40 Haftalık Gebelik Dönemi Doğum Belirtileri Nelerdir?

40 haftalık gebelik ile birlikte hamilelik yolculuğunuzun sonuna başarıyla ulaştınız, Doğum sürecine girmek üzeresiniz. Bebeğiniz artık tamamen hazır.Rahminizde hareket etmek için çok az alan var veya hiç kalmadı.

Bu süre zarfında hormonlarınız çoğalıyor ve vücudunuz hızla doğuma hazırlanıyor. Bebeğiniz rahiminizin amniyotik konforundan çıkmaya, sizinle yüz yüze olmaya hazırlanıyor. Şayet hala çalışıyorsanız 40. gebelik haftasında evde kalmak için işten ayrılmanız önerilir.

40 Haftalık Bebek Gelişimi

40 haftalık hamileyken bebeğinizin refleksleri iyi koordine edilir. Tepki vermeye başlar, başını çevirir, sıkıca kavrar ve dokunma, ışık ve sese tepki verme gibi refleks hareketler sergileyebilir. Hamileliğin sonunda farklı oranda kilo aldığı için, şu anda bebeğinizin ağırlığını tahmin etmek zordur.

Bununla birlikte, bebeğiniz 48 ila 56 cm arasında boya ve 3000 ila 4000 gr arasında bir kolaya sahiptir.Ancak bazı bebekler verilen ortalamadan daha küçük veya daha büyük olabilir. 40 haftalık gebelik dönemi içerisinde de bebeğiniz tekmelemeye ve yumruk atmaya devam eder, rahim içinde hareket etmek için daha az yer olması nedeniyle hareketi azalır ve hareketler alt karnınızda daha fazla hissedilebilir.

Bebeğinizi koruyan Vernix’in çoğu şimdi kayboldu. Bebeğinizin derisinin altında yeterince yağ var ve tombul görünüyor. Plasenta hala bebeğinizin ihtiyaç duyacağı antikorları tedarik ediyor ve 40 haftalık hamileyken daha az tekme atıyor, kıvrılıyor ve yuvarlanıyor.

Bu zamana kadar bebeğiniz içgüdüsel olarak başparmağını arar ve emer. 40. gebelik haftasında her bebeğin ve başının kemikleri yumuşak ve esnektir, bu nedenle bebek vajinal doğum kanalından kolayca geçebilir.

Bebek doğum için hazırlanıyor ve baş aşağı pozisyona dönüyor. Bebeğiniz baş aşağı doğum pozisyonuna girmezse endişelenmeyin. Her hamilelikte ortaya çıkmaz, bazen bebek doğumdan önce veya doğum sırasında düşer.

Muhtemelen 40. gebelik haftasında pelvik bölgedeki bazı ağrılarda birçok rahatsızlık hissedersiniz. Bu dönemde BraxtonHicks kasılmaları daha sık ve yoğun olabilirken sırt ağrısı artabilir. Aşırı hassas, endişeli, huzursuz ve sinirli hissedebilirsiniz. Bu duygular normaldir. Bebeğinizi doğurduktan sonra kaybolurlar.

Bebeğiniz doğum pozisyonuna ulaştığında nefes almayı daha kolay hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, daha sık idrara çıkma isteğiniz artar.

40 Haftalık Gebelik Döneminde Olası Testler

Doktorunuz reaktif kalp atış hızını kontrol eder ve nonstress testi yaparak bebeğinizin refahını izler. Bu, nefes hareketleri, kas tonusu ve bebeği çevreleyen amniyotik sıvı miktarı dahil olmak üzere bebeğinizin hareketlerine bakmak için bir ultrasondan oluşan BPP’nin (Biyofiziksel Profil) bir parçası olarak yapılabilir.

Biyofiziksel profil aynı zamanda herhangi bir konjenital problemin bulunmasına veya yüksek riskli veya gecikmiş gebeliğin değerlendirilmesine yardımcı olur. Test sonuçları güven verici değilse, doktorunuz özellikle hamileliğin 40. haftasında doğuma başlayabilir, özellikle de test sonuçlarına göre bebeğin sağlığının risk altında olduğu ve doğumun ilerlemediği durumlarda.

40 Haftalık gebelik dönemi Tavsiye ve İpuçları

40 haftalık hamileyken göğsünüz hassaslaşır ve büyür. Emzirme sütyeni satın almak için doğru zaman. Boyutun size uygun olduğundan emin olun.

Şu anda yemek yemeyi sevmeyebilirsiniz. Yemek yemek bulantıya neden olabilir. Bununla birlikte, emzirmeye ve doğum ve doğum için birikimde size enerji verecek besleyici yiyecekler almanız gerekir.

Doğum birkaç saatten birkaç güne kadar uzayabilir. Her durumda, güvenli bir doğum için doktorunuzun tavsiyelerine uymak önemlidir.

Bebeğiniz, işaretli son tarihinizi görmezden gelmeye karar verirse ve 40. gebelik haftasından daha sonra doğm yapılmasını tercih ederse, endişeli olmayın, 1 veya 2 haftadan uzun sürmemesi beklenir. Tüm gebeliklerin yaklaşık yarısı 40 haftalık süreyi aşmaktadır ve bebeklerin%5’inden azı gerçekte beklenen doğum tarihine (EDD) tam olarak ulaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir