Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmek

Gebe kadınların bebeğin müzik dinlemesini sağlamaları, bazı uzman tarafından kuşkuyla yaklaşılan bir şey olsa da çoğu uzman tarafından yararlı olacağı varsayılan bir kanı. Hamileyken müzik dinlemek gelişmekte olan fetus için birçok faydaya sahiptir ve ayrıca anne ve bebeğin doğum öncesi bağlanmasını teşvik eder. Prenatal müzik simülasyonu, doğmamış bebeğinizi hala rahimdeyken müziğe maruz bıraktığınızda gerçekleşir. Bebeği müziğe tanıtmak isteseniz de, giderek artan bir bilimsel araştırma grubu, hem anne hem de bebek için rahimde müzik çalmanın faydalarını göstermeye başlıyor.

 Rahim, 50 ila 60 desibel civarlarında ses içeren nispeten sessiz bir ortamdır. Normal bir konuşma seviyesi yaklaşık 60 desibel olarak duyulur. Fetüs, gebeliğin üçüncü haftasından itibaren gelişen kulaklar ancak 16. hafta sonra fonksiyonel bir hale gelir. Fetüsün 24. haftaya kadar aktif olarak dinleyebildiğini bilsek de, ultrasonlar, 16. Haftadan sonra sesi duyabildikleri ve reaksiyon gösterdiklerini ortaya çıkarır.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletilmesinin Faydaları

Hamile annelerde yüksek stres düzeylerinin fetal gelişim üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Müzik ve şarkı söyleme, gebe kadınların bebeğin müzik dinlemesini sağlamaları, hamile anne ve doğmamış bebek üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde sağlıklı ve mutlu bir bebeğe katkıda bulunur. Klasik müzik bu konuda en çok tercih edilen müzik türüdür.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmesinin Prenatal Bağa Etkisi

Gebe kadınların bebeğin müzik dinlemesini sağlamaları, prenatal bağlanmanın bir parçasıdır. Sakinleştirici bir şarkı veya söylenen ninniler, vücuda ve plasentaya sakinleştirici kimyasal göndererek anne ve bebek arasındaki bağlanmayı kolaylaştırır ve rahatlatıcı bir etki yaratır.

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmenin Beyin Gelişimine Etkisi

Gebe kadınların bebeğin müzik dinlemesini sağlamaları, fetüsteki erken beyin gelişimini teşvik eder, çünkü müzik beyindeki nöron bağlantılarını kolaylaştırır. Müzik dinlemek ve deneyimlemek fetüsün beynini uyarır ve beyin yapılarının büyümesine yardımcı olur.

Yeni çalışmalar, bebeklerin doğduktan sonra dört aya kadar rahimde dinledikleri müziği hatırladıklarını gösteriyor! Bu nedenle, hamileyken müzik dinlemek hem anne hem de bebek için kesinlikle iyi bir fikirdir

Anne Karnındaki Bebeğe Müzik Dinletmenin Bilimsel Araştırmaları

Araştırmacılar, gebe kadınların bebeğin müzik dinlemesini sağlamalarının, bebeklerin doğduktan sonra aynı şarkı çalındığında sakinleştiğini fark ettiler. Ancak çocuğunuza birden fazla dil öğretmek için anne karnında pratik yaptırmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Bu sadece fazladan para harcamanıza sebep olur.

Uzmanlar, beyin gelişiminin bebeğiniz doğduktan sonra genel olarak rahim içinde değil dışında olduğunu söylemekte. Bu, ciddi dersleri daha sonraya bırakmanız anlamına gelir.

Ancak tüm bunlar, bebek doğmadan önce Mozart veya Beethoven dinletmek için uğraşmamanız gerektiği anlamına mı geliyor?  İspanya’daki Institut Marquès destekli doğurganlık kliniği tarafından henüz yayınlanmamış yeni bir araştırmaya göre, “Bohemian Rhapsody” ‘e maruz kalan fetüslerin yanı sıra Bach ve Mozart’ın klasik eserleri, rahimde açık zihinsel uyarılma belirtileri gösterdi. Shakira ve BeeGees’in şarkıları ise, nispeten etkisiz oldu. Henüz Rolling Stones okumak için erken ancak dinlemek için vakit kaybetmeye gerek yok. En azından bu faktörlerin olumsuz bir etkisine rastlanmadığından, denemekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir