26 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

26 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte karnınız büyür ve bebeğinizin aktiviteleri ve hareketleri artar. Hızlı bir şekilde yağ depolayan ve sonuç olarak daha fazla kilo alan bebeğiniz dış dünya için hazırlıklarını sürdürmektedir.

İkinci üç aylık dönemin 26. hamilelik haftasıyla sona erdiğini bilmeniz önemlidir ve tahmini hamilelik zaman diliminin üçte ikisini arkanızda bırakmış olacaksınız. Bu kilometre taşının sizin ve olgunlaşan bebeğiniz için neler taşıdığına bakalım.

26 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 910 gr ila 1 kg arasında ağırlık ve 23cm uzunluğunda ölçülmektedir. Bu haftadaki en önemli gelişme, bebeğinizin göz kapaklarını ilk kez açmasıdır.

Gözleri kapatan göz kapakları, 11. ve 12. haftalardaki tam gelişiminden bu yana kaynaşmıştır, bu hafta açılmaya başlar. Şu anda neredeyse her zaman koyu veya mavidirler ve gözlerin nihai rengi doğumdan birkaç hafta sonra görünür hale gelmektedir.

Bununla birlikte, bebeğiniz artık rahminizin karanlık amniyotik sınırlarında olmasına rağmen görebilmektedir. Bebeğinizin gözlerindeki sinir ağı tamamlandı.

Bebeğiniz sesinizi duyabilir. Beyni şimdi daha gelişmiş ve rafine edilmiştir. Çok az miktarda amniyotik sıvı soluyor; bu uygulama akciğer gelişimine yardımcı olmaktadır.

Bebeğiniz şişmanlamaya devam ediyor. Sinir sistemi daha karmaşık hale gelmiştir, böylece hareketler daha koordine olur. Bebeğinizin elleri şu anda daha fazla aktif durumdadır.

Başparmağını ağzına götürebilir. Başparmak emme bebeğin rahat hissetmesine yardımcı olabilir ve yanak ve çene kaslarını güçlendirebilir. Bebeğiniz bir erkekse, testisleri 26 haftalık hamileyken skrotuma inmeye başlar.

26 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Yirmi altı haftalık hamileyken, bazı fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Karın büyüdükçe, sırt ağrısı ve pelvis basıncı, şu anda birçok hamile kadının yaşadığı sık görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Ekstra ağırlık taşıdığınız için daha fazla güç harcarsınız ve eklemleriniz üzerinde daha fazla stres vardır. Daha uzun saatler boyunca yürümek, ayakta durmak veya oturmak, sırtınızdaki gerginliği arttırır.

26 haftalık hamileyken, karnınızın sıkılaştığını ve gevşediğini hissedebilirsiniz. Bunlar Braxton Hicks kasılmaları olarak bilinir. Bu kasılmalar rahmin doğum için hazırlanmasına yardımcı olurlar.

26. gebelik haftasında da nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Çünkü uterus şu anda göğüs kafesine yakındır. Genişleyen uterusunuz iç organlarınıza daha fazla baskı yapmaya devam ettikçe, şişkinlik ve hazımsızlık muhtemelen ortaya çıkan semptomlardır.

Bazı kadınlar alt karın ağrılarına yakalanabilir. Gerginlik, huzursuz bacaklar, bacak krampları ve baş ağrıları da bu dönemde yaygındır.

26 Haftalık Hamilelik Tavsiye ve İpuçları

Bebeğiniz hızlı büyüyor ve 26 haftalık hamileyken beyin gelişimi daha yoğun. Bu nedenle, besleyici yiyecekler almanız gerekir. Tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç ve mercimek gibi bol miktarda meyve, sebze ve lif açısından zengin yiyecekler alın. Bu gıdalar sadece sağlıklı fetal gelişime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kabızlık ve diğer bazı gebelik rahatsızlıklarından kurtulmanıza yardımcı olur.

26 haftalık gebelik dönemi ile birlikte doğum planı yapmaya başlayabilirsiniz. Yağlı yiyeceklerden kaçınmak mide rahatsızlıklarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Omurganıza baskı uygulamaktan kaçınabilmek için oturduğunuzdan ve doğru bir duruşta durduğunuzdan emin olun.

Hamilelik hormonları gözlerinizdeki gözyaşı üretimini azaltabilir. Bu kuru gözlere yol açabilir. Sağlık uzmanınız, ciddi hale gelirse bu sorunu hafifletmek için size bazı göz damlaları reçete edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir