37 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

37 haftalık gebelik dönemi ile birlikte, bebeğiniz tam süreli kabul edilir. Teslim tarihiniz yaklaşık 3 ila 4 hafta uzakta olmasına rağmen ve bebek büyümeyi ve olgunlaşmayı bitirmemiş olsa da bu dönemde bebeğin organları tamamen gelişmiştir ve işlevini yerine getirmektedir. Bu nedenle bir bebek bu hafta doğarsa, kendi başına nefes alabilir ve rahim dışında hayatta kalabilir.

37 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Hızla yaklaşan doğum konusunda endişeli hissedebilirsiniz. Gerekli bilgi için sağlık uzmanınızla konuşabilir ve önde gelen doğum ve doğum süreci hakkında bilgi edinmeye çalışabilirsiniz.

Bebeğiniz baştan ayağa 47,51 cm boyunda ve2950 gr ağırlığındadır. Cildi kırışık görünümünü kaybediyor ve pembeleşiyor. Solunum hareketlerini uygulamaya devam ediyor, akciğerlerini egzersiz yapmak için amniyotik sıvıyı solumak, anne sütü alabilmeyi test etmek için başparmaklarını emer. Uzandığında, başının, ayağının veya dirseğinin midenizden çıktığını hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin kafası pelvik kemikleriniz tarafından korunan pelvik boşluğunuza yerleştirilir. Bu pozisyon, küçük çocuğunuza bacaklarını ve kalçalarını büyütmek için biraz daha yer verir. Birçok bebeğin 37. gebelik haftasında başlarında saçları vardır.

37 haftalık hamileyken, bebeğinizi daha önceki haftalarda kaplayan lanugotüyleri ortadan kayboldu. Bebeği kaplayan koruyucu krem ​​maddesi VernixCaseosa da ortadan kayboldu. Bebek lanugo ve dış kaplamayı yutarsa, sonunda tahliye için bağırsaklarından çıkaracaktır.

Otuz yedi haftalık hamile bir anne olarak, bu dönemde rahatsızlık hisleri yaşayabilirsiniz. BraxtonHicks kasılmalarının bu hafta gelmesi daha olası. Seyrek ve ağrısız olabilirler. Bazen, bu kasılmaları erken doğum eyleminin erken belirtilerinden ayırt etmek zordur. Kasılmalar sık ​​sık gelir ve daha uzun sürerse, mümkün olan en kısa sürede sağlık uzmanınızı ziyaret etmeniz gerekir.

Bu hafta vajinal akıntı görebilirsiniz. Bu süre zarfında iç çamaşırlarınızda birkaç damla kanla mukus görürseniz, doğum eyleminin birkaç gün uzakta olduğunu anlayabilirsiniz.

37 haftalık hamileyken fark edebileceğiniz başka bir değişiklik, emzirmeye hazırlık için göğüslerinizin daha büyük ve daha dolgun hale gelmesidir. Bu dönemde kolostrum bile sızmaya başlayabilir ve aynı zamanda oturma, yürüme ve uykuda artan zorluk yaşarsınız.

37 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

37 haftalık hamileyken göğüsleriniz hassas, dolgun ve ağır hale gelir. Annelik veya emzirme sütyeni giymek daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Nipellerinizi su ile yıkamaya başlayabilirsiniz. Nipelleri yıkamak için sabun kullanmaktan kaçının, çünkü meme uçlarının derisini kuru, çatlatır ve tahriş eder.

Bu zamana kadar bebeğiniz doğum için mükemmel olan baş aşağı, arkaya dönük duruşa geçti. Bununla birlikte, eğer uterusta çapraz olarak ya da baş aşağı bakan ön pozisyona uzanıyorsa, doktorunuz bebeğinizi yeniden konumlandırmak için yardımcı olabilir.

37. Haftada Olası Testler

B Grubu streptokok testini yapmadıysanız, bu hafta size son fırsatı sunar. Bu test rutin olarak 35 ila 37. haftalar arasında yapılır. Grup B strep, sağlıklı kadınların vajinalarında bile izlenebilen bir bakteridir.

Taşıyıcılarda herhangi bir belirti göstermez ve birçok kadın GBS pozitif olduklarını bilmez. Kadınların büyük bir yüzdesi bu bakterinin taşıyıcılarıdır ve bu tür bakteri onlara zarar vermez ancak doğum sırasında vajinadan geçerken bebekte enfeksiyonlara neden olabilir.

Test hiçbir şekilde acı verici değildir.Vajinal ve rektalsürüntüleri kullanan bir Papsmear’ı gibidir. Bu tür bakteriler yetişkinlerde zararlı olmasa da bebeğe geçmesi önlenmelidir. Test sonucu 37 haftalık hamileyken bu bakteriye sahip olduğunuzu gösteriyorsa, doğum sırasında bebeğinize herhangi bir enfeksiyon riskini önlemek için IV antibiyotik verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir