27 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

27 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte hamileliğinizin son 3 ayına yani 3. Trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Bu dönemde daha fazla kilo alacaksınız ve bebeğiniz daha aktif hale gelecek. Bu haftadan itibaren, siz ve gelişmekte olan bebeğinizde çeşitli değişiklikler meydana geliyor.

27 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

27 hafta ile birlikte bebeğiniz baştan ayağa yaklaşık 40 cm boyunda ve 905 grağırlığında ölçülmektedir, 27 haftalık hamileyken, başı 6,35 cm’den daha büyüktür.

Bebeğinizin beyin ve tat tomurcukları aktiftir ve parmaklarını veya başparmağını emmeye başlayabilir. Gözlerini açar ve kapatır. Bebeğinizin kaşları ve kirpikleri oluşmuştur. Görüntülerin ve ışığın odaklanmasına izin veren retina bu hafta tamamen olgunlaşmıştır.

27. gebelik haftasında olduğunuzda, bebeğiniz baş aşağı pozisyonuna doğuma hazırlık için dönmeye başlayabilir. Bebeğinizin ciğerleri bu zamana kadar gelişimini üst noktaya çıkardı ve şimdi hava soluyabiliyor. Beyin sapı ritmik solunumu ve bazal vücut sıcaklığını düzenleyebilmektedir.

Bebeğiniz düzenli aralıklarla uyur ve uyanır. Saçları da her gün uzamaktadır. Bebeğinizin kulaklarındaki sinir ağı şimdi olgunlaşmıştır, böylece bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini tanıyabilir. Kas tonusu gelişmekte ve vücudu yuvarlak ve yağlı hale gelmektedir.

27 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

27. gebelik haftasında, 350 ila 450 gr alacaksınız. Çok yorgun hissedebilirsiniz. Kilo artışı, uyku güçlüğü ve diğer bazı faktörler sizi yorgun yapabilir. Bu haftadan itibaren sık idrara çıkma yaşayabilirsiniz, çünkü artan uterusunuz mesanenize sık sık baskı uygular. Hatta güldüğünüzde veya öksürdüğünüzde idrar sızıntısı yaşayabilirsiniz.

27 haftalık gebelik döneminde göğsünüz hassas olabilir. Bunun nedeni süt bezlerinin gelişmesidir. Meme büyüklüğü artmaya devam eder ve daha büyük bir sütyen almanız gerekebilir.

Rahim büyümeye ve diyaframa basmaya devam eder, böylece nefes darlığı hissedebilirsiniz. Duygudurum dalgalanmaları, ani gıda istekleri ve Braxton Hicks kasılmaları 27 hafta içinde beklenebilecek çok olası semptomlardır.

Vücudunuz büyük güne hazırlanırken, diğer semptomları fark etmeye başlayabilirsiniz. Sırt ağrısı ve kas krampları aralarında yaygındır. Artan uterusunuz damarlara ve sinirlere baskı yapar, bu da kramplara neden olur. Rahim bağırsakları iter ve düzgün çalışma yeteneğini etkiler, böylece kabızlık, hazımsızlık ve kalp yanması yaşayabilirsiniz.

27 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

27 haftalık hamilelik döneminde dengeli bir diyet yapmalı ve buna dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz büyüyor ve hayati organları gelişiyor. Bu nedenle, besleyici yiyecekler yemek çok önemlidir. Bol su ve %100 meyve içeren ve katkı maddesi barındırmayan meyve suyu içtiğinizden emin olun. Kabızlığı önlemek için lif alımınızı artırın.

Duygudurum dalgalanmaları 27 haftalık hamileyken yaygındır. Onları ciddiye almanıza gerek yok. Bunlara hormonal değişiklikler neden olur ve hamileliğiniz ilerledikçe azalırlar. Nefes darlığı bu dönemde sık görülen başka bir semptomdur. Stresi azaltarak ve aktivitenizi arttırarak bu durumu hafifletebilirsiniz.

Doktorunuz hamilelik anemisini kontrol etmek için kan testi yaptırmanızı önerebilir. Anemikseniz, diyetinizde demir açısından zengin yiyecekleri artırmanız gerekir.

Kan grubu RhD negatif olan hamile annelerde, sağlık hizmeti sağlayıcınız 27 haftalık hamile anneler için uygun olduğu düşünülen anti-D enjeksiyonunu uygulayabilir.

RhD pozitif olanlar, kırmızı kan hücrelerinde D antijeni olarak bilinen bir proteine ​​sahiptir. RhD negatif annelerin bazı komplikasyonları önlemek için anti-D enjeksiyonu alması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir