Bebek Cinsiyetini Öğrenmek İçin Uygulanan Yöntemler

 Bebek cinsiyetini öğrenmek için uygulanan yöntem ve işlemler nedir? Sorusunun cevabını vermek için oluşturduğumuz buyazıda sizlere çocuk cinsiyeti üzerine ailelerin merak ettiği her detayı sunacağız. Yazımızın ana konusuna geçmeden önce cinsiyet ve cinsiyetin aileler üzerindeki önem ve etkilerine değinmek istedik. En başta şu kalplerde olan gerçeği paylaşmak isteriz ki her anneve baba kız ve erkek çocuk ayrımı yapmaksızın çocuklarını sevgiyle kucaklayabilir varlıklardır. Ancak cinsiyet sevgiyi engellemese de her anne baba kız ya da erkek ayrımı yapmaksızın çocuklarına aynı özenle baksa da bebek bekleme sürecinde kız ya da erkek olması konusunda birtakım dilekler paylaşabilir. Bunu hemen hemen her anne ve baba içinden geçirmiştir. “Kızımolsun isterim.”, “Bir oğlum olsaydı fena olmazdı hani.” Gibi gülümseten ifadelerle çocuk isteklerini dile getirebilir. Ayrıca anne ve babaların çocuklarının cinsiyetlerine ilişki istekleri onları bir meraka da sürükler niteliktedir. Bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenebilecekleri anı her anne baba sabırsızlıkla bekler. Tıbbi süreçle hamileliğin belirli bir dönemi sonrasında bebek cinsiyetini öğrenmek mümkün olabiliyor. Bu süreçte anne babalar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Ama ne var ki bazen sürecin tam tersi bir tablo ile de karşılaşılabiliyor. Kız bebek bekleyen bir anne erkek bebek dünyaya getirebiliyor. Ancak sonuç hep aynı, dünyaya gelen en güzel varlık bebek ve mutlu gülümseyen anne ve babalar.

 Bebek Cinsiyeti Öğrenme İsteği Bebek cinsiyeti öğrenme isteği çok eski dönemlerde tıbbi olmayan yöntemler ile gerçekleştirilebiliyor ya da batıl inançlar, hisler yoluyla cinsiyet tespitinde bulunma adına görüşler ortaya konulabiliyordu. Anca gelişen tıp sayesinde bunu öğrenmek teknik destekler hem hızlı hem de doğru olabiliyor.Fark edildiği gibi teknolojik unsurların olmadığı süreçlerde bile bebek cinsiyetleri anne ve babanın merak alanına giriyor. Hangi dönemde olunursa olunsun anne ve babalar bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek için mücadele verebiliyor.

Peki hiç düşündünüz mü anne ve babaları bu meraka iten etkenler nelerdir, diye? Siz sormadan cevabını biz vermeye çalışalım istedik. Bu istek dönemlere göre değişebilmiştir. Çok eski zamanlarda ve batıl inançların, geleneksel durumların olduğu durumlarda erkek bebek isteği olurdu.Bu sebeple erkek bebek mi yoksa kız mı olacakmış merakı anne ve babaları sarmaktaydı. Günümüzde ise bu tatlı bir merak boyutunda. Gerek anneler gerekse de babalar tatlı bir heyecan ve merak içinde bebek cinsiyetlerini öğrenebilecekleri zamanı beklerler. Tabii bunun içinde bebekler için yapılacak olan hazırlıkların da etkisi büyük. Anneler kız ve erkek bebeklere özel kıyafet ve oda takımları hazırlamak istiyor haklı olarak bunun için de cinsiyetin belli olması gerekiyor. Tüm bu nedenlerden ötürü geçmişten günümüze kadar çok sayıda anne ve baba çocuklarının cinsiyetlerini öğrenebilmek adına çeşitli yöntemlere başvurabilmiş. Bebeklerin Cinsiyetlerini Öğrenmek İçin Uygulanacak Yöntemler Bebeklerin cinsiyetlerini öğrenmek için uygulanacak yöntemler nelerdir? Sorusuna da yanıt vermek ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarına bilgi sunmak isteriz. Bebeklerin cinsiyeti bebeğin anne karnında oluşmasıyla olmaz elbette ki.Tıp ne denli gelişmiş olursa olsun anne ve baba adaylarının belirli bir süreyi beklemesi gerekir. Bu süreç hamileliğin 13. Ve 14. Haftalarına denk gelir diyebiliriz. Ancak bazen bebeklerin cinsiyet öğrenme süresinin uzadığı da gözlemlenebilmiş. Bebeğin yatış pozisyonu, anne karnındaki duruşu cinsiyetini öğrenmeye engel nitelikte bir duruş olabilir. Bu sebeple cinsiyet öğrenme süreci biraz daha uzayabilir. Hatta bazı zamanlar annelere tatlı yedirerek çocukların hareket etmesi sağlanabiliyor. Bu gibi ufak yöntemlerle çocuğun pozisyonu değiştirilerek tıbbi araçlarla cinsiyet öğrenilmeye çalışılabiliyor.Peki, gebeliğinin 13. Haftasında olan bir anne adayı bebeğinin cinsiyetini nasıl öğrenebilir? Cinsiyetin tıbbi yöntemlerle uygulandığı metot ultrason metodudur. Annenin karnı üzerinde gezdirilen bir cihaz aracılığı ile karnın iç kısmı ekranda görüntülenebilir, bebeğin cinsiyeti tespit edilebilir. Tabii ufak da olsa tıbbi yöntemlerde de yanılma payları olabilir. Bebek cinsiyeti hamilelik sonuna kadar erkek olarak ifade edilirken güzel bir kız bebek dünyaya gelebilir. Her koşulda sağlıklı olması anne ve babalar için daha önemli olduğundan bu beklenmedik durum tuhaf bir şaşkınlık yaratır sadece.

Ultrason Yöntemine Dair Merak Edilenler

Ultrason yöntemine dair merak edilenler olabilir. Biraz da ultrason yöntemi ve ultrason yönteminde cinsiyet tespiti konularına değinmek ve sizleri bu konuda da bilgilendirmek isteriz. Ultrasın yöntemi anne karnının görüntülenme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde bebeğin hareketleri, büyüme şekli de öğrenilebilir. Yani ultrason tekniği sadece cinsiyet tespitinin bir tekniğidir demek yanlış olur. Bebeğin atışları da dahil olmak üzere her türlü kontrol bu özel cihaz üzerinden sağlanabiliyor. Cihazın uygulama şekli de oldukça basit ve pratiktir. Sedye üzerine yatırılan annenin karnına özel bir jel sürülür. Bir ekrana bağlı olan cihaz jelin sürülü olduğu alan üzerinde gezdirilir. Bu sayede anne karnının iç alanı ekrana yansıtılarak bebeğin hareketleri, büyüme şekli görülebilir, kalp atışları bile duyulabilir. Üstelik bu görüntülerin fotoğraf çıktısını almak mümkün olabilir. Gelişen teknoloji bugün bebeğin anne karnındaki fotoğrafını renkli olarak da verebiliyor. Anneler ve babalar için oldukça özel bir anı olduğunu söyleyebiliriz. Siz de bebeğinizin cinsiyetini merak eden anne babalar olarak ultrason tekniği ile gebelik sürecinizin 14. Haftası sonrasında bu tatlı merakınızı giderebilirsiniz.Bu konuda son olarak ultrason tekniğinin zararlı olup olmadığı konusuna değinmek isteriz.Elektronik bir cihaz olması ve anne karnına temas ettirilmesi sebebiyle birçok anne adayının merak konusu olmuştur, diyebiliriz. Ancak zarar içermeyen, bebeğin gelişiminde herhangi olumsuzluğuna sebebiyet vermeyen bir cihaz olduğunu ifade edebiliriz.

Geleneksel Cinsiyet Öğrenme Metotları

Geleneksel cinsiyet öğrenme metotları hakkında da bilinenleri anlatmak, tarihi merak eden anneler olduğunu da hesap ederek son olarak bu konuya da parmak basmak isteriz. Geleneksel yöntemler doğruluk payı en düşük yöntemlerdir.Ancak ultrason tekniğinden önce de var olan bir annelik merakı vardı. O dönemde de anneler bebeklerinin cinsiyetini öğrenme gibi bir meraka kapılıyordu kuşkusuz. Ancak öğrenme şekilleri tıbbi yöntemlerden uzak şekillerdi. Tatlı ve ekşi yeme isteği, yüzeip bağlama tekniği, kırmızı lahana testi, yüzük testi, maya takvimi, alt üst testigibi çok çeşitli testler ile bebeklerin cinsiyetini öğrenme adına çalışmalar yapılabilirdi.Bu alternatiflerin en bilineni ve uzun süre kullanılan yöntemi tatlı ve ekşi isteme tekniğidir. Bu teknikte annenin hangi tadı istediğine bakılır. Eğer annenin canıtatlı yemek isterse erkek, ekşi yemek isterse kız bebek sahibi olacağına ilişkin inanışlar söz konusuydu. Hatta bu inanış yakın denilebilecek döneme kadar denenebilmiştir, diyebiliriz.Tabii tüm bunlar somut gerçeklerden uzak yöntemler olarak karşımıza çıkar. Anneler ve babalar için günümüzde oldukça sağlıklı ve doğruluk payı yüksek ultrason tekniği bulunur. Daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi bu yöntemi 14. hafta sonrasında deneyerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir