4 Haftalık Gebelik Belirtileri Bebek Gelişimi ve Annedeki Değişiklikler

4 Haftalık gebelik dönemi ile birlikte, bebeğiniz olduğunu net olarak doğrulayabilirsiniz.

4 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Yumurta bir spermle buluşup döllendiğinde, iki yarıya bölünür. Bir yarısı bebek ve diğer yarısı uterus duvarına yapışan plasenta olur. Plasenta, bebeğinizin rahminde kalması ve gelişmekte olan bebeğinize oksijen ve besin sağlaması için oluşan yaşam çizgisidir.

4 haftalık hamileyken, gelişmekte olan embriyonuz her ay yumurta bırakmayı durdurmak için yumurtalığa bir sinyal gönderen insan koryonikgonadotropin hormonu üretmeye başlar.

4 Haftalık Bebek Boyutu

4. gebelik haftasında olduğunuzda, bebeğinizin boyutu çok küçüktür. Bu aşamada sadece 0.1016cm uzunluğundadır.

4 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

Embriyo, daha sonra organ ve doku olacak üç katmana ayrılır.

Ektoderm olarak bilinen üst veya dış tabakada nöral tüp veya bebeğinizin gerginliği gelişir. Nöral tüpten beyin, omurilik sinirleri ve omurga, ayrıca saç, cilt ve gözler gelişecektir.

Mesoderm olarak bilinen orta tabakada, dolaşım sistemi ve kalp gelişmeye başlar. Bu hücre tabakası bebeğinizin kasları, kemikleri ve üreme sistemi için temel oluşturur.

Endoderm olarak bilinen iç tabakada, bebeğinizin akciğerleri ve bağırsakları veya sindirim sistemi gelişecektir. Ayrıca üçüncü tabakada ilkel üriner sistem gelişecektir.

4 haftalık hamileyken, bebeğinizin ilkel yüzü gözler için büyük koyu halkalarla oluşturulacaktır. Kan hücreleri şekil almaya başlayacak. Ağız, boğaz ve alt çene gelişecektir.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik hormonu, 4. gebelik haftasında büyüyen embriyo tarafından üretilen insan koryonikgonadotropin hormonu, şu anda idrarınızda ve kanınızda bulunabilir. Bu nedenle, idrar veya kan hamilelik testi yaparak dört haftalık hamile olduğunuzu doğrulayabilirsiniz. Aşağıda sayılan semptomlardan herhangi birini yaşamaya başlayabilirsiniz:

  • Ağrılı göğüsler
  • Mide bulantısı
  • Genişleyen bel
  • Ruh hali dalgalanmaları
  • Yorgunluk
  • Sık idrara çıkma isteği

Semptomlar adet öncesi semptomlara benzer olabilir. Bazı kadınlar ağızlarında metalik bir tat hissetmektedir. İkiz veya üçüz taşıyorsanız, belirtileriniz şiddetlenebilir.

4 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Adet döneminizi kaçırırsanız, evde hamilelik testi yaparak yaklaşık 4 haftalık hamile olduğunuzu onaylayabilirsiniz.

Reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışmanız ve almaya devam etmenin veya kullanmayı bırakmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Zaten folik asit hapları almış olmalısın. Hamile olduğunuzu doğruladıktan sonra, dozu 400 mg’dan 600 mg’a çıkarmanız gerekir.

Kabızlık, dört haftalık hamile kadınların yaşadığı yaygın sorunlardan biri olduğundan, taze meyve, sebze ve bol miktarda meyve suyu almak bu sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

4 haftalık hamileyseniz, alkol, sigara tüketimi ve pasif sigara dumanına maruz kalmak gibi hamilelik risk faktörlerinden kaçınmalısınız. Sağlıklı, dengeli bir diyet, stressiz çalışma koşulu ve hamilelik egzersizleri de dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tarzları ve alışkanlıklar uygulamalısınız.

İlk haftalar bebeğinizin fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle, erken doğum öncesi bakım son derece önemlidir. Gebeliğin erken belirtileri olarak vajinal kanama veya karın ağrınız varsa, tıbbi bir ziyaret de gereklidir.

Hamileliğinizi olumlu bir ev testi ile onayladıktan sonra, fizik muayeneye gitmeniz önerilir. Bu, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya önceki hamileliğinizle ilgili sorunlarınız varsa özellikle önemlidir. Sağlık uzmanınız birçok potansiyel problemden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir