldukça fazla hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bu hareketler; tekmeleme, dönme, genleşme hareketleri olabilir. Ayrıca dışarıdaki seslere de tepki olarak hareket edebilirler ve bazen hıçkırabilirler ve bu hıçkırıklardan dolayı küçük sarsıntılar hissedebilirsiniz.

25 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

25 haftalık hamileyken bebeğiniz, tepeden tırnağa kadar yaklaşık 22 cmboyunda ve daha fazla kilo alması muhtemel olacağı için bu hafta boyunca yaklaşık 700 ila 750 gr ağırlığında olacaktır.

Bebeğinizin fiziksel oranları 25. gebelik haftasında hemen hemen hazırdır. Sinir ve solunum sistemi bu hafta boyunca çok gelişir.

Bebeğinizin burun delikleri bu hafta açılmaya başlar ve bebeğin nefes almaya başlamasını sağlar. Akciğerler de olgunlaşır ve yüzey aktif madde üretmeye başlar.Bu madde akciğerleri doğumdan sonra genişlemeye ve işlev görmeye hazırlayan bir madde.

Hamileliğin 25. haftası bir bebeğin doğması için çok erkendir, ancak bir bebek bu haftadan sonra herhangi bir zamanda erken doğacaksa, hayatta kalma şansının yüksek olduğunu lütfen unutmayın.

25 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Bu hafta yaygın semptomlara gelince, artan ağırlık ve karın kaşıntısı nedeniyle şiddetli veya küçük sırt ağrıları olasılığını göz ardı edemezsiniz. Ancak, bu belirtiler hakkında endişelenmenin bir anlamı yoktur.

Hafif sıcak banyolar, pürüzsüz malzemeden imal edilmiş kıyafetler, banyo kremi, losyon veya talk pudrası ağrıları hafifletmenin ve gençleşmenin en kolay yoludur.

Endişede boğulmak yerine, 25 haftalık gebelik döneminde ve sonrasında da zamanın tadını çıkarmalı ve spa ve masajlarla kendinizi şımartmalısınız. Yirmi beşinci hamilelik haftasına özgü ağrılara yönelik ciddi rahatlama sağlayacaktır.

Bazı temel egzersizler 25 haftalık hamileyken bile yapılabilir ancak sadece profesyonel gözetim altında olabilir. Bu egzersizler ileride dayanılmaz doğum sancıları riskini azaltabilir.

25 Haftalık Hamilelik ve Olası Testler

Yirmi beş haftalık hamileyken, olası herhangi bir mineral eksikliğini tespit edip etmeme yararını sağlayacak küçük bir kan testinden geçmek genellikle önemlidir. Hamilelik, her kadının vücudunda besin ve mineral ihtiyacını artırır.

Birçok nedenden dolayı, birçok kadın gebeliğin beslenme taleplerini karşılamayı zor bulmaktadır. Böyle bir eksikliğiniz varsa, sağlık uzmanınız size gerekli takviyeleri reçete edeceğinden panik için bir neden yoktur. Unutmayın yirmi beş hafta hamile kalmak büyük bir kilometre taşıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir