7 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

7 haftalık gebelik dönemi ile birlikte belirtileriniz artmaya devam eder; Sabah bulantısı ve sık kusma sık görülürken, bazı kokuların yeme alışkanlıklarınız üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bununla birlikte, bu semptomlar hakkında endişelenecek bir şey yoktur. Bu belirtiler bebeğinizin sağlığını ve gelişimini etkilemez.

7 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

7. gebelik haftasında bebeğiniz hızlı büyümeye başlar; büyüme çoğunlukla kafa üzerinde yoğunlaşmıştır. Bebeğiniz bu haftanın sonunda iki katına çıkacak vegözler, kulaklar, burun ve ağız daha sofistike hale gelecektir. 7 haftalık bebekte küçük kol ve bacak tomurcukları daha fazla gelişir.

Kalp ince olan dış deri altında görülür ve hızla atmaya devam eder. Akciğerler, bağırsak ve pankreas gelişmeye başlar. Daha sonra göbek kordonu olacak bir bağırsak çıkıntısı gelişir. Bebeğin vücuduna ve vücudundan oksijen ve besin taşıyan kan damarlarına sahiptir.

Bebeğin derisi kağıt kadar incedir. Beyin ve kalp gibi önceki haftalarda oluşan vücut kısımları daha rafine olur. Küçük beyin hücreleri şu anda hızlı bir şekilde, dakikada yaklaşık 100 hücre artacak şekilde gelişmektedir.

7 haftalık hamileyken fetusta dişler ve damak gelişir. Damarlar açıkça görülebilir. Omurilik sıvısı dolaşımı için boşluklar da gelişmeye başlar.

7 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

Yedi haftalık hamilelik ile birliktegebelik ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada östrojen seviyeleri hızla artar. Artan yorgunluk ve gelişmiş koku hissi de yaygındır.

Bulantı ve kusma genellikle patates, yumurta veya pişmiş soğan gibi bazı kokular tarafından tetiklenir. Yiyeceklerden kaçınma dürtüsü veya olağanüstü iştah artışı yaşayabilirsiniz.

Hamilelik belirtileri kadından kadına değişir. 7 haftalık hamileyken ne tür belirtiler yaşayacağınızı tahmin etmek oldukça zordur.

Bu hafta boyunca bebeğinizin taleplerini karşılamak için damarlarınızda daha fazla kan akışı olmaktadır. Rahim büyür ve mesanenize baskı uygular, bu nedenle daha sık idrara çıkma isteği oluşmaktadır. Gülüyor, öksürüyor veya hapşırıyor olsanız bile yanlışlıkla idrar kaçırabilirsiniz.

7 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

Yedi haftalık gebelik döneminde de sağlığınıza ve bebeğinizin sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Sabah hastalığını kontrol etmek için tetikleyicileri önleyebilirsiniz. B6 vitamini almak bulantı ve cilt gerginliklerine yardımcı olabilir.

7. gebelik haftasında aşırı kusma yaşıyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza danışmanız gerekir. Tedavi edilmezse, aşırı kusma dehidrasyona ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. Doktor kusmayı kontrol etmek için size özel bir diyet önerebilir. Herhangi bir semptomun şiddetini azaltmak için ilaç da reçete edilebilir.

Yedi haftalık hamileyken aşırı yeme isteği duyabilirsiniz. Doğal olmalarına rağmen, bebeğinizin sağlığının büyük ölçüde yediğinize bağlı olduğunu hatırlamanız gerekir. İstek, besin eksikliğinin bir göstergesi olabilir.

Diyetinize bol miktarda meyve ve sebze eklemeye çalışın. Aşermeleri tatmin etmek için daha baharatlı yiyecekler, kızarmış yiyecekler ve tatlılar almak aşırı kiloya neden olabilir, bu nedenle bu dönemde diyetinizde çok dikkatli olmanız önemlidir.

7 Haftalık Gebelik Dönemi Olası Testler

7 haftalık hamileyken kan testi yapılması önerilir. İnvaziv değildir ve herhangi bir risk taşımamaktadır. HCG seviyeleri için kan testi, ikizlere, üçüzlere veya katlarına sahip olup olmayacağınızı belirlemeye de yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir