Bebeğinizin Sağlıklı Olması İçin Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Bebeğinizin sağlıklı olması için yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda bu yazımız içerisinde bazı önemli noktalar üzerinde duracağız. Sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için elbette yapılması gerekenler olduğu kadar yapılmaması gereken bazı şeyler de var.

Konforlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve bebeğinizi de sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmek için bazı kurallara riayet etmeniz gerekir. Hamilelik öncesinde alınacak olan tedbirler, hem hamile kalma olasılığını artırabilir hem de hamilelik döneminin sağlıklı geçmesini sağlayarak bebeğinizi de sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilmenizi sağlayabilir. Bu sonuçların elde edilebilmesi için de hem kadınlara hem erkeklere bazı görevler düşer.

Sağlıklı Bir Hamilelik Süreci İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Sağlıklı bir hamilelik süreci için yapılması ve yapılmaması gerekenler, pek tabiidir ki; aynı zamanda sağlıklı bir bebek için de aynı anlama gelir. Anne adaylarının önce kendi sağlıklarına, aynı zamanda bebeklerinin sağlıklarına odaklanmaları gerekir. Bu konuda doktorunuz, elbette tıbbi açıdan yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı bildiren bir liste verebilir. Ancak sizin de üstünüze düşen birçok konuda özen ve dikkat göstererek bu kuralları yerine getirmek olacaktır. Bunlar içerisinde ilk akla gelenler ve en çok bilinenler, ağır kaldırmamak gerektiği, çok eğilmemek gerektiği ve doktor önerisi olmaksızın herhangi bir ilaç kullanmamak gerektiği gibi konulardır.

Hemen herkes tarafından bilinen bu kurallar dışında dikkat edilmesi gereken başka noktalar da vardır. Hamilelik döneminin güvenli geçebilmesi ve sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için yapmanız gerekenler ve buna karşın yapmamanız gerekenler vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Soluduğunuz havada tozları azaltınız.
  2. Toksin içeren ürünlerden kaçınınız.
  3. Yediklerinize önem veriniz.
  4. Alkol, kafein ve asitli içecekler tüketmeyiniz.
  5. Çok kilo almayınız.
  6. İçerken ve yemek yaparken saf su kullanınız.
  7. Aşırı sıcaklıklardan uzak durunuz.
  8. Yüksek sesten kaçınınız.

1-Soluduğunuz Havada Tozları Azaltınız!

Soluduğunuz havada tozları azaltınız! Bir dağ başında yaşamadığınız için kendinizi aslında kirleticilerin kaynaklarından soyutlayamazsınız. Bu nedenle etrafınızdaki havayı temizlemeniz gerekir. Etrafınızdaki havada bulunan kirletici maddelerin temizlenebilmesinde son derece etkili durumdaki küçük negatif iyonizerleri kullanmanızı öneririz. Bunlara aynı zamanda negatif iyon jeneratörü de denilir.

İyonizerler sayesinde toz parçacıklarını, polenleri, sigara dumanını, karayollarından ya da fabrikalardan gelen dumanlardaki kimyasalları kümeleyebilir ve bu sayede tozu, sizin solumanız gerekmeyen bir yere çekip işlevlerinden faydalanabilirsiniz. Küçük ve güçlü negatif iyonizerler, hem evlerde hem iş yerlerinde kullanabileceğiniz ve rahatlıkla yanınızda taşıyabileceğiniz ürünlerdir.

2-Toksin İçeren Ürünlerden Kaçınınız!

Toksin içeren ürünlerden kaçınınız! Saç spreyleri, fırın temizleyici ürünler, endüstriyel temizlik malzemeleri ve diğer toksik ürünlerin kullanımlarını azaltınız ya da tamamıyla kesiniz. Pek çok anne annelik içgüdüsünün verdiği bir hisle hamilelik süreçlerinin sonlarına doğru harekete geçiyor. Hatta bu anlamda bebek odalarını temizlemek ve bebekleri için hazırlamak konularında biraz takıntılı bir hale bile gelebiliyor. Bu duruma çoğu zaman odanın ya da mobilyaların boyanma aşaması da ekleniyor.

Ancak bebek odalarının boyanması gerekiyorsa bu aşamada su bazlı boyaların kullanılması öneriliyor. Buna karşın aslında bebek odalarının boyanması ve hazırlanması süreçleri, aslında hamile kalınmadan öncesinde halledilmesi uygun görülen süreçlerdir. Ancak hamilelik sırasında odalar boyanacaksa o zaman petrol bazlı olan boyaların ya da çözücülerin kullanılmaması gerekiyor. Çünkü bu maddeler ya solunum ya da deri emilimi yolu ile doğrudan kana karışabiliyor ve bu durum da neticede bebeğe zarar verebiliyor.

3-Yediklerinize Önem Veriniz!

Yediklerinize önem veriniz! Bu anlamda tüketeceğiniz folik asit, demir ve protein açısından zengin olan besinler, hem sizin için hem de bebeğiniz için çok besleyici olacaktır. Ayrıca yine tavada az yağ kullanılarak sote edilen renkli renkli farklı türde sebzeler, almanız gereken bu değerler açısından iyi birer alternatif olabilir.

Bunun yanında lifli yiyecekler yemeniz, kabız olma gibi durumlara da engel olarak katkı sağlayacaktır. Ancak pastörize edilmemiş peynirler, çiğ etler, şarküteri etleri ve iyi pişmemiş olan yumurta sarıları, hamilelik dönemlerinde tüketilmemesi gereken yiyeceklerdendir.

4-Alkol, Kafein ve Asitli İçecekler Tüketmeyiniz!

Alkol, kafein ve asitli içecekler tüketmeyiniz! Hamilelik döneminde kesinlikle alkolden uzak durulması gerekir. Alkol tüketimleri anne karnındaki bebek üzerinde geri dönülemez problemlere yol açabilir. Ancak kafein ile çay konusunda net bir ifade kullanabilmek bu kadar kolay değildir.

Yine de bebeklerin düşük kiloda doğmaları ile düşük risklerinin oluşması konusunda kafein kullanımı ile ilgili bağlantılar kurulmaktadır. Bu iki durumun da kafein kullanımı sebebiyle oluşabileceğine dair bazı araştırmalar ortaya konmuştur. Bu yüzden kafein kullanımını, hamilelik sürecindeyken kesinlikle sınırlı düzeyde tutmanız tavsiye edilir.

5-Çok Kilo Almayınız!

Çok kilo almayınız! Kimi görüşlere göre anne ne kadar çok kilo alırsa bebek de o kadar kilolu ve sağlıklı olacak şeklinde bir inanış vardır. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Annenin kilo almış olması, elbette bebeğin de büyümeye devam ettiğini gösterir. Ancak bu, sebepsiz şekilde kilo alıp durmak gerektiği anlamına da gelmemelidir.

Kadınlar, genel olarak doğumdan sonra, hamilelik sırasında almış olduğu kiloları verebilme konusunda zorluk çekerler. Eğer hamileyken çok yerseniz ve aynı oranda bebeğiniz de çok büyük olursa, bu durumda da doğum zorlaşacaktır. Ayrıca hamilelik dönemi içerisinde aşırı derecede kilo almak, diyabete, loğusa hummasına, erken ya da ölü doğuma veya astıma sebebiyet verebilir.

6-İçerken ve Yemek Yaparken Saf Su Kullanınız!

İçerken ve yemek yaparken saf su kullanınız! Hamilelik döneminde anne adaylarının saf su kullanması çok önemlidir. Çünkü yetişkinler için normalde güvenli olan bir su, anne karnındaki bebek için gelişimi açısından güvenli olmayabilir. Su kaynaklarımızın çoğu güvenli olsa da bazı şehir ile kurumsal su kaynaklarının zararlı atıklarla kirlendikleri çalışmalarla gösterilmiştir. Eğer suyu analiz ettirdiğiniz zaman sağ olmadığını görürseniz, bu durumda içmek için de yemek yapmak için de başka bir su kaynağı bulmanız ve tercih etmeniz gerekecektir.

Hamile kalmadan öncesinde, hamile olunduğu süre boyunca ve hamilelik sonrasındaki emzirme sürecinde hem içmek hem de yemek yapmak için kullanacağınız suyun arıtılmış su olması gerekmekte. Eğer evin çeşmelerinden akan şehir suyunungüvenilir olmadığı düşünülüyorise şişe ya da kaynak suyu, birer alternatif olabilir. Ancak bu anlamda da farklı şişe sularının, farklı oranlarda mineraller içerdiği unutulmamalıdır. Bu noktada bazı kaynak suları, tuz-sodyum açısından zengindir ama bu suların hamilelik döneminin son ayları içerisinde kullanımı tavsiye edilmez. Kullandığınız suyun mineral açısından oranlarını, bu nedenle kontrol etmeniz gerekiyor.

7-Aşırı Sıcaklıklardan Uzak Durunuz!

Aşırı sıcaklıklardan uzak durunuz! Duş alırken ve banyo yaparken aşırı sıcak sular kullanmamanız gerekiyor. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğiniz sıcaklık değişimleri ile pek başa çıkamaz ve bu anlamda sizin tarafınızdan korunmaya muhtaçtır. Bebeğinizin sıcaklık durumu, ortamın hava sıcaklığı nasıl olursa olsun, sizin vücut sıcaklığınızı muhafaza edebilen, vücudunuzun düzenleme sistemi ile sağlanabilir.

Eğer çok sıcak bir su ile doldurulmuş küvete ya da jakuziye girerseniz ve burada bir süre kadar kalırsanız, kaşlarınız üzerinde terler birikir. Bu durum, aslında sıcaklığınızı daha aşağılarda tutabilmek adına vücudun bu sıcaklığı ter şeklinde atıp daha çok çalışmaya ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle hamileyken bu terleme oluşmadan küvetten çıkmanız önerilir. Aşırı sıcak olan sularla dolu küvet, jakuzi ya da sauna içerisinde çok kalmadan ve bebeğinizi aşırı sıcaklık değişimlerine maruz bırakmadan bu sudan çıkmanız gerekir.

8-Yüksek Sesten Kaçınınız!

Yüksek sesten kaçınınız! 100 desibelden daha fazla seviyedeki seslerden korunmanız tavsiye edilir. Araştırmalara göre 100 desibelden daha yüksek olan sesler, bebekler için rahatsız edici belirtiler ortaya çıkarabiliyor. Bu anlamda 100 desibelden fazla ses çıkaran nesnelere örnek verecek olursak motorlu bir çim biçme makinasını, otomobilleri, elektrikli testereleri ya da gürültülü trenleri söyleyebiliriz. Ayrıca gürültülü rock konserleri ile sesi çok fazla ayarlanmış olan stereo hoparlörler de hamilelik dönemlerinde kesinlikle tavsiye edilmez.

Eğer gürültülü olan bir toplu taşıma aracı kullanmanız lazımsa ya da gürültülü olan bir ortam içerisinde çalışma hayatınızı sürdürüyorsanız bebeğinizi bu sesten koruyabilmek adına battaniye benzeri olan bir örtüyü karnınıza örterek koruma altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir