36 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

36 haftalık gebelik bir dönüm noktasıdır, çünkü bebeğiniz 36. gebelik haftasının bitiminden sonra tam dönem olarak kabul edilecektir. Bu nedenle doğumunuzu 36. gebelik haftasının sonundan itibaren bekleyebilirsiniz. Hastane çantalarınızı hazırlayın. Bundan sonra küçük çocuğunuzu karşılamak ve evi temizlemek için birinden yardım alın.

36 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz, 36 haftalık hamileliğinizde yaklaşık 2,750 gr ağırlığında, baştan aşağı 51 cm’den biraz daha uzun olabilir.Bebeğiniz için kilo alımı, haftada ortalama 220 gr olarak devam edecektir.

Bebeğinizin diş etleri güçlendi ve emme kasları şimdi tamamen gelişti ve bebeğiniz anne sütü emmeye hazır olmalıdır. Ayrıca, bebeğiniz 36 haftalık hamileyken doğum pozisyonuna geçebilir ve böylece nefes almak sizin için çok daha kolay hale gelecektir.

36 hafta ve doğum tarihi arasında, bebek her gün bir 30 gr kazanır. Bebeğinizi tombul hale getirmek için yağ katmanları birikmeye devam ediyor. Erken haftalarda bebeğinizin cildini örten ince saçlar şimdi kaybolmaya başlıyor. Amniyotik sıvı altında kaldığında bebeğinizin cildini koruyan kalın kremsi bir madde olan VernixCaseosa da kaybolmaya başlıyor.

36 haftalık hamileyken bebeğiniz sesinizi tanıyabilir. Gürültünüze hızlı bir vuruşla yanıt verir. İkizleriniz varsa, bebekleriniz her biri ortalama 2,000 gr ağırlığındadır. 36. gebelik haftasında olduğunuzda, rahatsızlık hissi yaşamaya başlarsınız. Bu süre zarfında şişlik, hemoroid, sırt ağrısı veya varisli damar yaşayabilirsiniz.

36 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Bebeğiniz doğum için hazırlanırken doğum kanalına düştükçe, daha sık idrara çıkma isteği yaşarsınız. Şişenuterusunuz iç organları rahatsız eder, kabızlık, hazımsızlık, mide yanması ve baş ağrısına neden olur. Uykuda güçlük çekmiş olabilirsiniz. Bacak krampları ve kaşıntılı mide de bu son gebelik sezonunun yaygın semptomlarıdır.

Sıcak basmaları ve iştahta değişiklikler olabilir. Yorgunluk, baş dönmesi, kanama diş etleri ve burun tıkanıklığı da birçok anne adayında yaygındır.

Bebeğiniz düşerse, rahat nefes alırsınız, ancak yürümeyi rahatsız edici bulabilirsiniz. Bebeğiniz çok düşerse, çok vajinal baskı hissedersiniz.

36 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Bebeğiniz 36 haftalık hamileliğinizde çok yer kaplar, bu nedenle normal oranlarda yemek yeme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Sık sık daha küçük öğünler alarak sorunu azaltabilirsiniz.

Eğer hemoroidyaşıyorsanız, doktorunuz size buz paketleri, hemoroit kremleri ve merhem kullanmayı tavsiye edebilir. Midenin her tarafına nemlendirici losyon uygulamak kaşıntılı mideden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

36. Haftada Olası Testler

Servikal durum risklerini kontrol etmek için doktorunuzun 36 haftalık gebelik döneminde dahili muayene yapması daha olasıdır. Her hafta, kan basıncı, kilo, idrar, Doppler ultrason ve uterus boyutunu içeren tıbbi bir check-up yapmanız gerekir.

B Grubu streptokok testini yapmadıysanız, bu hafta size başka bir fırsat sunuyor. Grup B strep, sağlıklı kadınların vajinalarında bile izlenen bir bakteridir. Taşıyıcılarda herhangi bir belirti göstermez ve birçok kadın GBS pozitif olduklarını bilmez.

Kadınların büyük bir yüzdesi bu bakterinin taşıyıcılarıdır ve bu tür bakteri onlara hiç zararlı değildir, ancak doğum sırasında vajinadan geçerken bebekte enfeksiyonlara neden olabilir.

Test 35 ila 37. haftalar arasında rutin olarak yapılır ve hiçbir şekilde ağrılı olmaz.Vajinal ve rektalsürüntüler kullanılarak bir Papsmear’ı gibi. Bu tür bakteriler yetişkinlerde zararlı olmasa da bebeğe geçmesi önlenmelidir.

Test sonucu bu bakteriye sahip olduğunuzu gösterirse, doğum sırasında vajinal doğum sırasında bebeğinize herhangi bir enfeksiyon riskini önlemek için IV antibiyotik verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir