30 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

30 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte doğum tarihine yaklaşık 10 hafta kaldı. Merakınız heyecanınız ve endişeleriniz artıyor olabilir. Bebeğin gelişimi nasıl? Bu hafta ile birlikte neler olacak? Doğuma hazırlık için neler yapılmalı? gibi sorularla kafanız meşgul olacaktır ve bunlar gayet normaldir.

30 Haftalık Gebelik Dönemi bebek Gelişimi

30. gebelik haftasında, bebeğiniz 1,400 gr veya daha fazla ağırlıktadır ve43cm boyundadır. Şimdi, büyüdükçe azalmaya başlayan belirli bir miktar amniyotik sıvı ile çevrili durumda. Çocuğunuzun görme yeteneği hızla büyüyen beyniyle birlikte gelişmeye devam ediyor.

Aslında bebeğinizin beyni, 30. gebelik haftasının başında, tam anlamı ile beyin şeklini almış durumdadır. Beyni sıcaklık regülasyonu gibi çalışmaya ve sorumluluk almaya başlar ve bebeğiniz şimdi önceki haftalarda sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan lanugo adlı vücut tüylerini atmaya başlayacaktır.

30 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

30 haftalık hamileyken uyumakta zorluk çekebilir ve genellikle yorgun hissedebilirsiniz. Büyük ve ağır karnınız nedeniyle ağırlık merkezinizde önemli bir değişim var ve bu sizi normalden daha hantal hissettirecek.

Hormonal değişikliklerin neden olduğu eklemlerdeki bağların gevşemesi nedeniyle denge kaybı da yaşayabilirsiniz. Tüm bu rahatsızlıklar duygusal bozulmalara yol açabilir. Ayrıca doğuma ilişkin kaygı geliştirmeye de başlayabilirsiniz. Eğer endişenizi veya korkularınızı kontrol edemiyorsanız, doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hamileliğin Sonuna Doğru Oluşan Yaygın Korkular

Doğum sancılarını ve zorluklarını düşünmek, anne adaylarının savaştığı en yaygın korkulardan biridir. Çoğu ağrıyı hafifleten ilaçları ve hatta epiduralları tercih eder. Organikleşmeye veya ilaçsız doğal olarak doğum yapmaya inanan anne adaylarının sayısı da çoktur ve gerekmedikçe sağlıklı olanı da budur.

Çevrimiçi Doğum Derslerini duydunuz mu? Bulunduğunuz ülke ne olursa olsun, rahat, güvenli bir doğum deneyimi ve sorunsuz bir iyileşme için gerekli beceri ve teknikleri aktif olarak öğretirler.

30 haftalık hamileyken, bebek kıyafetlerini alıp gerekli düzenlemeleri yaparak zihninizi gereksiz korkulardan uzaklaştırabilirsiniz. Eşinizi yanınıza alın ve güzel bebek arabaları ve beşikler için alışveriş yapın.

30. gebelik haftasında en iyi egzersiz şekli yürüyüş ve yüzmektir. Doğum öncesi ve sonrası dersler birçok dans stüdyosu ve toplum merkezi tarafından düzenlenmektedir. Egzersiz yapmanın keyfine varacaksınız ve ayrıca diğer bekleyen annelerle tanışarak enerjik hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir