32 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

32 haftalık gebelik ile birlikte, hayatınızın en heyecan verici gününe doğru yavaş yavaş ilerliyorsunuz. Bu hafta erken doğum olsa dahi bebeğiniz dış ortamda güvende olacaktır.

32 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz şu anda neredeyse 1,700 gr ağırlığında ve neredeyse 42 cm ölçülüyor. Son birkaç hafta içinde hızlı bir kilo artışı yaşamış olmalısınız. Bunun nedeni, bebeğinizdeki artmış kas ve yağ birikimidir.

Şimdi küçük çocuğunuz başını yana hareket ettirebilir ve neredeyse tüm uterusu doldurabilir. Bu, hareketinin kademeli olarak azalmasının nedenlerinden biridir. 32 haftalık hamileyken, karnınızda maksimum miktarda amniyotik sıvı bulunur.

Bebeğinizin parmak tırnakları artık parmak uçlarına ulaşıyor. Bebeğinizin kas tonlarında belirgin bir iyileşme olduğu için hareketler daha pürüzsüz hale gelir.

32 haftalık anne adayının, hamilelik hormonu olan relaksinin artmasına tepki olarak kalça eklemleri yumuşadığından yürürken biraz daha zorlanıyor olabilir. Hareketleriniz artık kısıtlanmıştır ve duruşunuz büyük rahim tarafından belirlenir. Endişelenecek bir şey yok, çünkü doğumla birlikte bu problemlerde geride kalacak.

Rahat bir uyku pozisyonu bulmak giderek zorlaşacağından, rahat bir gece uykusu için özlem duymalısınız. Çoğu kadın bu dönemde yan taraflarında uyumayı daha rahat buluyor, hangi pozisyonu rahat bulursanız ve hangisi size iyi geliyorsa onu deneyin.

Çoğu zaman, üçüncü trimester ağrıları ile oldukça yorgun olabilirsiniz. Yorgunluk, 32 haftalık hamile annelerin en tuhaf semptomlarından biridir. Yorgunluk, artan ağırlık ve progesteron hormonu seviyesindeki artıştan kaynaklanır. Gün boyunca sık sık şekerleme yaparak yorgunluğu yönetebilirsiniz.

Son üç aylık dönemde, fiziksel değişiklikler ve hormonlar da sırt ağrısına neden olur. Ağrılı bölgede soğuk veya sıcak kompres kullanırsanız yardımcı olabilir.

Uykusuzluk, 32. gebelik haftasında karşılaşacağınız bir başka rahatsızlıktır ayrıca sık idrara çıkma önemli bir faktördür. Sürekli büyüyen uterusunuz mesaneye baskı yapma ve sık idrara çıkma eğiliminde olmasına rağmen, vücudunuzu iyi nemlendirmek önemli olduğu için günlük olarak doktorunuzun tavsiye ettiği ölçüde su tüketmelisiniz.

32. haftada, ara sıra veya sık sık kalbinizin çarptığını hissedebilirsiniz. Kalp çarpıntısı olarak bilinen bu hormonal değişiklikler, stres ve kan hacmi artışı nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir semptomdur. Nefes darlığı veya göğüs ağrısı eşlik etmedikçe, kalp çarpıntısı hakkında endişelenecek bir şey yoktur.

32 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Testler

32 haftalık hamileyken, NST veya stres dışı test muhtemelen rutin olarak yapılabilir. Bu test, küçük çocuğunuzun başlangıçtaki kalp atış hızını ve hareket nedeniyle hızdaki değişiklikleri kontrol etmek için yapılır. Bu test bebeğinizin genel sağlık durumunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir