6 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

6 haftalık gebelik dönemi ile birlikte bazı belirtiler yaşamaya başlayabilirsiniz. Altıncı haftada hamileliğinizi klinik olarak onaylamadıysanız, bunu onaylamak için sağlık uzmanınızı ziyaret ederek bunu yapmanız gerekmektedir. Doktor muhtemelen demir eksikliği olup olmadığını kontrol edecektir ve 6. haftada belirli genetik hastalıklar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edileceksiniz.

6 Haftalık Bebek Boyutu

6 haftalık hamileyken bebeğiniz yaklaşık 0,2 ila 0,5 cm boyundadır. Daha sonra gözleri ve burnu oluşturacak olan büyük birer karanlık lekeler oluşacaktır. Kollar ve bacaklar, şimdi daha görünür olan çıkıntılı tomurcuklara benzemektedir. Eller ve ayaklar kürekler gibi görünür veparmaklar bu dönemde oluşmaya başlamaktadır.

6 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin kalbi dakikada 80 ila 150 atım arasında herhangi bir oranda atmaya başlar, bu da kalp atımınızın iki katıdır. Sindirim ve solunum sistemleri gelişmeye başlar. Kan dolaşmaya başlar. Karaciğer ve böbrek daha hızlı büyümeye başlar. Plasenta da daha hızlı gelişmeye başlar.

6 haftalık hamileyken, bebeğinizin sırt orta çizgisinde daha sonra konjonktif doku, sırt kasları ve kaburgalar oluşturacak 40 blok doku olacaktır. İlk kas dokuları geliştikçe, bebeğiniz hamileliğin altıncı haftasında hareket etmeye başlayacaktır. Hareketler anne tarafından hissedilemeyecek kadar küçüktür.

6 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

6 Haftalık gebelik döneminde hoş olmayan bazı semptomlar yaşayabilirsiniz. Beyazımsı sarı bir renge sahip vajinal sekresyonakıntısı bebeğinizi doğuruncaya kadar devam edebilir.

Mide bulantısı, hamileliğin ilk dönemlerinde birçok kadının yaşadığı en yaygın semptomdur. Sabah bulantısı ve mide bulantısı hissi, 6 haftalık hamilelik döneminde de yaygındır. Belirtileriniz kötüleşirse, doktorunuzun yardımını alabilirsiniz, çünkü çok fazla kusma bebeğinize zararlı olan çok fazla sıvı kaybetmenize neden olabilir.

Sabah bulantısı kilo vermenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, bel ölçünüz şu anda biraz artmış olacaktır. Gevşek oturan, rahat kıyafetler giymeniz tavsiye edilir.Bazı anne adayları mide ekşimesi, ruh hali değişimleri ve endişe yaşayabilir.

Aldığınız yiyecekler bağırsakta çok yavaş hareket ettikçe ve uterus midenizi daraltmaya başladığında mide ekşimesi olabilir vehormonlardaki değişiklikler de kabızlığa neden olabilir.

6 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Mide ekşimesi ile birleştirildiğinde kabızlık, 6 haftalık hamileyken sizi daha fazla tahriş edebilir. Hantal yemekler yerine küçük, dengeli yiyecekler almak bu sorunu hafifletmenize yardımcı olabilir. Yağlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın ve midenizi tamamen dolu veya boş tutmanın bulantıya neden olabileceğini veya şiddetlendirebileceğini unutmayın, bu nedenle bundan kaçınmanız gereklidir.

6 haftalık hamileyken, vajinal sekresyonun kokusu veya rengi değişirse, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde doktora görünmeniz gerekmektedir.

Sık idrara çıkma hissiniz olabilir, bu nedenle rahat kıyafetler giymek daha iyidir. Yeterince dinlenin ve olumlu yönlere odaklanın. Duygularınız bebeği etkileyebilir, bu nedenle stres ve endişeden kaçınmanız gerekir.

6 Haftalık Hamilelik Dönemi Olası Testler

Gebeliğin altıncı haftası ile birlikteRh faktör testi, kan şekeri testi, tiroid testi ve vajinal sonogram önerilir. Rh negatif iseniz, takip testi ve tedavisine ihtiyacınız vardır.

Kan şekeri ve tiroid testleri, kan şekeri ve tiroid seviyelerinin normal olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Vajinal sonogram, vajinal kanamanın nedenini belirlemeye, kistleri veya ektopik gebeliği kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu testler ağrılı değildir. Özellikle hamilelik haftasında komplikasyonları önlemede veya azaltmada faydalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir