Babaların Hamilelik Sendromu

Babalarda gebelik sendromu erkeklerin de kadınlar gibi doğuştan bebek bakmak için hazır olduğunun bir kanıtı gibi.  Erkeklerde bulantı, kilo alımı, ruh hali değişimleri ve şişkinlik gibi hamilelik belirtileri ortaya çıktığında, duruma uluslararası tıp literatüründe couvade denir. Bir diğer adının sempatik gebelik olduğu babalardaki hamilelik sendromu insan kültürüne bağlı olarak, çocuğunun doğumu sırasında ritüel davranışını da kapsayabilir.

Erkeklerde en sık görülen “sempatik hamilelik” belirtileri kilo artışı, hormon seviyelerinde değişiklik, mide bulantıları, düzensiz uyku gibi semptomları kapsar ancak belirtileri daha rahatsız edici olan erkekler için doğum sancısı, hamilelik depresyonu ve burun kanaması gibi semptomları kapsayabilir.

Bazı uzmanlara göre tamamen psikosomatik bir durum olan babalarda hamilelik sendromu tıp dünyasını ikiye bölen bir durum.

Babalarda Hamilelik Sendromunun Belirtileri

Hamile eşlerin yaşadığı babalardaki hamilelik sendromonun belirtileri arasında mide ağrısı, sırt ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık veya iştahın açılması, kiloda artış, akne, ishal ve kabızlık gibi bağırsak problemleri, alt çenede diş ağrısı, mide bulantısı, göğüs büyümesi, kuru göbek, meme ucu sertleşmesi ve uyku düzensizlikleriyle başlar.

Bazı klinik çalışmalarda babalardaki hamilelik sendromları literatüründen gastrointestinal, genitoüriner, solum güçlüğü, kalça sertleşmesi, ağrı gibi 35 semptom saptanmıştır.

Babalarda Hamilelik Sendromlarının Sebepleri Nelerdir?

Babalarda hamilelik sendromu sebepleri nelerdir sorusunun öngörülen psikolojik nedenler arasında anksiyete, yalancı kardeş rekabeti, fetusla özdeşleşme, babalık hakkında kararsızlık veya doğum kıskanması sayılabilir. 1920 yıllarında Fransa’da konuya dair yapılan araştırmalarda kadınların baskın olduğu ilişkilerde daha sık ortaya çıktığını raporlamış.

Şu an için yapılan araştırmaların en baskın olanı, psikolojik durumlardan ötürü hormonel değişikliğe uğrayan erkeklerde görülen bir durum olduğunu ortaya koyuyor.

Couvade sendromunun birçok semptomunun net belirtileri var gibi görünüyor ancak bazıları oldukça gizemli. Erkekler sempatik hamilelik üzerine yapılan çeşitli çalışmalarda sürekli olarak diş ağrıları, sırt ağrısı, baş ağrısı, bacak krampları ve diğer ağrıları rapor edilmiş. Hatta bazı erkekler, eşleriyle aynı anda acı çektiğini bildiriyorlar. Araştırmacılar henüz bu eşzamanlı reaksiyonlar için herhangi bir fiziksel açıklama yapmış durumda değil, bu nedenle şu an için en muhtemel olasılık psikolojiktir.

Babalarda Hamilelik Sendromu Teorileri

Bazı uzmanlara göre, babalarda hamilelik sendromu teorileri arasında en sık gözlemlenen semptomların en azından bir kısmı için açıklanabilir sebepler var. Örneğin, hamile kadının eşi alışveriş ve yemek pişirmenin çoğunu yaparsa, istekleri ve hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğu artan gıda alımı, kocası için kilo alımının yanı sıra mide ekşimesi ve hazımsızlık belirtileri ile sonuçlanma olasılığı yüksektir. . Hamile eşlerine derin empati gösteren ve babalardaki hamilelik sendromu semptomlarına yatkın erkeklerin çocuklarına güçlü bağlarla sonuçlandığını gösteren çalışmalar da vardır. Hatta bazı araştırmacılara göre, hamileliğinden dolayı çok fazla gıda tüketmek durumunda olan kadınların yediği besinlerden nasiplendiği için kilo almalarının çok sık rastlanan bir durum olduğu görüşünü savunuyor.

Şu bir gerçek ki, ilişkilerde erkeklerde testosteron konsantrasyonu daha düşüktür, ancak ilişki başladıktan sonra erkeklerin testosteronda bir azalmaya sahip olup olmadığı veya daha düşük testosteronu olan erkeklerin kararlı ilişkilere girip girmeyeceği belirsizdir. Benzer şekilde, babalık ile ilişkili hormon değişiklikleri vardır. Prolaktin doğumdan hemen önceki haftalarda erkeklerde en yüksektir, doğumdan hemen sonraki günlerde testosteron en düşüktür, östradiol seviyeleri doğumdan önce ve sonra artar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir