Başarılı ve Üretici Ebeveyn Olmak İsteyenlere 7 Öneri

Ebeveyn olmanın bazı temel prensipleri vardır. Bu prensipler özellikle çocuklarını daha farklı yetiştirmek isteyen ebeveynlere yol gösterir. Teknolojinin ilerlemesi toplumu bir tüketim çılgınlığına sürüklemiştir. Bu kadar yoğun bir tüketimin hakim olduğu dünyada üretken bir ebeveyn olmak oldukça zordur. Bu durumu başaran ebeveynler kendisi için çabalayan çocuklar yetiştirir ve onların gelişimine katkı sağlar. Başarılı ve üretici ebeveyn olmak isteyenlere 7 öneri bu durumu başarmak isteyenlere yardımcı olacaktır.

Ebeveynlik özellikle dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir çünkü yanlış adımlar çocukların ilerleyen zamanlarda sorun yaşamalarına neden olabilir. BU nedenle ebeveynlerin gelişime ve yeniliklere açık olmaları ve uygulamaları önemlidir. Üretken bir ebeveyn olmak isteyenler için de farklı öneriler bulunur. BU öneriler ile çocuklarını üretici yetiştirmek isteyenlere yardımcı olmak da mümkündür.

7 Altın Kural

Bu kuralları uygulamadan önce ebeveyn olmanın doğuştan kazanılan bir davranış olmadığı bilmeniz gerekir. Çocuklarla beraber ebeveyn olmak da öğrenilir ve anne-babalar bu yönlerini geliştirmek için çaba gösterir. Eksik olan yanlarınızı bilmek ve bunun üzerine çalışmalar yapmak, önerileri uygulamanıza da yardımcı olacaktır. Üretken ve başarılı anne baba olmanın en önemli şartı sevgi ve ilgidir. Geri kalan yöntemler öğrenilebilir ve çocuk yetiştirme aşamalarında geliştirilebilir.

  1. Çocuklarınıza bazı davranışlar kazandırmanız onların hayatını önemli ölçüde etkileyecektir. Hayatlarında bazı davranışların düzenli olması üretken ebeveyn olmanın ilk kurallarından da birisidir. Düzene bağlı davranışlar ebeveyn ve çocuk arasındaki güveni de sarsılmaz bir hale getirir. Bu nedenle çocuğunuza kendine özgü ve düzenli davranışlar kazandırmanız oldukça önemlidir.
  2. Çocukların her dediğine evet dememek ve onların istedikleri şeylerin yapılabilirliğini sorgulamak ebeveynlik için oldukça önemlidir. Çocukların her dediğine evet demek, onların bir şeyler için çabalama ihtiyacını da köreltir. Bu nedenle çocuğunuzun istediği şeylerin onlar için uygun olduğunu düşünseniz de her istediğinde bir şeyler elde edemeyeceğini fark ettirmek adına ona bazı kurallar koyun. Bu durumu kavrayan çocuklar yok kelimesinin de anlamını daha iyi öğrenecektir.
  3. Çocuklarınızla icatlar yapın veya yeni oyunlar üretin. Bu madde çocuklarınızla daha iyi iletişim kurmanızı da sağlayacaktır. Kaliteli vakit geçirmek isteyen ebeveynler için en kolay ve uygulanabilir yöntemlerden de bir tanesidir. Ev içerisinde onların hayatını tehlikeye atmadan farklı fiziksel oyunlar üretmek de mümkündür. Çocukların yaratıcılığını kuvvetlendiren bu oyunlar ile onlarla geçirdiğinizin vaktin daha keyifli olmasını sağlayabilirsiniz.
  4. Kişisel gelişimlerine katkıda bulunun. Bu durumu uygulamanın en önemli kuralı, kendi isteklerinin önemini ona fark ettirmektir. Çocuğunuzun isteklerini ve ilgi alanlarını dinleyin ve bu alanlarda kendilerini geliştirmelerine de yardımcı olun. Sevdiği alanlarda gelişim gösteren çocuklar mutlu birer yetişkin olurlar.
  5. Çocuklarınızdan gereken durumlarda yardım alın. Bazı konularda onlara fikir danışmak, kendilerini daha özel hissetmelerine katkı sağlar. Her insanın her şeyi bilemeyeceğini kavramaları için de bu madde mutlaka uygulanmalıdır.
  6. Eksiklerinizi fark edin ve bu yönlerinizi geliştirin. Mükemmel bir insan olmadığı gibi mükemmel bir ebeveyn de yoktur. Bu nedenle kendi eksiklerinizi görüp bu eksikleri geliştirmek de en zorlu aşamalardan bir tanesidir.
  7. Onu kendi kopyanız olarak yetiştirmeyin. Evet çocuğunuz sizin bir parçanız. Fakat onun da kendi yolunu çizmeye ve dilediği şeyleri yapmaya hakkı olduğunu bilin. Onu yetiştirmek için emek vermeniz, dilediğiniz gibi bir oyuncak bebek olarak yetiştirme hakkınız size vermez. Bu nedenle çocuğunuzu dinleyin ve onun ilerleyen zamanlarda sorun yaşamasına neden olacak davranışlarınızı değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir