Anne Karnında Hastalıklar Teşhis Edilebilir mi?

Hamilelik süresince ortaya çıkan hastalıklar anne karnında hastalıklar teşhis edilebilir mi?  Soruları eşliğinde bütün anne adaylarınca ve meraklısı olan herkesçe yeniden araştırılıyor. Bu kapsamda anne adayı henüz hamileyken çeşitli hastalıklar görülmeye anne ve bebeğe çok sayıda yan etkisi olan hastalık çeşitleri yeniden ele alınıyor. Günümüzdeki teknolojik yeni atılımlarsa bebek henüz anne karnındayken etkisini göstermeye başlıyor. Böylece yarım damak dudak(Tavşan dudak) ve down sendromuna kadar pek çok hastalık anne karnında teşhis ediliyor. Bebeğin anatomisi ve anne karnından rahim ağzına kadar olan bütün anatomik yapı ve iskelet bu süreçte tahlil edilmeye devam ediyor.

Bebeğin kalp atışları anne ile olan muazzam bağı ve yaşam süreci bebek anne karnındayken adım adım gelişim kaydediyor. Bu süreçte gözden kaçırdığınız küçük bile olsa herhangi bir nokta bebeğinizin yaşam fonksiyonlarını ciddi tehlikeye sokabilir. Anne karnında teşhis edilen hastalıklar genel olarak bebeğin iç ve dış iskelet yapısı,  biçimi, kalp atış reaksiyonu ve kan değerlerinin anneye olan faydası ve annenin zehirlemesi gibi pek çok olumlu ve olumsuz etkiye sahip oluyor. Olumsuz olan bütün reaksiyon ve yolunda gitmeyen her olay akışı her biri uzman hekim koordinesi ile kolayca üstesinden gelmeye başlayan bir hal alıyor.

Teşhis Edilen Bu Hastalıklar Nelerdir?

Anne ve bebeğin gebelik süresince;   doğum kontrollerinin yanı sıra ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürüldüğüne dair pek şok denetimi sağlaması gerekiyor. Ayrıca anne adayı uzman doktor gözetiminde rutin kontrollerini dikkatlice yaptırması gerekiyor. Bu kapsamda bebeğin iç ve dış anatomik özellikleri kapsamında   yeni hastalıklar  teşhis ediliyor. Teşhis edilen bu hastalıklar nelerdir?  Soruları eşliğinde bebek ve annelerin gebelik süresince tıbbi olanaklar bünyesinde yeni baştan modern tıp tekniği uygulamaları ile hastalıkları teşhis ediliyor.

Bebeklerde teşhisi konulan hastalıklardan olarak bebek Anomalileri Fetal adı verilen böbrek anomalileri taraması yapılıyor. Bu kapsamda bebeklerin ya böbrekleri olmuyor ya da mevcut böbrekte küçüklük ve anormallikler ortaya çıkıyor. Böbrek anormalliklerinin hayati bir risk taşımadığı fakat önlem alınamazsa ilerde ciddi böbrek hastalıklarına neden olabileceği söyleniyor. Bir diğer teşhis edilen hastalık ise akciğerlerde meydanda gelebiliyor. Akciğerlerin tam oluşmaması, akciğerlin su toplaması ve akciğerde meydana gelebilen kist oluşumu bebeklerde çok sayıda akciğer ve iç bölge hastalıkları meydana getiriyor.

Kalp Beyin ve İskelet Yapısındaki Anomaliler

               Annenin gebelik süresince karnında sürekli hareket halinde bulunan ya da hamileliğin ilk safhalarında bebeğin genel anatomik yapısı bazı anormalliklerle teşhis edilebilr. Kalp beyin ve iskelet yapısındaki anomaliler hem bebeğe hem de anneye çok büyük riskler oluşturabiliyor.

                Bu kapsamda uzman ekipler bu hastalık ve tedavi sürecine şu şekilde yaklaşıyor: Gebeliğin 20. haftasında kalp gelişimi ve kalp ritmi süreci kesinlikle atlatılmaması gereken aşamalar olarak gösteriliyor. 19-22. haftalarda annelerin kalp anomali taramalarının yaptırılması ve kalp ritim bozukluğun olup olmadığının teşhis edilmesi gerekiyor.

               Genetik yada çevreden kaynaklanan kardiyal anomali anne adayının şeker hastası olup olmamasına ve kullandığı ilaçlara kadar her şeyin bu hastalığa neden olabileceği söyleniyor. Mor bebe rahatsızlığı, büyük damar transpozisyonu ve büyük kalp boşlukları (delik) ana damarlarda farklılıkların oluşması ağır darlık gibi pek çok kalp hastalığı ve biçimsel anormallikleri görülmektedir.

               Her bin bebekten 1 tanesinde görülebilen tavşan dudak(yarım dudak) Anomalisi ise akraba evlilikleri, zararlı madde kullanımı ve röntgen ışınlarının bebeğe olan zararlı etkileri bünyesinde ortaya çıkıyor. Tavşan dudak tedavisi doğumdan sonraki aşamada, plastik cerrahlarca özenli bir şekilde yürütülüyor

               Gebelik süresince ayrıca bebekte cücelik, çarpık bacak, esik ya da fazla parmak, bebeğin iskelet yapısındaki bozukluklar da bu kapsam da değerlendiriliyor. Annedeki vitamin eksikliği ve alkol, sigara ve madde kullanımı gibi etkilerde iskelet yapı bozukluklarını tetikleyen diğer nedenler olarak sıralanıyor. Ultrasonografik olarak ele alınan erken tanı ve röntgen çekimlerine göre bebekte beyin anomalilerinde görülen hastalıkların başında beyin dokusunun açıkta kalması geliyor.

               Ayrıca sıvı dolu keseciklerin aşırı dolması,  beyin doku ve iskeletinin gelişmemsi gibi pek çok etken de ayrıca bebeğin gebelikteki gelişimini aksatan nedenler olarak gösteriliyor. Bebeğin ön duvarındaki yapısal bozuklukalrı, Down sendromu,  bebek nöral tüp defekti  (bebekteki beyin omuriliğinin boru şeklindeki yapısının anne karnında kapanmamasını ifade eden bir sakatlık durumunu ifade ediyor  ) gibi çok sayıda hastalık teşhisi konulabiliyor.

               Bu kapsamda anne adayları düzenli bebek anomalisi tetkiklerinin yaptırmalı gebelik süreci muayene sürecinin uzman hekim kontrolünde periyodik olarak yeniden kontrol altına alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir