28 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

28 haftalık gebelik dönemi ile birlikte küçük fetüs tamamen bebeğe benziyor. Bu dönemle birlikte daha fazla rahatsızlık yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu haftadan sonra her iki haftada bir sağlık uzmanınızı görmeniz gerekebilir. Sizin ve bebeğinizin sağlığının olumlu yönde ilerlemesini sağlamak için bazı rutin testlerden ve prosedürlerden geçmeniz gerekecek.

28 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Hamileliğin 28. Haftası ile birlikte, bebeğinizin ağırlığı 1100 ila 1300 gr arasında ağırlığa ve baştan ayağa yaklaşık 38 cm uzunluğundadır. Düzenli aralıklarla uyumaya ve uyanmaya başlar. Beyin dokuları bu dönemde gelişmeye devam eder. Hatta hayal etmeye bile başlayabilir. Gözlerini açar ve kapatır.

Bebeğinizin akciğerleri hala gelişmektedir, ancak erken doğum durumunda nefes alabilirler. Bu nedenle, 28 haftalık hamileyken daha sık bükülür, döner ve tekme atar.

Bebeğinizin kafasında saçlar vardır.Ayakları 5 cm’den daha uzundur. Süt dişleri diş etleri altında gelişmiştir. Parmak tırnakları büyümeye devam eder. Bebeğiniz şimdi daha iyi duyabilir ve sesinizi tanıyabilir, böylece biraz şarkı söyleyebilir ve onunla sohbet edebilirsiniz.

28 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

28 haftalık gebelik döneminde, hamilelik öncesi kilonuzdan 17 ila 22 kilo daha fazla almış olmanız beklenir. Rahim yirmi sekiz haftalık hamileyken büyümeye devam eder. Sırt ağrısı, bacak krampları, mide ekşimesi, kaşıntılı mide, hemoroit ve şişlik hissedebilirsiniz. Metabolizma hızınız bu zamana kadar artar, böylece sürekli sıcak hissedebilirsiniz.

Bazı kadınlar alt bacaklarında hoş olmayan bir his duyumsayabilir. Bazı anne adaylarının ayaklarında, ayak bileklerinde ve ellerinde hafif şişlik olabilir. Bunun nedeni vücut dokularında sıvı birikmesidir.

Rahim kolona baskı uyguladığından kabızlık artabilir. Sık idrara çıkma, uyku güçlüğü ve Braxton Hicks kasılmaları, bu dönemde birçok hamile kadının yaşadığı yaygın semptomlardan bazılarıdır. Bebeğiniz hareket eder ve daha sık tekme ve yumruk atabilir.

28 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

28. gebelik haftasında iseniz, sağlık uzmanınızı sık sık ziyaret etmeniz gerekir. Büyüyen rahim iç organlarınız üzerindeki baskıyı arttırır. Bu nedenle, daha büyük öğünler yiyemeyebilirsiniz. Üç büyük öğün yerine altı küçük öğün tüketmeniz daha ideal olacaktır.

Huzursuz bacak sendromu yaşarsanız, doktorunuz kan testi yaptırmanızı önerebilir. Huzursuz bacaklar demir eksikliği anemisine bağlı olabilir. Demir ve demir takviyeleri açısından zengin yiyecekleri almanız tavsiye edilebilir. Bazı gevşeme tekniklerini uygulamak da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

28 Haftalık Hamilelik ve Olası Testler

28 haftalık gebelik ile birlikte, sağlık uzmanınızın kilonuzu, idrarınızı, kan basıncınızı, bebeğinizin kalp atışını ve uterus büyüklüğünü rutin olarak kontrol etme olasılığı daha yüksektir. Doppler ultrason testi bebeğinizin kalp atışlarını duymanıza yardımcı olur.

Bu süre zarfında, sağlık uzmanınız Rh’nizi (Rhesus faktörü) kontrol edebilir. Rh negatifseniz ve partneriniz Rh negatifse, komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için, Rh-immün globin genellikle 28. gebelik haftasında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir