Arabadaki bebekle uzun bir yolculuk nasıl yapılır?

Bebekle yolculuk gerekli şartlar yerine getirildiği zaman oldukça rahat olabilir. Arabanız ne kadar rahat olursa olsun, yol manzaralarının ne kadar ilginç olduğuna bakılmaksızın, araba ile uzun bir yolculuk bazı anlarda sıkıcı olabilir. Bu bebekler için daha da tatsız olabilir. Bebekle seyahat ederken, bebeğinizin yolculuğunu kolaylaştırmak ve güvence altına almak ve rahatınız için bazı küçük detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır.

Arabada çocuk güvenliği

Arabada çocuk güvenliği 1 Haziran 2010’da yürürlüğe giren yasaya göre, 136 santimetre yüksekliğinde ve 36 kilogramda (12 yaş) tekerleğin altındaki tüm çocuklar bir çocuk koltuğunda seyahat etmelidir. Yasal olarak gerekli bir çocuk koltuğu acil bir durumda çocuğunuzun hayatını kurtarabilir. Ancak aynı koltuklar, hareketlerini sınırladıkları için özellikle uzun yollarda bebekleri sıkabilir.

Çocuklar İçin Koltuk Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Çocuk koltuğu söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Çocuk koltukları, çocukların ağırlığına göre 5 tipte üretilmektedir. Aynı zamanda, çocuk koltuğu da aracınızın arka koltuğuyla uyumlu olmalı, göz ardı etmeyin. Arabanıza monte ederken koltuğu kaldırabileceğimi düşünmeyin. Kullanım kılavuzunu okuduğunuzdan ve uygun ekipmanı kullanarak aracınıza kurduğunuzdan emin olun.

Tercih ettiğiniz bebek koltuğu 5 noktalı kemer sistemi bulunmalıdır. Çünkü 5 noktalı kemer sistemi çocuğu hem omuzları hem de kalçaları tutmak için kavrar. Kemeri takarken, kemerin çocuğu çok fazla sıkmadığından emin olun.

Mola Vermeye Alışın

Bebeğiniz arabada uyumuyorsa, 1 veya 1.5 saat içinde bir mola vermek ve mola bölgelerindeki koltuktan çıkarmak küçük çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Çocuk koltuğunda sınırlı bir şekilde kalmak, özellikle arabada uyuyamazlarsa çoğu çocuğun huysuz olmasına neden olur.

Buna ek olarak, çocuk koltuğunun etrafına renkli şeritler asmak veya görüş alanında sevdiği bir resim küçük olanı daha da kolaylaştırabilir.

Bebekle Yolculukta Yanınıza Almanız Gerekenler

Bebekle yolculukta yanınıza almanız gereken birkaç önemli şey var. Belki de en önemlisi bol su ve yiyecek. Termosta daima sıcak su bulundurun. Kavanoz ve bisküvi almayı unutmayın. Yanınıza alacağınız ıslak mendiller de size pratik çözümler getirecek.

Bebeğinizin en sevdiği oyuncakları yanınıza alırsanız, yolculukta sıkılmalarının önüne geçebilir ya da daha hızlı uyumalarını sağlayabilirsiniz. Bebek battaniyesi, mola sırasında bebeğinizi rüzgardan veya yağmurdan korumak için kolay bir çözümdür.

Antipiretik, ağrılı bir şurup, bebek bezi döküntüsü, güneş yanığı, böcek ısırıklarına karşı kremler ve tam donanımlı bir ilk yardım çantası da seyahatinizde yanınızda olmak isteyeceğiniz şeylerdir.

Arabada Bebekle Yolculukta Klima

Arabada bebekle yolculukta klima ayarları çok önemlidir. Klima içindeki araç, toz veya güneşin sıcaklığı bebeğin hastalanmasına veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle arabanızın içini bebeğe göre ayarlamanız gerekir. Yola çıkmadan önce aracınızın içini iyice temizleyin ve paspaslarınızı tozsuz paspaslarla değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca aracın içindeki ısı ve güneşe de dikkat etmek gerekir. Başlamadan önce klima sisteminin kontrol edilmesi, klima ve bebek üzerindeki tozun bu tozdan etkilenmesini önler. Buna ek olarak, pencerelere güneşlik giymek hem bebeği doğrudan güneşten korur hem de aracın ısınmasını bir ölçüde azaltır. Bu klima ihtiyacınızı azaltır.

Çok fazla klima ve arabanın içindeki çok fazla soğutma, bebeğinizin hastalanmasına neden olabileceğini unutmayın. Sadece araçtaki klimaya bağlı kalmayın, hava koşullarına göre camı açın ve aracın içini temiz hava ile doldurun. Arabanızın sunroof’u varsa, hava durumuna göre kullanmaktan çekinmeyin, bebeklerin daha temiz havaya ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir