39 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

Hamileliğiniz sağlıklıysa, 39 haftalık gebelik en ideal süredir. Doğumun doğal olarak başlamasını bekleyin.Programlama, sizin ve doktorunuzun, bebeğinizi doğum eylemi indüksiyonu veya sezaryen ile ne zaman yapacağınıza karar vermeniz anlamına gelir.Sağlayıcınız bebeğinizin doğumunu planlamayı önerirse, bebeğinizin tamamen gelişmesi için en az 39 haftaya kadar bekleyip bekleyemeyeceğinizi sorun.

39 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin beyni, akciğerleri, karaciğeri ve diğer önemli organları hamileliğin son haftalarında hala gelişmektedir.Çok erken doğan bebeklerin doğumda ve daha sonraki yaşamda daha sonra doğan bebeklerden daha fazla sağlık sorunu olabilir.

 • 39. gebelik haftasından sonra neler olacağını bekleyen anne adayları için;
 • Erken doğum belirtileri nelerdir?
 • Yanlış doğum ve onu nasıl tanırsınız?
 • Gerçek doğum belirtileri nasıl anlaşılır?
 • Doğum indüksiyonu (doğum eylemi indüksiyonu) neden, ne zaman ve nasıl uygulanır?
 • Doğum ve çoklu doğumlarda ağrı kesici seçenekler ve komplikasyonların ne zaman ortaya çıkacağı ve genel olarak nasıl baş edileceği.

Konularında bilgi sahibi olmak anne adaylarını rahatlatacak ve gelecek günler için hazırlıklı olunmasını sağlar.

Bebeğiniz 48 ila 53 cm arasında boya ve 3000 ila 3600 gr arasında bir ağırlığa sahiptir. Bu dönem bebeğin büyümesinin genellikle yavaşladığı ve kilo alımınızın da önemli ölçüde azaldığı bir zamandır. Fakat bebeğiniz tekme ve yumruk atmaya devam ediyor, rahim içinde hareket etmek için daha az alan nedeniyle hareketi azalacaktır.

Bebeğiniz doğumdan sonra vücut sıcaklığını kontrol etmeye yardımcı olan bir yağ tabakası oluşturmaya devam eder. Cildin dış tabakası altında yeni deriler oluşuyor ve her bebeğin pembemsi cildi, doğumdan hemen sonra alacağı ten rengi ne olursa olsun beyaza dönmüş olacaktır.

Bebeğinizin parmağı ve ayak parmak tırnakları, 39 haftalık hamileyken parmak ve ayak parmaklarının uçlarına kadar büyüdü. Kol ve bacak kasları güçlendi. Akciğer esnekliğine kavuştu ve nefes alıp verme provaları çok iyi gidiyor. Bebeğinizin tüm organları rahim dışında kendi başına çalışmaya hazırdır ve doğum sırasında bu hafta boyunca pelvisinize düşebilir.

39 Haftalık Gebelik Belirtileri ve Annedeki Değişimler

Plasenta 39. gebelik haftasında bebeğinize antikor vermeye devam edecektir. Bu antikorlar bebeğinizin doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacaktır.

39 haftalık hamileyken kendinizi rahatsız ve yorgun hissedebilirsiniz.

 • Kabızlık
 • Hemoroid
 • Artan idrara çıkma isteği
 • Varisli damarlar
 • Kaşıntılı mide
 • Mide yanması
 • Uyumada zorlanma
 • Mesane basıncı
 • Ayak bileği ve parmaklarda şişme
 • Bacak krampları ve pelvik ağrı yaşayabilirsiniz.

BraxtonHicks kasılmaları bu dönemde daha sık ortaya çıkabilir. Bu tür kasılmaların, vücudunuzun doğum için hızlandığını gösteren bir işaret olduğunu unutmayın.

Vücudunuz doğuma hazırlanırken, kaslar rektumda gevşeyebilir ve bu da bağırsak hareketlerinin gevşemesine neden olabilir. Hatta diğer yaygın belirtiler arasında bulantı, sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

39 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

39 haftalık hamileyken, doğum için hazırlıklı olmalısınız. Sahte doğum ile gerçek arasındaki farkı anlamalısınız. Bazı basit ev ilaçları hakkında bilgi edinin, mevcut seçenekleri anlarken ağrınızı ve rahatsızlıklarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sırt ağrısından dolayı yatıştırıcı bir rahatlama elde etmek için ılık bir duş alabilirsiniz. Su kaybını önlemek için şu anda bol miktarda su içmelisiniz. Yemek yedikten sonra su içmek, mide yanmalarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Membranların yırtılması doğumun bir işaretidir. Amniyotik kese kırılırsa ve su gelirse doktorunuzu arayın. 39 haftalık hamileliğinizde güçlü ve ağrılı kasılmalar da doğumun bir işaretidir.

39 haftalık hamileyken, başa çıkmanın çeşitli yolları da dahil olmak üzere yanlış ve gerçek doğum belirtilerini nasıl tanıyacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bu aşamada rahatlamanız ve sakin olmanız gerekir. Zaman ayırın ve vücut ritimlerinizle uyum içinde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir