34 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

34 haftalık gebelik dönemi ile birlikte, hamilelik yolculuğunuzun uzun zamandır beklenen dokuzuncu ayına geçmek için neredeyse bir haftanız kaldı. Bebeğiniz büyüdükçe ve ağırlığı arttıkça muhtemelen kendinizi yorgun hissedersiniz. Ağrı giderici ipuçları ve bazı gevşeme egzersizleri yapmaya başlamanın tam zamanı.

34 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Normalde, 34 ila 37 hafta arasında doğan bebekler sağlıklıdır, bu nedenle erken doğum riski endişe nedeni olmamalıdır. Bununla birlikte, erken doğum hakkında endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızdan tavsiye alabilirsiniz.

34 haftalık hamileyken, bebeğiniz yaklaşık 45 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2,150 gr ağırlığında olmalıdır.

Bebeğiniz bu hafta çok hareket ediyor. Uyanıkken gözleri açık, uyurken kapanıyor. Bebeğinizin uyku döngüsü yenidoğanınkine benzer. Hafızası gelişiyor ve dış dünyadan tanıdık sesleri tanımaya başlıyor. Sesinizi duyduğunda rahat hissettirir, bu nedenle siz ve eşiniz bebeğinizle konuşmaya devam ettiğinizden emin olun.

Tırnakları parmakların ucuna ulaştı. Doğumdan önce yüzünü tırnaklarla bile çizebilir. Bebeğinizin merkezi sinir sistemi hala büyüyor ve sindirim enzimleri 34. gebelik haftasında çalışmaya başlıyor.

Buna ek olarak, bebeğinizin akciğerleri hava solumaya neredeyse hazırdır. Bebeğiniz doğum gününe kadar bile kırışık derisini doldurmak için yağ kazanmaya devam eder. Erkek bir bebeğiniz varsa, testisler genellikle bu hafta karnından skrotumdaki pozisyonlarına giderler. Bazı bebeklerin serviksi aşağıya doğru doğum için çevirmeye başladıkları gözlemlenmiştir.

Birçok hamile anne son birkaç haftayı rahatsız edici ve yorucu bulur. 34 haftalık hamileyken, yeterli dinlenmeye başlamanız ve doğum için enerjinizi korumanız gerekir. Özellikle geceleri ayaklarınızın ve ayak bileklerinin şiştiğini fark edebilirsiniz. Bu süre zarfında net veya beyaz deşarj olur. Akıntı daha kalın ve sarımsı hale gelirse, bu pamukçuk belirtisi olabilir.Tedavi edilebilir bir durum, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

34 haftalık hamileyken görüşünüz daha az keskin görünebilir. Gözlerinizi kuru ve tahriş edebilecek gözyaşı üretiminde bir azalma bile olabilir. Bu görme değişiklikleri geçicidir ve birkaç gün sonra azalır. Ayrıca, pelvik bölgede bir his veya hissizlik yaşayabilirsiniz.

Yürürken acı hissedebilirsiniz. Bu, vücudunuzun doğum için hazırlandığının bir göstergesi olan pelvik eklemin gevşemesinden kaynaklanabilir.

34 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Yorgunluk ve rahatsızlıklar 34. hamilelik haftasında yaygındır. Bununla birlikte, aşırı rahatsızlık hissederseniz, sağlık uzmanınıza danışabilirsiniz. Bu hafta bir kilo kadar kilo alabilirsiniz, bu nedenle bu aşamada kilo alımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bol miktarda su içmek ve ayaklarınızı mümkün olduğunca yükseltmek şişlikten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

34 haftalık hamileyken kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, hafif egzersizler denemek veya rutin egzersizlerinize devam etmektir.

Hafif egzersizler sizi güçlü hissettirebilir ve size büyük bir dayanıklılık sağlayabilir ve böylece doğumun daha kolay geçmesine de zemin hazırlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir