8 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

8 haftalık gebelik dönemi ile birlikte düşük yapma şansınız önemli ölçüde azalmış durumdadır. Bu aşamada bebeğiniz hızlı bir oranda büyüyor. Kendiliğinden hareket ediyor ve şimdi sürekli değişiyor, ancak birkaç hafta hareket ettiğini hissedemeyeceksiniz.

8 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin gelişimi hakkında daha fazla bilgi almanız ve bu aşamada vücudunuzdaki olası değişiklikleri tanımanız tavsiye edilir.

Embriyonuza (bebeğinize)8 haftalık hamilelik dönemi ile birlikte fetüs denir. Embriyonik kuyruk gitmiş durumdadır. Bebeğinizin tüm organları, sinirleri ve kasları çalışmaya başlar. Bu aşamada göz kapağı kıvrımları ve kulaklar oluşur. Bebeğinizin gözleri hala başının yanlarında durmaktadır. Göz kapakları, gözleri kaplayacak şekilde gelişmektedir. Burun ucu bu hafta itibari ile mevcut hale gelmiştir.

Aort ve pulmoner kapaklar mevcuttur ve kalbi dakikada 150 kez atmaktadır. Bebeğinizin kolları sadece birkaç hafta önce minik tomurcuklar şeklinde idi şu an dirsekler oluşmakta, kollar ve bacaklar daha uzun ve hızla büyümeye devam etmektedir. Parmaklar ve ayak parmakları 8. gebelik haftasında görünür hale gelmektedir.

8 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

8 haftalık hamileyken, belinizin genişlediğini ve sutyeninizin sıkılaştığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe uterusunuzda büyümeye devam edecektir ve bu etkiler normaldir.

Artan hormon seviyeleri, emzirmeye hazırlanmak için meme büyümesine neden olur. Rahim büyüdükçe bu aşamada alt karnınızda veya yan tarafında kramp veya ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca hormonal değişiklikler yorgun hissetmenize neden olabilir.

Sekiz haftalık hamileyken iyi bir gece uykusu çekmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bulantı ve kusmanın yanı sıra aşırı aşerme de yaşayabilirsiniz. Bu durum beslenme yetersizliğine bağlı olabilir.

Şişkinlik ve kabızlık, hamileliğin sekizinci haftasında bazı anneler tarafından görülebilir. Özellikle herhangi bir semptomda ciddiyet yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızdan mümkün olduğunca fazla yardım almanız gerekir.

Hamilelik sırasında üretilen bir protein hormonu olan relaxin, gastrointestinal sistem de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm kasları gevşetmeye çalışır. Bu, gastrointestinal sistemin gıdayı yavaşça işlemesine neden olarak gaz ve hazımsızlık sorunlarına neden olur.

Sekiz haftalık hamileyken artan koku hissi yaygındır. Vajinal akıntı ve baş ağrılarının artması da olası belirtiler arasındadır.

8 haftalık hamileliğinizde yaşadığınız belirtileri bazı basit önlemleri alarak yönetebilirsiniz. Bol meyve, su ve meyve suları almak siz ve bebeğiniz için iyidir. Birçok çalışma zencefilin hamilelik bulantısı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bulantı hissinizi azaltmak için zencefilli kurabiye veya şeker alabilirsiniz.

8 Haftalık Gebelik Dönemi Yapılması Gereken Testler

Sağlık uzmanınız 8 haftalık hamileyken tarama ve teşhis testlerinden geçmenizi önerebilir. Bazı sorunlara yönelik riskleri bulmak için tarama testleri önerilebilir.

Teşhis testleri bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Kan ve idrar testleri Hepatit, HIV gibi bulaşıcı hastalıklarınız olup olmadığını doğrulamak ve kan grubunuzu, kan sayınızı ve besin seviyenizi kontrol etmek için yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir