38 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

38 Haftalık Gebelik haftasında bebeğinizle buluşma şansınız var. Bebeklerin sadece%5’i doğum tarihlerinde doğar. Bitiş tarihinizin yalnızca bir rehber olduğunu unutmayın. Doğum için net bir zaman yoktur. Bebeğiniz buna karar verme eğilimindedir…

38 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin gelişimi 38 haftalık gebelik dönemi ile tamamlanır.Bebeğiniz yaklaşık 3,100 gr ağırlığında ve 47 ila 51 cm arasında ölçülmektedir. Vücut yağı, günde yaklaşık 28 gr artarak birikmeye devam eder.

Yağ oluşumu sadece bebeğinizi tombul hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda vücut sıcaklığını düzenlemeye de yardımcı olur. Bebeğinizin buruşmuş cildi bu aşamada yumuşuyor ve şimdi daha pembe görünüyor.

Hamilelik haftasında bebeğinizin kafası saçla dolu olabilir. Bebeğiniz lanugo ve dış kaplamayı yutar ve bağırsaklarında saklar. Bunlar doğumdan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini başlatır. Ayrıca, bebeğiniz doğumda nefes almaya başladığında ciğerlerindeki hava keselerinin birbirine yapışmasına yardımcı olacak sürfaktan üretir.

Bebeğinizin karnı ve baş çevresi yaklaşık olarak aynı boyuttadır. Bebek bir kızsa, labia tamamen gelişmiştir. Eğer bir erkekse, testisler şu anda skrotuma indi.

38 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Tipik bir 38 haftalık hamile annenin göğüsleri ince sarımsı bir sıvı olan kolostrum üretmeye başlayabilir. Ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişlik olabilir.

Bebeğiniz oldukça geliştiği için, bu süreden sonra fazla kilo almayabilirsiniz.

38 haftalık hamileyken kasılmalar olabilir. Kasılmalar seyrek, düzensiz ve ağrısız olabilir. Bel ağrısı ve kramplarınız olabilir.

38 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Ayak ve ayak bileklerinde şişme 38. gebelik haftasında yaygındır. Bununla birlikte, eğer şiddetli ise veya elinizde şişlik varsa, sağlık uzmanınızın yardımını almanız gerekir.

Birkaç hafta ya da gününüz olduğu için doğum için gerekli hazırlıklarıyapabilirsiniz. Sahte doğum sancıları ile gerçeği arasındaki farkı anlamak önemlidir. Gerçek doğum kasılmaları daha yoğun ve acı verici olacak ve pozisyon değiştirerek rahatlamayacaksınız. Kasılmalar düzenli aralıklarla ortaya çıkar ve 38 haftalık hamileyken daha yoğun hale gelirse, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Bu haftayaşanacak su kırma deneyimi doğum belirtilerinden biridir. Suyunuz kırılırsa, vajinadan amniyotik sıvı sızar ve altınızı ıslattığınızı fark edebilirsiniz. Su kesildikten hemen sonra sağlık uzmanınızı ziyaret etmeniz tavsiye edilir, çünkü doğum özellikle 24 ila 48 saat içinde her an başlayabilir.

Su kırıldıktan sonra bebek korunmasız hale gelir, bu nedenle vajinal alanı temiz tutmak önemlidir. Ayrıca, sağlık uzmanınız muhtemelen sizin ve bebeğinizin refahını izlemek için bazı sınavlar ve gerekli testler yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir