3 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

3 Haftalık gebelik dönemi hamileliğin netleştiği dönemdir! yumurta, kadın henüz hamile olduğunu bilmese bile rahim içine döllenmiş ve implante edilmiş durumdadır.

Döllenmiş yumurta, çok sayıda hücreye bölünen ve uterusa (rahim) ulaşmak ve kendini uterusun astarına yerleştirmek için fallop tüpünden geçerken bölünmeye devam eden zigot olarak adlandırılır. Döllenme ve implantasyon olduğunda, adet akışını durduran bir hormon salınır.

Bebeğiniz sadece 3 haftalık hamileyken yüzlerce hücreden oluşan küçük bir toptur. Amniyotik sıvı, amniyotik kese olacak boşlukta hücrelerin etrafında toplanmaya başlar. Bu sıvı bebeğinizi hamileliğiniz boyunca koruyacak ve yastıklayacaktır.

Bu aşamada hücre topuna blastosist denir.Blastosist, oksijen ve besinleri almaya başlar ve ayrıca atık ürünleri ortadan kaldırır. Blastosistinuterus duvarının iç astarına implante edilmesi döllenmeden sonra on ila on dört gün sürer.

Üç haftalık hamileyken, gelişmekte olan bebeğiniz uterus duvarınızdaki kan damarlarına küçük tünellerden oluşan bir primal dolaşım sistemi ile bağlanacaktır. Rahim astarının hücre topunun bulunduğu bir kısmı, önümüzdeki hafta plasentaya dönüşecektir.

3 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri

Bazı kadınlar 3 haftalık hamileyken belirtiler yaşayabilir, bazıları ise herhangi bir belirti görmeyebilir. 3. gebelik haftasında oluşabilecek belirtiler şunları içerir:

  • Meme hassasiyeti
  • Sık idrara çıkma
  • Meme büyümesi
  • Yorgunluk
  • Ruh hali değişimleri
  • Gıdalardan kaçınma
  • Kokulara duyarlılık
  • Artan vücut ısısı
  • Alt karın bölgesinde hafif ağrı
  • Kramp

Gebeliğin 3. Haftası sonunda hafif kan lekesi yaşayabilirsiniz. Yani, blastosistuterus duvarına sıkıca implante edildiği için kanama meydana gelebilir. Bununla birlikte, bu implantasyon kanamasını yaşamıyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur ve bu durum kesinlikle normaldir.

Gebeliğin 3. Haftası için Tavsiye ve İpuçları

3 haftalık hamileyken, vitamin alımınızı artırmalısınız. Folik asit, demir ve kalsiyum bebeğinizi beslemek için çok önemlidir. Doğum kusurlarını önlemek için 400 miligram folik asit takviyesi alabilirsiniz. 1.200 miligram kalsiyum kemik gelişimi için gereklidir.

Yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri ve baklagiller gibi kalsiyum yönünden zengin yiyecekler alabilirsiniz. Günde en az 30 miligram demir alınmalıdır. Demir, bebeğinizin kan hacmindeki artışı desteklemeye yardımcı olur.

Baklagiller, yumurta, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeler en iyi demir kaynaklarıdır. Mineraller ve vitaminler açısından zengin gıdalara ek olarak takviye almanız gerekir.

3 Haftalık hamilelik döneminde anneler için hafif aerobik egzersizler yapmak da tavsiye edilir. Bu aşamada kilo alımı ve yorgunluk yaygındır. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, ondan kurtulmak için sağlık uzmanınıza başvurabilirsiniz.

Bu, özellikle hamilelikten şüphelenen herhangi bir belirti veya semptom gözlemlediyseniz, hamile olup olmadığınızı doğrulamak için evde hamilelik testi kiti almanız için iyi bir zamandır.

Haftaya 3 Hafta Gebelikten Gebelik Haftasına Dönüş Takvimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir