9 Haftalık Gebelik Dönemi Belirtileri ve Bebek Gelişimi

9 haftalık gebelik dönemi ile birlikte, ilk üç aylık dönemin sonuna yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz hala inanılmaz bir hızla büyüyor, kaslarını geliştirmekle meşgul, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye hazırlanıyor.

Bu aşamada hamile görünmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, vücudunuz büyümekte olan bebeğiniz için 24 saat yaşam desteğinde her zaman çalışıyor. Bebeğinizin gelişimi ve vücudunuzdaki olası değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek birçok yönden size yardımcı olabilir.

9 Haftalık Gebelik Dönemi Bebek Gelişimi

9 haftalık hamilelik ile birlikte bebeğiniz 5 gram ve yaklaşık 2,3 santimetre uzunluğundadır. Tüm uzuvları şimdi mevcut, ancak henüz tam formlarını almış durumda değiller. Bebeğin göz kapakları bu dönemle birlikte kapanır ve sadece 26 hafta sonra açılırlar.

Burun, burun delikleri ve ağız daha belirgin hale gelir. Bilekler, dizler, omuzlar ve dirsekler daha gelişmiş ve parmaklar ve ayak parmakları dokuzuncu hafta civarında daha görünür durumdadır. İç kulak bölümleri 9. gebelik haftasında tamamlanır.

Bu aşamada bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda tanımlanmasa da cinsel organları gelişmeye başladı. Plasenta, vücudunuzu hormon üretmede desteklemek için iyi gelişmiştir.

Bebeğin başı formuna daha fazla kavuşmuş durumda ve safra kesesi, karaciğer ve dalak gibi bazı yeni organlar oluşuyor. Bebeğinizin kalbi yeterince büyüdü, bu nedenle atımları bir Doppler cihazı ile duyulabilir.

9 Haftalık Gebelik Dönemi Annedeki Değişimler

9. gebelik haftasında, bebeğiniz çeşitli değişikliklerden geçerken, birçok annede sabah bulantısı ve yorgunluk yaşanır. Vücudunuz da büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler enerji seviyenizi düşürerek muhtemelen kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar.

Beliniz daha fazla genişler ve 9 haftalık hamileyken kıyafetleriniz ve sutyeniniz oturmaya başlar. Alt karnınızda hafif bir çıkıntı görünmeye başlayabilir.

Yükselen hormon seviyeleri meme hassasiyetine neden olabilir. Areola büyür ve koyulaşır. Areola üzerinde küçük darbelere bile rastlayabilirsiniz. Bu yumrular yağlama ve meme başı ile areolayı esnek tutmak için yağ salgılar.

9 Haftalık Gebelik Dönemi Tavsiye ve İpuçları

9 haftalık hamileyken, hormonunuzdaki değişiklikler sık ​​ruh hali değişimlerine yol açabilir. Stres ve kaygı yaşayabilirsiniz. Stres ve kaygıyı hafifletmek için meditasyon gibi bazı rahatlama tekniklerini izlemeye veya eşinizle birlikte yürüyüşe çıkmaya çalışın.

Vücudunuz ve göğüsleriniz dokuz haftalık hamileyken boyut olarak artmaya başlar, bu nedenle destekleyici sutyen ve rahat kıyafetler satın almak önemlidir.

Folik asit, kalsiyum ve demir, sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemli olan besinlerden bazılarıdır. Bir Omega 3 yağ asidi olan DHA, beyin dokularının gelişimi için de çok önemlidir. Somon, sardalya gibi yağlı balıklar ve yumurta sarısı ile DHA alabilirsiniz.

Dokuz haftalık hamileyken mideyanması ve şişkinlik yaygındır. Bu semptomların şiddetini önlemenin veya azaltmanın en iyi yolu belirli yiyeceklerden kaçınmaktır. Baharatlı yiyecekler, kafein ve yüksek asitli yiyecekler bu semptomları tetikleyebilir, bu nedenle onlardan kaçınmaya çalışın.

9 Haftalık Gebelikte Olası Testler

9 haftalık hamilelik ile birlikte, doğum öncesi tarama için kendinizi hazırlamaya başlamanız gerekir. Yaşınız 35 veya daha fazlaysa veya ailenizde genetik hastalık öyküsü varsa, doktorunuz Kronik Villus Örnekleme testine girmenizi önerebilir.

Bu test doğum kusurlarını ve anormallikleri bulmaya yardımcı olur. Aynı şekilde, kanınızdaki hemoglobin seviyelerini tespit etmek için kan testi yapılır. Ayrıca kan grubunuz hakkında bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir