31 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

31 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte bebeğinizin gözleri şimdi daha fazla odaklanabilir. Akciğerler hızla gelişiyor, ancak bebeğiniz yaklaşık 36 haftaya kadar kendi kendine nefes alamıyor olacak.

Büyüdükçe, olgunlaştıkça ve rahim dışındaki hayata geçiş için hazırlandıkça tüm gözler üzerinizde olacak. Peki, bebeğiniz 31. gebelik haftasında nasıl görünüyor ve hayatınızda ne gibi değişiklikler bekleyebilirsiniz?

31 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 31. gebelik haftasında yaklaşık 1,500gr ağırlığında ve baştan ayağa yaklaşık 41 cm uzunluğundadır. Bu hafta, bebeğinizin hareketlerinin yavaşladığını görebilirsiniz.

Bebeğin sert vuruşları daha az güçlenir ve seyrekleşir ve daha çok yumruk gibi hissedilir. Bunun nedeni, uterusta küçük çocuğunuzun çok serbestçe hareket etmesi için yeterli alanın gün geçtikçe azalmasıdır.

Organlar etkileyici bir oranda olgunlaşmaya devam etse bile, bebeğiniz hızla cilt altında bir yağ tabakası geliştiriyor. Artık başını iki taraftan da hareket ettirebilir.

31 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Nefes darlığı karnınız ağırlaştıkça karşılaşabileceğiniz en önemli semptomlardan biridir. Bu, bebek ilk hamilelikler için 37 haftada ve sonraki hamilelikler için doğumdan sonra pelvisi düşürene kadar sürebilir.

Büyük uterusu diyaframa bastırarak rahatlatmak için iyi dinlenmelisiniz. Özellikle sırt ağrınız varsa, düşük topuklu ayakkabılar giyin. 31 haftalık hamileyken ağırlık kaldırırsanız yumuşak dokularınız zorlanabilir. Rahatsız edici hareket ederseniz, doktorunuz sırtınızı desteklemek için annelik korsesi kullanmanızı önerebilir.

Hızla yaklaşan büyük gün hakkında endişeli misiniz? Doğum öncesi sınıflarda öğretilen nefes egzersizleri yapmanız yararlı olabilir, eşinizden veya partnerinizden bu egzersizde size katılmasını isteyebilirsiniz.

31. gebelik haftasında, bir dizi yer egzersizi ile pelvik bölgenizi güçlendirebilirsiniz. Bağırsaklarınız, mesaneniz ve uterusunuz güçlü bir pelvik bölge tarafından daha iyi desteklendiğinden bu egzersizler çok etkilidir. Bu ayrıca idrar tutarsızlığını, hemoroidleri ve diğer doğum sonrası semptomları hafifletir.

Bu egzersizler bu dönemindekolayca yapılabilecek egzersizlerdir. Ayrıca doğum ve doğum sırasında yaşayacağınız ağrıları veya epizyotomiyi önlemeye yardımcı olurlar. Yapmanız gereken tek şey, idrar akışınızı tutarken yaptığınız gibi anal ve vajinal kasları germek ve tutmaktır. Serbest bırakmadan önce bunu on saniye boyunca yapın. Günde üç kez 21 set yaparsanız en iyi sonuçları alabilirsiniz.

31 Haftalık Hamilelik ve Olası Testler

31 haftalık gebelik dönemi içerisinde, kan basıncı veya diyabet gibi bazı kronik durumlardan mustarip değilseniz, birçok teste veya fiziksel muayeneye ihtiyacınız yoktur. Bu gibi durumlarda doktorunuz birkaç prosedür önerebilir.

Birden fazla bebek taşıyorsanız veya bebeğinizin önceki haftalardaki düzenli ultrason geçmişinde normalden daha yavaş büyüdüğü tespit edilirse, bu hafta birkaç testten geçmeniz gerekebilir. Çoğunlukla, bazı anne adayları, özellikle bebeklerinin hareket ettiğini hissedemeyenler için, düzenli olarak tekme sayımı testi yapmaları önerilebilir.

Sırt üstü yatarken, bebeğinizin on kez hareket ettiği süreyi kaydetmeniz istenecektir. Bebeğiniz bir ila iki saat içinde on kez hareket ederse, sağlıklı kabul edilir. Öte yandan, bebeğiniz iki saat içinde on hareketin altına düşerse, doktorunuz diğer stres dışı testler ve prosedürler yapılmasını önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir