35 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

35 haftalık gebelik ile birlikteanne adayları bu aşamada kendilerini özellikle ağır hissederler, özellikle de bebek 35. gebelik haftasında tüm vücut organlarıyla tamamen büyümüştür.

35 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz kilo almaya devam ettikçe, nefes almak ve yemek için çok az yeriniz olduğunu hissedebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimi ve vücudunuzdaki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi almak, gereksiz endişelerden kaçınmanıza yardımcı olurken, doğum hakkında daha fazla bilgi edinerek kendinizi hazırlamaya başlamanız faydalı olacaktır.

Bebeğiniz 2,500gr ağırlığındadır ve 35 haftalık hamilelik döneminde baştan ayağa yaklaşık 45 ila 51 cmarasında bir uzunluğa sahiptir. Dirseği, eli ve ayağı, gerildiğinde ve büküldüğünde midenize baskı yapabilir.

Bebeğinizin şimdi tamamen gelişmiş bir böbrek çifti var. Karaciğeri zaten atık ürünleri işlemeye başladı, akciğerler neredeyse tamamen gelişti ve refleksleri koordine edildi ve bebeğinizin beyni otuz beş haftalık hamileyken astronomik olarak gelişmeye ve olgunlaşmaya devam ediyor.

Yağ katmanları geliştirmek, bebeğinizin vücudunun bu aşamada büyümesini sağlar. Kollarda ve bacaklarda yağ depoları birikir ve yağ tabakaları bebeğin vücut sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur.

Hala rahminizin dışında bebeğinizi sıcak tutmak için cildinin altında yeterli yağ birikintisi yoktur. Uyku döngüsü şimdi düzenli. İşitme duyusu şimdi tamamen gelişmiştir, sesinizi tanıyabilir. Bazı bebeklerin doğum için hazırlanırken 35. gebelik haftasından baş aşağı pozisyona dönüşmesi de mümkündür.

35 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

35 haftalık hamileyken, bebeğinizin vuruşlarını kaburgalarda hissedersiniz. Uzadıkça, başının serviksinize doğru itildiğini hissedersiniz. Relaxin, hamilelik hormonu bu dönemde eklemlerinizin gevşemesine neden olur, böylece yürürken sallanabilirsiniz. Bununla birlikte, hormon iyi bir neden için eklemleri gevşetir. Bu, pelvisinizin genişlemesine yardımcı olur, bu da sonunda kolay doğum sağlar.

35 haftalık hamileliğinizde kilonuz artmaya devam eder. Göbek deliğiniz büyür ve dışarı fırlar. Mesanenizdeki baskı, daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Şişkin uterusunuz diğer iç organları kalabalıklaştırır, bu nedenle mide yanması ve diğer gastrointestinal problemler yaşayabilirsiniz.

35 Haftalık Hamilelik Tavsiye İpuçları

35 haftalık gebelik dönemindeyken, doğal olarak sık idrara çıkma isteği artış gösterecektir. Bundan kaçınmak için daha az su içmemelisiniz. Bebeğinizin yeterli sıvıya ihtiyacı var. Kahve ve çayı kesebilirsiniz. Şu anda üç daha büyük öğün tüketmek yerine sık sık daha küçük öğünler tüketebilirsiniz.

35. Haftada Olası Testler

35 haftalık hamileyken, doğum zamanınız hızla yaklaşıyor ve 35. gebelik haftasından itibaren gerekli olabilecek kontrol ve izleme için haftada bir kez doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekiyor.

Yapılacak olası testlerden ve muayenelerden biri, 35 haftalık gebelik sırasında B Grubu streptokok bakterilerini kontrol etmek için vajinal kültürdür. Grup B strep, sağlıklı kadınların vajinalarında bile izlenen bir bakteridir. Taşıyıcılarda herhangi bir belirti göstermez ve birçok kadın GBS pozitif olduklarını bilmez.

Kadınların büyük bir yüzdesi bu bakterinin taşıyıcılarıdır ve bu tür bakteri onlara hiç zararlı değildir, ancak doğum sırasında vajinadan geçerken bebekte enfeksiyonlara neden olabilir.

Test 35 ila 37. haftalar arasında rutin olarak yapılır ve hiçbir şekilde ağrılı olma.Vajinal ve rektalsürüntüler kullanılarak bir Papsmear’ı gibi. Bu tür bakteri yetişkinlerde zararlı olmamasına rağmen. Bu nedenle bebeğe geçmesi önlenmelidir.

Test sonucu bu bakteriye sahip olduğunuzu gösterirse, doğum sırasında vajinal doğum sırasında bebeğinize herhangi bir enfeksiyon riskini önlemek için IV antibiyotik verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir