Aileler Bebeğin Gelişimini Desteklemek İçin Ne Öğrenmelidir?

Bebeğin gelişimi basamaklarını öğrenmek, çocuktan ne bekleyeceğini bilmek, ebeveynlerin bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini takip etmesini kolaylaştırır, aynı zamanda çocuğun gelişimini de destekler. Bebeğinin gelişimi hangi aylarda yürümeye başlaması gerektiğini, motor becerilerinin hangi aylar için uygun olduğunu ve zihinsel gelişiminin adımlarını bilen ebeveynler daha avantajlıdır. Bebeğine doğru zamanda doğru aktiviteleri sunar, bebeğini serbest bırakabileceği noktaları bilir ve bebeğinin gelişmesine yardımcı olur. Herhangi bir gelişimsel gecikmeyi gerçekleştirir ve uzmanın desteği ile gereken zamanda gerekli müdahaleleri sağlar. Bu nedenle bebeğin gelişiminin tüm alanlarıyla ilgili eğitimlere ve araştırmalara katılmak için kitap, makale okumak önemlidir.

Yeni Doğan Bebekler İçin Bilinmesi Gereken

Yeni doğan bebeğin çiftlerin iki kişilik yaşamlarına katılacağına dair haberler, planlı ya da planlanmamış olsun, tüm ebeveynleri karmaşık duygulara sürükleyen bir durumdur. Mutluluk, heyecan ve endişe belki de bu duyguların en barizidir. İlk andan itibaren akla gelen soru, “İyi ebeveyn olabilir miyiz?”

Bebek Bekleyen Ebeveynler İlk Önce Ne Yapabilir?

Bebek bekleyen ebeveynler ilk önce ne yapabilir sorusunu cevaplamak çok önemlidir. Dokuz aylık bir dönemde, anne-baba adayının bebek bakımı hakkında temel bilgileri öğrenmek için yeterli zamana sahip olduğu ve her konuda uzmanlaşamayacağı ve birçok şey deneyerek öğreneceği bir gerçektir. Buna ek olarak, mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmak, çocuk gelişimi ve psikolojisine hakim olmak, ebeveynlerin özgüvenlerini artıracak ve endişelerini azaltacaktır.

Yeni Doğmuş Bir Bebek Ailenin Hayatında Ne Değiştirir?

Yeni doğan bir bebek ailenin hayatında neredeyse çoğu şeyi değiştirir. Bebek aile düzenindeki neredeyse çoğu şeyi etkiler. Ev düzeni, çiftin zaman ve ilişkisi, aile üyeleri ve arkadaşlara ayrılan zaman gibi yeni yaşam bebeğine göre birçok yaşam alanı yeniden şekillendirilecektir.

Yeni doğmuş bebek ebeveyn adaylarının bu değişikliklere hazırlıklı olmaları ve bu süreçte hem bebeklerine hem de kendilerine mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde zaman ayırmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Ebeveynler Hazırlanmak İçin Ne Yapmalıdır?

Ebeveynler hazırlanmak için birçok detay vardır. Belki de en önemlisi, bebek bekleyen her iki çiftin eşlerine, çalışan erkek-kadınlara, arkadaşlara ve çocuk rollerine yeni bir rol eklenir; ebeveynlik. Bu yeni role hazırlanmak, sorumluluklarını yerine getirmek ve mevcut diğer rollerle uyumluluğunu sağlamak ebeveynlerin yapması gereken şeyler arasındadır. Anne adayı hamilelik anından salgılanan hormonlar sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak anneliğe hazırlanmaya başlar. Dokuzuncu ayda, çoğu anne zaten bebeklerinin bakımı için sorumluluk almaya hazırdır.

*Bu baba için farklı. Çoğu baba, babasının kucağında babalık ve sorumluluk duygusunu daha sonra yaşamaya başlar. Erkeklerin babalığa alışması daha uzun sürer.

Bebekle ilgili endişeden kurtulmanın başka bir yolu, mükemmel bir ebeveyn olmaya çalışmak değildir. Kimse mükemmel değildir ve ebeveynlerin bazı durumlarda yetersiz hissetmeleri doğaldır. Bebek bakımı ve ebeveynlikteki zorlukların hatasız olmayacağı düşünüldüğünde, ebeveynlik konusunda sürekli iyileşen kişinin kaygısı ve suçluluk duygusu azalır.

Çiftler Birbirlerini Nasıl Desteklemeli?

Çiftler birbirlerini desteklemek için üzerlerine büyük bir sorumluluk düşer. Çiftlerin bebek bakımı ve ev işleri ile ilgili beklentileri hakkında konuşmak ve işbölümü yapmak her iki tarafın da rahatlamasını sağlar. Hastane kontrollerine beraber uğramak, diğer ebeveynlerle dertleşmek ve deneyimlerini öğrenmek, beraber alışveriş yapmak ve birlikte ev düzeni oluşturmak çiftlerin birlikte hissedecekleri ve yeni bebeğe birlikte alışacakları aktivitelerdir. Baba adayının yeni doğan bebeğin bakımına dahil edilmesi, bebeği biberonla beslemek, doğumda anne ile birlikte olmak ve annenin rahmine dokunarak bebeğin rahimdeki bebeği ile iletişim kurmak, babasına daha çabuk hazır olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir