29 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

29 haftalık gebelik dönemi ile birlikte üçüncü üç aylık dönemini sağlıklı bir şekilde tamamlamak için, sağlık uzmanınızı düzenli olarak ziyaret etmeniz ve sağlıklı, dengeli beslenmeye devam etmeniz gerekir.

29 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettikçe, bu dönemde bazı ağrı ve rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu hafta boyunca ne bekleyeceğinizi, neyin normal olduğunu ve neyin endişe verici olduğunu öğrenmek, güveninizi artırmanıza ve endişenizi büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bebeğiniz 29. gebelik haftasında yaklaşık 1250 ila 1350 grağırlığında ve baştan ayağa yaklaşık 39 cm uzunluğundadır.Bu dönemdeki fetal kilo artışının çoğu cildinin altındaki yağ birikiminden kaynaklanır.

Akciğerleri ve kasları gelişmeye ve olgunlaşmaya devam eder. Başı büyümeye devam ediyor ve daha fazla hareket halinde. Beyni milyarlarca nöron geliştirmekle meşgul. Bebeğiniz tat, koku ve seslere daha duyarlıdır. Hamilelik haftasında tekme, yumruk atma, hıçkırık ve genel aktivite daha sık ve güçlü hale gelir.

Bebeğinizin kemikleri tamamen oluşur, ancak yumuşak ve esnektir. Yağ katmanları oluşmaya devam ederken demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri depolamaya başlar. 29 haftalık hamileyken bebeğiniz hormon üretmeye başlayabilir. Önceki haftalardan daha iyi duymaya başlar. Hatta sizi ve eşinizin sesini tanıyabilir.

29 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Rahim büyümeye devam ettikçe, 29 haftalık gebelik dönemi ile birlikte muhtemelen çeşitli ağrılar hissedeceksiniz. Bebeğiniz tükettiğiniz besinlerin çoğunu kullanır; sonuç olarak kendinizi daha sık aç hissedebilirsiniz. Kuru cilt, bu dönemde birçok anne tarafından tecrübe edilir.

Duygudurum dalgalanmaları, halsizlik, ayak ve ayak bileklerinde hafif şişlik ve vücut ağrısı bu dönemde karşılaşabileceğiniz diğer bazı yaygın belirtilerdir.

Hamilelik hormonu, doğuma hazırlanmak için vücudunuzdaki kas dokularını rahatlatır. Bu gevşeme ve karın içinde artan rahim büyüklüğü, sindirim sürecinizi yavaşlatır. Bu da mide yanmasına, kabızlığa ve gaza neden olur.

Yirmi dokuz haftalık hamilelik ile birlikte nefes darlığı, hemoroid, kaşıntılı cilt ve bacak krampları yaşayabilirsiniz. Göğüslerinizin kolostrum sızdırdığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, doğumdan sonra nihai emzirme üretimine hazırlık olarak vücudunuz tarafından üretilen prolaktintir.

29 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Bazı basit önlemleri uygulayarak 29 haftalık hamileyken yaşadığınız rahatsızlıkları azaltabilirsiniz. Sıcak banyo yapmak sırt ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yüksek lifli bir diyet alarak ve bol su içerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmak ağrı ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bazı anneler bu dönemde hipotansif sendromdan mustarip olabilir. Bu sendrom, sırt üstü düz uzandığınızda ortaya çıkar. Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı değiştirerek baş dönmesi hissetmenize neden olabilir. Bu problemi yan yatarak önleyebilirsiniz.

Hamileliğiniz ilerledikçe iştah düzeyiniz artar. Ancak, yiyecek seçimlerinizi dikkatli yapmalısınız. Kızarmış yiyecekleri, kekleri, kurabiyeleri ve fast food tarzı hazır yiyecekler için size cazip gelebilir. Bununla birlikte, daha fazla meyve ve sebze almak siz ve bebeğiniz için en sağlıklı seçenektir.

29 Haftalık Gebelikte Olası Test 29. Hafta

Doktorunuz 29 haftalık gebelik ile birlikte demir seviyesini kontrol etmek için kan testi yaptırmanızı önerebilir. Demir, kırmızı kan hücrelerini yenilediği için çok önemlidir.

Bebeğiniz, kullanmak için daha fazla kan akışı yaratmaya başlar, bu nedenle artan kan hacminin yarattığı ihtiyaçları karşılamak için demir açısından zengin yiyecekler tüketmeniz gerekir. Demir seviyeniz düşükse, demir takviyesi reçete edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir