33 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

33 haftalık gebelik ile birlikte bebeğiniz oldukça büyüdü. Bunla birlikte bebeğinizin hareket alanı biraz daha kısıtlandı ve bundan dolayı da hareketlerinde azalma hissedebilirsiniz. 33. gebelik haftasında geceleri daha rahat olacaksınız. Peki, şimdi bebeğinize ne oluyor ve ne beklemelisiniz?

33 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 43.7 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2000 gr ağırlığındadır. Bu sadece tahmini bir rakamdır çünkü fetal büyüme hamilelikten hamileliğe değişir ve normal kabul edilir.

33 haftalık hamileyken, bebeğinizin akciğer gelişimi zirveye ulaşır ve doğumdan sonra nefes alabilir. Bebeğiniz bu hafta doğsa bile, biraz destek ile hayatta kalma şansı yüksektir. Ek olarak, bebeğinizin merkezi sinir sistemi olgunlaşmaya devam eder, kişisel bağışıklık sistemi sizden bebeğe geçen antikorların artmasıyla oluşur ve sindirim enzimleri ertesi hafta çalışmaya başlar.

33 haftalık hamileyken, bebeğiniz kilo almaya devam eder ve amniyotik sıvı hacmi zirve yaparken yaklaşık yarım kilo alır. Bebeğinizin cilt rengi yavaş yavaş değişir; daha az kırmızı ve buruşuk görünen yağ, cildinin altında toplanmaya devam eder.

Bebeğinizin kemikleri kafatasından farklı olarak sertleşmeye başlar. Kafatasındaki kemik plakaları, özellikle doğum sırasında doğum kanalından kolay ve esnek geçiş için, doğuma kadar yumuşak ve esnek kalır.

33 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Bu ilk hamileliğinizse, bebeğiniz kafasını servikse doğru doğum için pozisyonuna çevirmeye başlayabilir.Ara sıra krampların yanı sıra, herhangi bir önemli fiziksel semptomdan kurtulur ve daha uzun saatler boyunca rahatça uyuyabilirsiniz.

Kramp yaşamaya devam ederseniz, yürüyüş gibi egzersizler yapmalısınız. Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Uzanırken bacaklarınızı yüksek tutun ve diyetinize veya takviyelerinize çok fazla kalsiyum ekleyin. Kramplar nedeniyle ani bir spazm yaşarsanız, ayak parmaklarınızı yukarı doğru bükün. Etkilenen kaslara ellerinizle baskı uygulayın.

Birkaç hafta önce ne kadar olsa da 33. gebelik haftasında bileğinizde, parmaklarınızda ve ellerinizde uyuşma veya ağrılarınız olabilir. Bunun nedeni, karpal tünel olarak da bilinen bilek kanalındaki artan basınçtır. Diğer dokular gibi, bu doku da sıvıyı tutabilir ve bu da ağrıya neden olur.

33 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Şu anda 33 haftalık hamileyken, diyetinize çok fazla kalsiyum ve potasyum eklemelisiniz. Bu ayrıca son üç aylık dönemde kas kramplarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Diyetinize eklemeniz gereken yiyeceklerden bazıları:

  • Susam tohumları
  • Portakal
  • Greyfurt
  • Muz
  • Süzme peynir
  • Somon
  • Yoğurt
  • Soya fasulyesi
  • Sardalye
  • Bademdir

Bebeğinizin doğru pozisyona dönmesine yardımcı olabilecek egzersizler bulunmaktadır. Pelvik taban kaslarını gevşetmek için Kegel egzersizinin doğum sırasında epizyotomi şansını azaltmak için önleyici bir önlem olarak yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Bebeğiniz şu anda makat pozisyonundaysa, bu egzersizi deneyebilirsiniz. Sırt üstü yatarken destekleyici, sağlam yastıklar kullanın. Günde en az üç dakika bu pozisyonda kalın. Bu egzersizi aç karnına gevşek kıyafetler giyerek yapmayı unutmayın.

33 haftalık hamilelikte, değerli bebeğinizin gelişini hevesle beklerken birkaç heyecan verici aktiviteye kendinizi kaptırabilirsiniz. Ayakkabı, şapka, patik ve eldiven gibi tüm şirin, küçük bebek kıyafetlerini ve aksesuarlarını çıkarın. Bebeğinizin yatak takımlarını da çıkarın ve iyice yıkayın. Tahriş edici maddeleri gidermek için bebeğinizin cildiyle temas edebilecek her şey yıkanmalıdır. Üzerinde hipoalerjenik etiketli çok nazik bir deterjan kullanın.

33 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Muayene ve Testler

Doktorunuzu ziyaretinizde, 33 haftalık hamileyken, karnınızı inceleyebilir. Bebeğinizin sunumu hakkında yorumlar alacaksınız. Bu süre zarfında, bebeklerin aydınlatma adı verilen süreç boyunca sefalik veya baş aşağı pozisyonda yerleşmeleri beklenir. Bazı durumlarda, bebekler bir makat gösterebilir. Bu, önce ayakları ve kalçaları çıkaracağı anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir