5 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

5 haftalık gebelik dönemi ile birlikte hamileliğinizi klinik olarak doğrulamalısınız. Bebeğinizin büyüklüğü, bu aşamada bir pirinç tanesinden yaklaşık bir elma tohumunun büyüklüğüne yükselir. Beşinci gebelik haftasında bazı belirtiler yaşamaya başlayabilirsiniz.

5 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

5 haftalık hamileyken fiziksel olarak hamile görünmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, embriyodaki bebek, iribaş gibi bir formdadır ve bu aşamada hızla gelişmeye başlar.

Kalbi haşhaş tohumundan daha küçüktür ve kan atmaya ve pompalamaya başlayacaktır. Aynı zamanda kalp odalara bölünmeye ve şekillenmeye hızla devam etmektedir.

Dolaşım sistemi bu değişikliklerle başlar. Bebeğinizde kalple birlikte çalışan ilk sistemdir.

Karaciğer ve böbrekler gibi önemli organlar da büyümeye başlar. Beyni ve omuriliği bağlayan sinir tüpü bu hafta kapanacaktır. Üst ve alt uzuvlar filizlenecek ve bebeğinizin kollarını ve bacaklarını oluşturacaktır. Bağırsaklar da bu dönemde gelişmeye başlayacaktır.

Daha sonra ağız ve alt çenenin gelişeceği küçük kıvrımlar şeklinde oluşacak bir açıklık da hamileliğin 5. Haftasında ortaya çıkmaktadır. Bebeğinizin burun delikleri daha görünür hale gelir ve göz retinası oluşur.

Beyin, sinir ve üreme sistemleri gibi büyük sistemlerin başlangıcı beşinci gebelik haftasında devam etmektedir. Beynin üç kısmı: ön beyin, orta beyin ve arka beyin gelişir. Plasenta ve amniyotik kese hala bu aşamada oluşmaya devam etmektedir. Bebeğiniz şimdi yaklaşık 0.1524cm uzunluğundadır.

Beş haftalık hamileyken bebeğinizin kasları ve kemikleri gelişmeye başlar. Baş ve kuyruk kıvrımı ayrık hale gelir.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

5. gebelik haftasında, muhtemelen aşağıdakileri içeren hamilelik belirtileri yaşamaya başlarsınız:

  • Kaçırılan adet dönemi
  • Şişmiş göğüsler (süt bezlerinin çoğalması nedeniyle).
  • Mide bulantısı
  • Açlık hissi
  • Artan vajinal sekresyonlar
  • Sabah rahatsızlığı (mide bulantıları)
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk

Semptomlar kadından kadına ve hatta daha önce gebelik geçirip geçirmediğinize bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, beş haftalık hamileyken bu semptomlardan herhangi birini yaşamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur, ancak hamilelik belirtileriniz aniden kaybolursa, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

5 Haftalık Hamilelik için Tavsiye ve İpuçları

5 haftalık hamileyken sağlıklı yaşam ve alışkanlıklar uygulamaya başlamış olmalısınız. Eğer yapmadıysanız, şimdi başlayın!

Gebelik dostu olmayan yiyeceklerden kaçınmanız önerilir. Toksoplazmoz gibi gıda kaynaklı hastalıklar doğum kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle, pastörize edilmemiş süt ve peynir, işlenmemiş et, pişmemiş yumurta, çiğ yumurta içeren yiyecekler ve uskumru, kılıç balığı ve köpek balığı gibi yüksek cıva içeriği içeren balıklar almaktan kaçınmanız gerekir.

Kirli kedi kumu kutularını temizlediyseniz, lütfen sizin için işi yapacak birini bulun, çünkü kirli çöp veya kedi kumu kutuları Toxoplasmosis’i de yayabilir.

Alkol ve sigara içmek gibi hamilelik risk faktörlerinden de kaçınmanız çok önemlidir. Küçük miktarlarda bile sigara içmek gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir.

5 haftalık hamileyken egzersiz yapabilmenize rağmen, tercihen kalp atış hızınızı 135 bpm’den düşük tutan egzersizleri dikkatlice seçmeniz önerilmektedir.

Hamileliğinizi bir ev testi ile onaylamış olsanız bile, aile doktorunuz veya doğum uzmanınız tarafından fizik muayene gereklidir.

35 yaşın üzerindeyseniz veya herhangi bir genetik durumdan endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşabilir ve sağlıklı bir hamilelik ve doğum için tavsiyesini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir