Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Pembe mi mavi mi? Biraz hazırlık yapmadan önce kesin bir bilgiye sahip olmalısınız.Peki bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?Normal şartlarda bir anne bebeğinin cinsiyetini 4 ile 5 aydan sonra ultrason ile öğrenebilir. Bazı durumlarda doktorunuzun net bir görüntü alamaması durumlarında cinsiyeti hakkında net bir şey söyleyememe olasılığı da vardır. Elbette hamileliğiniz sırasında merak edilen bir sorudur bu ama tabi ki her şeyden önce bebeğin cinsiyetinden çok sağlık durumunun nasıl olduğu en önemli şey. Gelişen tıp sayende uzun süredir doğacak çocukların cinsiyeti ve sağlık durumları hakkında önceden bilgi sahibi olabiliyoruz. Hatta özellikle yurtdışında bu duruma bağlı olarak yapılan kürtajlar tartışma konuları oldu ve olmaya da devam ediyor.

Bebeklerin gelişimi ile birlikte, erkek mi kız mı olacağı 1,5’lık bir süreden sonra belli olmaya başlar. Bu sırada cinsiyetine göre penis veya vulva da şekillenmeye başlar ancak o çok merak ettiğiniz kız mı erkek mi sorusunun cevabı için 18 haftadan önce kesin bir şey söyleyebilmek çok olası değil.

Bebeğin Cinsiyetinin Nasıl Öğrenebiliriz?

Her konuda olduğu gibi, bilim bize bebeğin cinsiyetini nasıl öğrenebiliriz sorusunun cevabını veriyor.Değişik insan bedeni tiplerine göre kullanılan farklı cinsiyet belirleme teknikleri vardır. Bunda dolayınormal zamanından önce cinsiyeti öğrenmek istiyorsanız, doktorunuz tarafından hamileliğinizin farklı aşamalarında testler kullanılarak öğrenmek mümkündür. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi rutin doktor ziyaretinde ultrasonla cinsiyet öğrenebilirsiniz.

Bebeğin Cinsiyetini Kan Testi ile Öğrenme

Uluslararası tıp literatüründe NIPS olarak adlandırılan bebeğin cinsiyetini kan testi ile öğrenme, fetüsün belirli genetik anormalliklerle doğma riskini belirleme yöntemidir. Bu test ile hamile bir kadının kanında dolaşan küçük DNA parçalarını analiz edilir. Bir hücrenin çekirdeğinde bulunan çoğu DNA’dan farklı olarak, bu fragmanlar serbest durumdadır ve hücrelerin içinde bulunmaz.Bu nedenle hücresiz DNA (cfDNA) olarak adlandırılır. Bu küçük fragmanlar genellikle 200’den az DNA yapı taşı (baz çifti) içerir ve hücreler öldüğünde ve parçalandığında ve DNA dahil içerikleri kan dolaşımına salındığında ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında annenin kan dolaşımı, hücrelerinden ve plasenta hücrelerinden gelen bir cfDNA karışımı içerir. Plasenta, rahimdeki fetüsü ve annenin kan akışını bağlayan dokudur. Bu hücreler hamilelik boyunca annenin kan dolaşımına karışır. Plasental hücrelerdeki DNA genellikle fetüsün DNA’sı ile aynı olur. Plasentadan cfDNA’nın analizi, fetüse zarar vermeden belirli genetik anormalliklerin erken saptanması için bir fırsat sağlar. Bu yöntem sayesinde hem çocuğunuzun cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olabilir hem de sağlık sorunu varsa önceden öğrenebilirsiniz.

Bebeğin Cinsiyetini Koryonik Villus Örneklemesi ile Öğrenme

Bebeğin cinsiyetini koryonikvilüs örneklemesi ile öğrenmek olağan bir durum değildir. Bu teknik genelde, Down sendromunu tanımlamak için kullanılan bir genetik testtir. Bu test, plasentada bulunan bir tür doku olan koryonikvillus örneğini kullanır. Bebeğiniz hakkında genetik olarak bilgi vermektedir.Bu testi hamileliğinizin 10. veya 12. haftasından daha erken yapabilirsiniz ve bebeğiniz hakkında gen bilgisi olduğundan, bebeğinizin cinsiyetini de ortaya çıkar.

Özellikle 35 yaş ve üzeri, aynı zamanda ailenizde bir kromozom anormalliği öykünüz varsa doktorunuz CVS’yi önerebilir. Bu test genel olarak, bebeğin cinsiyetini bulmak için doğru bir test olmakla birlikte beraberinde bazı riskler içerir.Bazı kadınların kramp, kanama veya sızıntı amniyotik sıvısı vardır ve ayrıca düşük ve erken doğum riski vardır. Bu yüzden yalnızca bebeğinizin riskini erken öğrenebilmek için bu riskleri göze almanızı önermeyiz.

Bebeğinizin Cinsiyetini Daha Önceden Bilebilir Misiniz?

Bebeğinizin cinsiyetini daha önceden bilebilir misiniz? Evet. Bu işlemin adına InVitro Fertilizasyon denir. Tıp bilindeki kısaltılmış karşılığı IVF’dir. Eğer IVF planlıyorsunuz, bu prosedürle birlikte bebeğinizin cinsiyetine karar verme opsiyonunuz bulunur. IFF işleminde, olgun bir yumurtayı vücudun dışındaki sperm ile birleştirilir ve yapar doğurganlığa yol açar. İşlemi daha sonra rahim içinde embriyo oluşturulmasıyla devam eder. İsterseniz farklı embriyoların cinsiyetlerini tanımlayabilir ve daha sonra sadece istediğiniz cinsiyetin embriyolarını aktarabilirsiniz.

Bu yol ile bebeğinizin cinsiyetine karar verebilirsiniz ve başarı oranı %99 oranındadır ama akabinde çoklu ortam riskini de beraberinde getirir. Birden fazla embriyonun rahme aktarılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir